Stránka Šablona:Hlavní strana/minerva.css nemá žádný obsah.

Vítejte na Wikiverzitě,
otevřeném výzkumném a vzdělávacím projektu

18. března 2021

Chcete se učit, zkoumat, něco tvořit?

Wikiverzita je tu pro vás všechny bez ohledu na věk či stupeň dosaženého vzdělání. Na rozdíl od běžných škol neposkytuje žádné ucelené či systematické vzdělání: Namísto toho zde vytváříme různé projekty na témata, která nás zajímají. Učíme se tím, že sami něco tvoříme. Wikiverzita je jedním z mála projektů, kde podporujeme vlastní výzkum.

Kategorie, kterými je možno začít

 • Základní kategorie
 • Projekty
 • Obory
 • Kurzy

Představujeme

Němčina/Předložky jsou statický kurz, který seznamuje s používáním předložek v němčině. Kurz je rozdělen do několika kapitol, součástí každé z nich jsou krátká cvičení pro lepší zapamatování. Čtenář nalezne také slovníček a přehled předložek. Stránky jsou provázány se sesterských Wikislovníkem pomocí odkazů na slovníkové definice použitých slov.
Představujeme další projekty…

Nejlepší projekt

Kvetení rostlin je výzkumný a studijní projekt založený na pozorování kvetoucích rostlin v jednotlivých regionech. Projekt sbírá fenologická data z jednotlivých regionů a statisticky je vyhodnocuje. Tvoří také klíče pro jednotlivé měsíce a regiony, podle kterých je možné postupovat při určování kvetoucích rostlin.
Účastníci projektu se též učí rostliny poznávat a fotografie obohacují Wikimedia Commons. Tento projekt je vhodný pro všechny generace včetně dětí.
Nejlepší projekty

Chcete něco vytvořit?

 1. Přečtěte si, jak se na Wikiverzitě zakládá nový projekt.
 2. Podle potřeby se podívejte na návod, jak edituje wikitext.
 3. Pokud si chcete něco nezávazně vyzkoušet, hrejte si na pískovišti.

Potřebujete pomoc?

 • Nápověda – hlavní nápověda s rozcestníkem na další druhy pomoci.
 • Nejčastěji kladené otázky
 • Diskusní prostor – pokud máte nějaké návrhy, chcete něco sdělit ostatním uživatelům nebo jen prodiskutovat nějaký problém.
 • Nástěnka správců – pokud potřebujete zásah správce, např. zamykání/odemykání stránek, přesuny nepřesunutelných stránek, vyřešit problémy technického rázu apod.
 • IRC kanál #wikiversity-cs – rychlejší způsob komunikace pro uživatele české Wikiverzity.

Ostatní projekty

Wikiverzitu, wiki běžící na otevřeném a svobodném softwaru MediaWiki, provozuje nezisková nadace Wikimedia Foundation, která spravuje také řadu dalších otevřených mnohojazyčných projektů:

Wikipedie Wikislovník Wikizdroje Wikicitáty Wikiknihy Wikicesty Wikizprávy Wikidruhy Wikidata Commons
Otevřená encyklopedie Výkladový slovník Volně dostupné dokumenty Sbírka citátů Volně dostupné knihy a manuály Otevřený cestovní průvodce Otevřené zpravodajství Adresář biologických druhů Svobodná databáze vědomostí Sdílená sbírka médií
This article is issued from Wikiversity. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.