Всесвітній координований час

Всесвітній координований час (англ. Coordinated Universal Time, фр. Temps universel coordonné, UTC, Time Zulu — «час зулу», Z) — стандарт, за яким суспільство регулює годинники й час. Приблизно відповідає сонячному часу на Гринвіцькому меридіані. Запроваджений 1961 року[1]. Відрізняється на цілу кількість секунд від суворо рівномірного атомного часу (TAI) та не більш як на ±0,8 секунди від квазірівномірного всесвітнього часу (UT1).

Визначається Міжнародним бюро мір і ваги (до 1988 року — Міжнародним бюро часу)[2].

Наприклад: неділя, 2021-02-28 T 08:24 UTC

Часові пояси навколо земної кулі описуються як додатне або від'ємне зміщення від UTC. UTC — це нащадок часу за Гринвічем (GMT), й іноді також помилково називається GMT. Нову назву (UTC) запроваджено, щоб позбутись назви певного місця на Землі в міжнародних стандартах. UTC базується на атомному відліку часу, а не на часі за Гринвічем.

UTC не змінюється взимку та влітку. Тому там, де переходять на літній час, зсув відносно UTC змінюється. Київський час більший від UTC на 2 години взимку та на 3 улітку.

Метод обчислення UTC

Всесвітній час UT є сучасною версією середнього часу за Гринвічем, тобто середнього сонячного часу на меридіані Гринвіча. З огляду на нерівномірність обертання Землі Гринвіцький меридіан також обертається нерівномірно. Окрім того, внаслідок безперервного руху осі обертання Землі географічні полюси зсуваються на поверхні планети, а разом з ними змінюють своє розташування й площини справжніх меридіанів. З огляду на ці факти виділяють такі системи виміру часу (визначені 1 січня 1956 року):

  • UT0 — час на миттєвому Гринвіцькому меридіані, визначений за миттєвим розташуванням полюсів Землі. Це час, що безпосередньо отримується з астрономічних спостережень добового руху зір;
  • UT1 — час на середньому Гринвіцькому меридіані, виправлений з огляду на рух полюсів;

UT1 = UT0 + Δλ,

де Δλ — поправка, яка залежить від координат миттєвого полюсу, що вираховуються відносно середнього полюса;

  • UT2 — час, виправлений за сезонною нерівномірністю обертання Землі ΔTs:

UT2 = UT1 + ΔTs.

Шкала спостережуваного всесвітнього часу UT1 нерівномірна й тому незручна для використання у звичайному житті. Для узгодження спостережуваного всесвітнього часу UT1 та суворо рівномірного Міжнародного атомного часу (TAI) з 1961 року запроваджено рівномірно-змінну шкалу часу UTC — всесвітній координований час. Масштаби UTC та ТАІ рівні, а нуль-пункт змінюється стрибком. Між UTC та UT1 накопичується розбіжність, обумовлена, по-перше, нерівномірністю шкали UT1, а по-друге, нерівністю масштабів UT1 та ТАІ (1 атомна секунда не дорівнює точно 1 секунді UT1). Коли розбіжність між UTC та UT1 сягає 0,9 секунди, здійснюється коригування стрибком на 1 с.

Високосна секунда за необхідності має додаватися (або, теоретично, відніматися) перед завершенням останнього дня місяця. Додана секунда позначається 23:59:60[Прим. 1][3]. Додавання секунди визначається Міжнародною службою обертання Землі згідно зі спостереженнями за обертанням Землі. Поки що всі зміни (починаючи з першої 1972 року), полягали в додаванні однієї секунди й здійснювалися 30 червня або 31 грудня.

Сигнали точного часу за системою UTC передаються по радіо, телебаченням та в інтернеті.

Примітки

  1. Рекомендація визначає, що коригування має робитися переважно в червні або грудні; наступний пріоритет мають березень та вересень.

Виноски

  1. Всесвітній час // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 87. — ISBN 966-613-263-X.
  2. Міжнародне бюро мір і ваги // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 291. — ISBN 966-613-263-X.
  3. CCIR (1986). CCIR Recommendation 460-4. Процитовано 13.10.2014.(англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.