DOS

ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: מבנה הערך דורש ליטוש.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

DOS, קיצור של Disk Operating System, היא מערכת הפעלה למחשב אישי.

מערכת הפעלה זו מתבססת על ממשק משתמש טקסטואלי, בניגוד לממשק הגרפי המקובל במערכות ההפעלה המודרניות למחשבים אישיים, דוגמת Windows, Linux וכן מערכות ההפעלה של מחשבי מקינטוש מבית אפל.

המגבלה הבולטת של מערכת ההפעלה DOS היא בכך שהיא מאפשרת בכל רגע נתון רק תהליך אחד, ואינה תומכת בהפעלת מספר תוכניות במקביל (ריבוי תהליכים). פתרון חלקי ומוגבל ביותר לבעיית ריבוי-המשימות היה שימוש בטכניקה הקרויה TSR. מגבלות נוספות, הנובעות מכך ש-DOS אינה יודעת לנצל תכונות של מעבדים מתקדמים יחסית (80386, 80486 ופנטיום), הן העדר תמיכה בזיכרון וירטואלי והעדר הגנה על מערכת ההפעלה מפני קריסה כאשר תהליך אחד במערכת קורס.

היסטוריה

שורשיה של דוס הם במערכת הפעלה קודמת שנקראה CP/M שפותחה על ידי גארי קילדל ושווקה על ידי חברת Intergalactic Digital Research בבעלותו.
CP/M יועדה לאחד מראשוני המיקרו-מעבדים בעולם, אינטל 8080. כשחברת אינטל יצאה עם מעבד חדש יותר בשם 8086 בשנת 1978, התעכבה דיגיטל ריסרץ' בהוצאת גרסה של CP/M למעבד זה, וגרסאות שונות של מערכות "דמויות CP/M" עבור ה־8086 החלו להופיע בשוק.

אחת ממערכות אלו שנקראה 86DOS וזכתה לכינוי ("QDOS ("Quick and Dirty Operating System, פותחה בידי טים פטרסון. כשחברת IBM חתמה חוזה עם חברת מיקרוסופט לספק מערכת הפעלה עבור המחשב האישי IBM PC, מיקרוסופט קנתה מפטרסון את התכנה (ובנוסף שכרה אותו כמהנדס), וזו שמשה בסיס לגרסה הראשונה של DOS. הגרסאות הראשונות של דוס הוצאו על ידי חברת מיקרוסופט לפי חוזה בינה לבין חברת IBM. לפי חוזה זה, קיבלה מיקרוסופט בלעדיות באספקת מערכות הפעלה למחשבי IBM וקיבלה סכום קבוע עבור כל עותק של DOS שהופץ. יש הרואים בחוזה זה את הגורם העיקרי להתבססותה של חברת מיקרוסופט כחברת התכנה המובילה בעולם.

במרוצת השנים פיתחו חברות וארגונים שונים גרסאות משלהם למערכת ההפעלה DOS, ביניהם IBM, DR-DOS, ExDOS ועוד. גרסה בולטת נוספת של DOS היא FreeDOS שייחודה הוא בכך שהיא תכנה חופשית אשר עדיין מפותחת בימים אלה.

המהדורה העצמאית האחרונה של MS-DOS היא 6.22. מערכות ההפעלה Windows 95, 98 ו- ME מכילות בבסיסן גרסאות חדשות אך מוגבלות יותר של MS-DOS אשר מוגדרות גם כ-MS-DOS 7/MS-DOS 8.

השימוש ב־DOS כיום

למרות גילה המתקדם והיעדר תמיכה מצד מיקרוסופט, המערכת פועלת במערכות ממוחשבות רבות, ובעיקר בארגונים גדולים וותיקים. כיום ישנם בישראל למעלה מ-100,000 מחשבים המפעילים כ-100 תוכנות DOS שונות, וההערכה היא כי ישנם עדיין כ-25,000,000 משתמשים בתוכנות DOS ברחבי העולם. הסיבות העיקריות לשימוש בטכנולוגיה הוותיקה הן עלויות נמוכות, יציבות היישומים והרגלי העבודה של המשתמשים. בנוסף, לחלק מיישומי ה-DOS טרם פותח תחליף מודרני או שהתחליפים אינם עונים על דרישות המשתמשים.

תוכנות המצויות בשימוש הן תוכנות לחישובים הנדסיים, תוכנות תקשורת מול חומרה ישנה (מכונות, בקרים, שעונים וכדומה), מעבדות, מינהל בתי ספר, רשויות מקומיות, עיריות, משרדי ממשלה, מעבדי תמלילים, הנהלת חשבונות, תוכנות לניהול משרדי עורכי דין, סוכנויות ביטוח, מסעדות ועוד.

עם זאת, כמערכת הפעלה, DOS כבר כמעט ואינה קיימת. מרבית המשתמשים בתוכנות DOS עושים זאת בדרך כלל תחת מערכות הפעלה חדישות יותר (בדרך כלל חלונות 2000 ו-XP) הכוללות רכיבים מיוחדים שמאפשרים להפעיל את תוכנות ה-DOS הישנות בתוך מערכת ההפעלה החדישה או בעזרת תוכנות אמולציה חיצוניות.

הפעלת תוכנות ה-DOS על גבי מערכות הפעלה חדשות מקנה להן לעיתים תכונות מתקדמות של מערכת ההפעלה, כגון עבודה במקביל על מספר חלונות, הפעלת תוכנה הרצה על גבי מחשב מרוחק (בחיבורי RDP ו-Terminal Server), הדפסה למדפסות רשת ותמיכה מלאה בעכבר.

משחקי דוס ניתן להפעיל במערכות הפעלה מתקדמות תוך שימוש ב-VDMSound או DOSBox.

שורת הפקודה

קובץ המערכת COMMAND.COM מהווה את ממשק המשתמש של DOS. ממשק זה מבוסס על הקלדת פקודות המשמשות בעיקר להפעלת תוכניות, ניהול הקבצים בדיסק וקביעת הגדרות שונות של המחשב.

דוגמה לפקודה שנועדה להעתקת קובץ בשם text.txt, מתיקית folder הנמצאת בכונן :C לתיקית folder2 הנמצאת בכונן :D

copy c:\folder\text.txt D:\folder2\text.txt 

קובצי המערכת

דיסקט או דיסק קשיח תקין שאותחל (format) לעבודה תחת DOS, יכיל את גזרת האתחול ואת מבנה מערכת הקבצים של מערכת הפעלה זו (FAT12/16). בנוסף עליו לכלול את קובצי המערכת החיוניים:

IO.SYS חייב להיות הקובץ הראשון בספריית השורש, ו-MSDOS.SYS השני. שני הקבצים האלה מסומנים כקובצי מערכת מוסתרים לקריאה בלבד.

בנוסף לשלושת קובצי המערכת, מערכת ההפעלה כוללת פקודות חיצוניות ותוכניות שירות שונות, של מיקרוסופט ושל יצרנים אחרים, שמספרן משתנה מגרסה לגרסה של המערכת.

Windows - המשכו של DOS

ערך מורחב – Microsoft Windows

הגרסאות שלפני Windows NT, על אף שהיוו גרסאות של מערכת הפעלה חדשה, נסמכו למעשה על מהדורות מתקדמות של ה-DOS. רק בגרסת windows NT הפכה המערכת לעצמאית מ-DOS. החל מגרסה זו מערכת חלונות אינה מבוססת יותר על DOS כמתחיל בסיסי, אך עדיין יש קבצים ופקודות ששמרו על השם והמבנה שלהם מתקופת ה-DOS, והם מתפקדים במערכת חלונות כתוכנות בדידות. לדוגמה העורך EDIT או פקודות בקובצי אצווה שמשמשים כמאקרו. כמו כן, בכל הגרסאות של חלונות ישנו ממשק פקודה טקסטואלי (shell) באמצעות cmd.exe או Command.com, שגם הוא מכיל שמות ופקודות שהחלו את דרכם בעידן ה-DOS.

ראו גם

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.