תקציר

תקציר הוא תימצות של תוכנו של פריט מידע, בדרך כלל כתוב, במטרה להציג את עיקר תוכן הפריט בלא צורך בהצגת הפריט כולו. התקציר משמש כמקור מידע ראשוני, שמאפשר למחפש המידע להחליט אם הפריט רלוונטי לחיפוש הנוכחי שלו תוך זמן קצר.

תקצירים בתחומים שונים

מאמרים מדעיים

תחום אחד בו מקובל מאד כיום ליצור תקצירים הוא תחום המאמרים המתפרסמים בכתבי עת מדעיים. בעבר נעשה תיקצור זה בעיקר בידי מתקצרים מומחים, אך כיום התקצירים נכתבים בדרך כלל בידי כותבי המאמרים עצמם, אשר מצרפים עליהם לעיתים מילות מפתח מתאימות. תקציר מאמר מכונה בלועזית "אבסטרקט".

בהלכה

בהלכה, כמו במערכות חוקים אחרות קיימים תקצירים. כך למשל, קיצור שולחן ערוך וקיצור שולחן ערוך מקור חיים משמשים כקיצור ההלכות בשולחן ערוך. חסרונם של ספרי קיצורים הוא בכך שהם משמיטים את טעמי ההלכה ולא ניתן ללמוד מהם על הדין במקרים שאינם מופיעים.

תקציר בתרבות ואומנות

בספרים, ביצירות נוספות ובביקורות עליהם - ניתן תקציר עלילה על מנת להסביר במה מדובר ולעורר עניין. בביקורות, לעיתים מצורף לתקציר של הביקורת גם ציון המשקף את דעתו של המבקר על איכות היצירה.

באינטרנט

באתרים מבוססי תוכן משתמש (כגון ויקיפדיה) ניתנת אפשרות ליצור "תקציר" של העריכה (לעיתים התקציר הוא אוטומטי), התקציר מגלה אלו פעולות נעשו או סיכום של התוכן.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.