תסליה

תסליה (מחוז)
Θεσσαλια
מנופי המחוז

מדינה יווןקובץ:Flag of Greece.svg  יוון
יחידות אזוריות במחוז טריקלה
קרדיצה
לאריסה
מגנסיה
האיים הספורדיים
בירת המחוז לאריסה
שטח 14,037 קמ"ר
אוכלוסייה
  במחוז
  צפיפות

760,714  (נכון ל-2005)
54 נפש לקמ"ר (נכון ל-2005)
http://www.thessalia.gr

לחצו כדי להקטין חזרה

תסליה או תסאליהיוונית מודרנית: Θεσσαλια) הוא חבל היסטורי בצפון יוון, כיום אחד ממחוזות יוון המודרנית. בטרם תקופת המעבר ביוון הייתה תסאליה ידועה בשם איוליה, ומכאן מקור שמו של הניב האיולי.

בניגוד לפולייס שקמו בחבלי הארץ הדרומיים יותר (בעיקר אטיקה, בויאוטיה והפלופונסוס), התגוררו התסאלים ביישוביים כפריים, תחת שלטון אוליגרכי של משפחות מיוחסות, במצב שניתן לתארו כמעין פאודלי.

בדומה למקרה המקדוני, התייחסו שאר היוונים אל התסאלים כאל פראים, שאינם ראויים להיקרא הלנים, אולם עם כיבוש החבל בידי פיליפוס השני מלך מוקדון, באמצע המאה הרביעית לפנה"ס, והקמת האימפריה היוונית על ידי בנו, אלכסנדר, נטמעו התסאלים בשאר היוונים.

ככוח לוחם, התבססו התסאלים על חיל הפרשים המצוין שלהם, בניגוד לשאר יוון, שם תפסו ההופליטים את הבכורה. הפרשים גויסו מקרב האצולה התסאלית ונודעו כאיכותיים ביותר ביוון הקלאסית. גם בצבאו של אלכסנדר הגדול היוו הפרשים התסאלים נדבך מרכזי, ולא נפלו אפילו מההטיירוי. המקורות מספרים כי במלחמות הדיאדוכים, שפרצו עם מותו של אלכסנדר הגדול, הביסו הפרשים התסאלים מספר פעמים את ההטיירוי בקרב.

בתסליה נמצא אחד האתרים המפורסמים ביוון, הר אולימפוס.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.