תנין הביצות

תנין הביצות
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה זוחלים
סדרה תנינאים
משפחה תניניים
סוג תנין
מין 'תנין הביצות'
שם מדעי
Crocodylus palustris
תחום תפוצה

תנין הביצות (שם מדעי: Crocodylus palustris), הקרוי גם תנין הודי, תנין פרסי ותנין מגר (Mugger Crocodile), מצוי ברחבי תת-היבשת ההודית ובמדינות המקיפות אותה. פירוש השם "מגר" הוא עיוות של מילה בשפת האורדו שפירושה "מפלצת מים".

תפוצה

תנין הביצות מצוי בהודו, בנגלדש, פקיסטן, נפאל, סרי לנקה, הקצה הדרומי של איראן וכנראה גם בהודו-סין. זהו מין התנין היחיד המצוי באיראן ובפקיסטן. תנין הביצות הוא הנפוץ ביותר בהודו מבין 3 סוגי התנינאים המצויים שם ומספרם רב בהרבה מזה של תנין הים.

גודל

אורכן הממוצע של הנקבות הוא 2.45 מטר ושל הזכרים הוא 3 מטר. זכרים בוגרים עשויים להגיע לגדלים של 4 מטר ובמקרים נדירים אף ל-5.5 מטר, ולמשקל של 450 ק"ג ומעלה. הפרט הארוך ביותר המתועד מצוי במוזיאון הבריטי ואורכו הגיע ל-4 מטרים (13 רגל).

אזור מחיה

תנין זה הוא בעיקרו תנין של מים מתוקים ומצוי באגמים, נהרות וביצות. הם מעדיפים גופי מים רדודים ובעלי זרימה איטית מאשר אזורים עמוקים ובעלי זרמת מים מהירה. תנין הביצות חי גם במאגרי מים מעשה ידי אדם ובתעלות מים. הוא מותאם לחיים על היבשה, כמו בן דודו התנין הקובני, יותר מרוב סוגי התניניים, אבל דומה מבחינה אקולוגית לתנין היאור. הוא מסוגל להיות נייד על האדמה ולנדוד מרחקים ארוכים על האדמה בחיפוש אחר מקום מחיה מתאים. הוא יכול לרדוף אחרי טרפו למרחקים קצרים על האדמה. ידוע גם כי תנין הביצות חופר מחילות כמקומות מסתור בזמן העונה היבשה.

תזונה

בהיותו זוחל טורף גדול, תנין הביצות ניזון מדגים, זוחלים אחרים וכן יונקים קטנים כמו קופים. כל חיה המתקרבת למים לשתות עשויה להיות טרף ומסתכנת במשיכתה לתוך המים עד לטביעתה וטריפתה. זכרים גדולים עשויים לטרוף יונקים גדולים כמו אייל סמבר ואף תאו המים ההודי. מין זה עשוי להיות מסוכן לאדם, אם כי סכנתו לא מתקרבת לזו של תנין הים הגדול בהרבה ממנו.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.