תחנת הרכבת פדינגטון


Paddington
סוג התחנה תחנת רכבת ורכבת תחתית
מידע על הבניה
חנוכת התחנה 1856
מיקום
אזור נסיעה אזור 1
מידע על התחנה
מנוהל על ידי נטוורק רייל והרכבת התחתית של לונדון
רציפים 14 רציפי רכבת
6 רציפי רכבת תחתית
קווים העוברים בתחנה קו בייקרלו
קו סירקל
קו דיסטריקט
קו האמרסמית' וסיטי
נוסעים בשנה 35.72 מיליון ו-49.6 מיליון ברכבת התחתית[1]
קוד התחנה PAD

תחנת הרכבת פדינגטוןאנגלית: Paddington railway station) הידועה גם בשם לונדון פדינגטון (London Paddington) היא תחנת רכבת ומתחם של הרכבת התחתית במרכז לונדון, ברובע וסטמינסטר. תחנת הרכבת היא תחנה סופית אשר משרתת מספר קווים, בין היתר הקו המהיר לנמל התעופה לונדון הית'רו. בנוסף מתחם התחנה כולל בתוכו שתי תחנות רכבת תחתית; פדינגטון רחוב פרייד ופדינגטון סברבאן (Suburban; פרברי).

מבנה התחנה

התחנה התחילה את דרכה בתור תחנת רכבת זמנית של חברת 'הרכבת המערבית הגדולה' (Great Western Railway), אשר נפתחה ב-4 ביוני 1838. התחנה הראשית נפתחה באופן רשמי ב-29 במאי 1856 בתור תחנה סופית למספר קווי החברה אשר חיברו את לונדון למערב אנגליה וויילס.

מבנה התחנה עוצב על ידי איזמבארד קינגדום ברונל. אולם הרציפים של התחנה עוצב בסגנון ויקטוריאני והורכב מגג קשתות או קמרונות עשוי ברזל וזכוכית. הגג עוצב במקור בשלושה חלקים (ארקדות) מקבילים ברוחב 31 מטרים לחלק האמצעי ו-21 מטרים לשני החלקים באגפיו. אורך מבנה הקשתות היה 210 מטרים, כאשר שני טרנספטים מחברים את שלושת החלקים, אשר הסיבה לקיומם לא ידועה כיום.

חלק נוסף במתחם התחנה הוא מלון הילטון לונדון פדינגטון. המלון עוצב על ידי האדריכל פיליפ צ'ארלס הארדוויק בין השנים 1851-1854, בתור מלון בבעלות רשת המלונות של חברת 'הרכבת המערבית הגדולה', בשם 'המלון המערבי הגדול המלכותי' (Great Western Royal Hotel). המלון ניצב ברחוב פרייד ונמצא למעשה בראש מבנה התחנה (תוחם את מתחם התחנה מדרום-מזרח). בשנת 1983 כחלק ממהלך ההפרטה של חברות הרכבת בבריטניה, נמכר המלון לידיים פרטיות ובשנת 2001 הוא שופץ כחלק מרשת מלונות הילטון וקיבל את שמו הנוכחי כמלון הילטון פדינגטון.

בתוך מתחם התחנה ניצבת אנדרטה לזכר הגברים והנשים ששירתו ונפלו במלחמת העולם הראשונה והשנייה, אשר שירתו בחברת 'הרכבת המערבית הגדולה'. האנדרטה ניצבת לאורך הקיר הפנימי של התחנה ברציף מספר 1 ומורכבת מבסיס אבן, עליו ניצב פסל ארד בדמותו של חייל בריטי לבוש מדים וציוד ממלחמת העולם הראשונה. בנוסף לאנדרטה, באחת מהכניסות לתחנה ברציף מספר 1, ניצב פסלו של מעצב התחנה ברונל. הפסל נבנה מארד בדמותו של ברונל ישוב על כיסא.

בין השנים 1906-1915, מבנה התחנה שופץ והורחב באופן נרחב. לשלושת מבני הקשתות הוסף מבנה שלישי דומה לקודמיו, ברוחב 33 מטרים אשר ניצב במקביל לקודמיו מכיוון דרום-מערב. מבנה הקשתות נבנה באותו האופן כמו קודמיו, אך חלק מפרטיי העיצוב שונים במקצת.

תחנת הרכבת

התחנה משרתת בין היתר את קווי חברת הרכבת "פירסט המערבי הגדול" של קבוצת פירסט. קווי פירסט, בדומה לקווי 'הרכבת המערבית הגדולה' ההיסטוריים, מחברים את לונדון למספר יעדים לאורך מערב ודרום-מערב אנגליה וויילס, ביניהם; בריסטול, אקסטר, פלימות', קארדיף וסוונסי.

התחנה מכילה 14 רציפים המתחלקים בין ארבעת מבני הקשתות המקבילים של התחנה. התחנה משרתת שבעה קווי רכבת סדירים, ביניהם ארבעה קווים של קבוצת פירסט, שני קווים לנמל התעופה לונדון הית'רו (אחד אקספרס ואחד 'קונקט') וקו אחד של חברת צ'ילטרן. חברת פירסט מפעילה את 'הקו המערבי הגדול הראשי' אשר מחבר את לונדון למספר יעדים במערב עד לתחנה הסופית בבריסטול, כמו גם מפעילה החברה רכבת לילה ('קו רביירת הלילה') אשר מגיע לפנזאנס, קורנוול (הקצה הדרום-מערבי של אנגליה).

קוי הרכבת היוצאים מתחנת פדינגטון
חברה קו רכבת תחנה הבאה תחנה סופית הערות
קבוצת פירסטקו זרוע גרינפורדתחנת הקו הראשי אקטוןתחנת גרינפורדרק בין יום שני לשבת.
קבוצת פירסטהקו המערבי הגדול הראשיסלואו/רדינגבריסטולבימי ראשון פועל קו נוסף בתחנות שונות מעט.
קבוצת פירסטקו רביירת הלילהרדינגפנזאנס (קורנוול)
הית'רו אקספרספדינגטון - הית'רו נמל התעופה הית'רו נמל התעופה הית'רו
הית'רו קונקטפדינגטון - הית'רואילינג ברודוויי נמל התעופה הית'רו
צ'ילטרן ריילויספדינגטון - האי ויקוםתחנת ג'רארדס קרוסהאי ויקום (בקינגהאשייר)רק בין יום שני לשישי.

הרכבת התחתית

תחנת הרכבת התחתית נפתחה לראשונה ב-10 בינואר 1863 כתחנה של חברת "מטרופוליטן ריילוי" (Metropolitan Railway; MR) בשם פדינגטון (בישופס רואד) (Bishop's Road) על שם רחוב בישופ אשר תוחם את התחנה הראשית מצפון. ב-1 באוקטובר 1868 פתחה החברה תחנה נוספת מדרום לתחנה הראשית בשם פדינגטון (פרייד סטריט) אשר ישבה על שלוחה חדשה של הקו לכיוון גלוסטר רואד. בשנת 1913 נפתחה במקום תחנת קו עמוק כדי לשרת את קו "רכבת בייקר סטריט וווטרלו" (כיום קו בייקרלו).

כחלק ממתחם תחנת הרכבת כיום, קיימות שתי תחנות רכבת תחתית נפרדות אשר נמצאות משני צידי התחנה. מדרום לתחנה הראשית נמצאת תחנת פדינגטון (פרייד סטריט) (Praed Street; רחוב פרייד), תחנה משולבת קו תת-קרקעי וקו עמוק אשר משרתת את קו בייקרלו, קו סירקל וקו דיסטריקט. מצפון לתחנה הראשית נמצאת תחנת פדינגטון (סברבאן) (Suburban; פרברי), תחנת קו תת-קרקעי אשר משרתת את קו סירקל וקו האמרסמית' וסיטי.

למרות ששתי התחנות נמצאות כחלק ממתחם תחנת פדינגטון, הן מופרדות במרחק הליכה דרך מבנה התחנה הראשי. בחלק ממפות הרכבת התחתית ניתן לראות הפרדה בין שתי התחנות, בעוד שבמפות אחרות הן נחשבות לאותה התחנה.

תחנת פדינגטון בתרבות

  • אחת הדמויות המוכרות יותר אשר קשורות לתחנת הרכבת פדינגטון היא הדוב פדינגטון, אשר לפי ספרו של מייקל בונד נמצא בתחנה. כיום ניצב פסל של הדוב בתוך אולם התחנה וישנה חנות מזכרות המוכרת מוצרים הקשורים לדוב.
  • ספרה של אגאתה כריסטי "4:50 מפדינגטון" (כלומר הרכבת היוצאת בשעה זו מתחנת פדינגטון), מתאר רצח אשר מתרחש על רכבת היוצאת מתחנת פדינגטון.

תחנת הרכבת מתוארת במספר ספרים נוספים ביניהם, "סדרת הרכבות" והספר "שופר סכנת החיים".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. נכון לשנת 2015.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.