תחנת הכוח רמת חובב

תחנת הכוח רמת חובב
מאפיינים כלליים
שימוש תחנת כוח
מיקום רמת חובב
קואורדינטות 31°09′16″N 34°48′51″E / 31.154397°N 34.81419°E / 31.154397; 34.81419
מידע על ההקמה
תאריך התחלה 1990
תאריך סיום 2012
מאפיינים תפעוליים
בעלים חברת החשמל לישראל
מפעיל חברת החשמל לישראל

תחנת הכוח רמת חובב היא תחנת כוח במחזור משולב, המייצרת חשמל באמצעות גז טבעי. אחת מתחנות כוח פנים-ארציות של חברת החשמל לישראל. התחנה ממוקמת מצפון מזרח לאזור התעשייה נאות חובב, כ-10 ק"מ מדרום לבאר שבע.

היסטוריה

בתחילת שנות ה-90, בעקבות העלייה ממדינות ברית המועצות לשעבר והגידול המהיר באוכלוסיית ישראל, גדל מאד הביקוש לחשמל בארץ. עד לאותו זמן כל התחנות הקיימות בישראל פעלו בטכנולוגיה קיטורית והוקמו לאורך חוף הים התיכון. כדי לטפל בהגברת הביקוש הוחלט על בניית מערך טורבינות הגז: תחנות כוח בפנים הארץ שיפעלו באמצעות טורבינות גז תעשייתיות. במערך הגז נעשה שימוש בטכנולוגיית קירור המבוססת על קירור באוויר, מה שאפשר למקם את התחנות גם בפנים הארץ ולא רק בסמוך לחוף הים. כמו כן שטחה של תחנת כוח מסוג זה הוא כשישית בלבד מהשטח הנדרש לתחנת כוח פחמית, ולכן הקמת תחנות אלו התאפשרה על שטח קטן מזה הנחוץ לתחנת כוח קיטורית. המתקנים הפעילים בשטח התחנה הם נמוכים וקטנים יותר, מה שמצמצם פגיעה סביבתית בשטח ומקל על השתלבות התחנה בנוף שבו הוקמה[1].

לצורך הקמת מערך טורבינות הגז נבנה קו מתח על-עליון 400 קילו-ואט, המקשר בין תחנות הכוח הגדולות לתחנות המיתוג. במסגרת תוכנית הרחבה זו נבנתה תחנת הכוח רמת חובב וכמו כן התחנות: חגית, אלון תבור, צפית וגזר. מערך טורבינות הגז הוקם במקור כדי לשמש גיבוי למערכות הראשיות בתחנות הכוח הקיטוריות, וכן כפתרון לזמנים של ביקוש שיא והוא יועד להיות מוסק בסולר. עם גילוי מרבצי הגז הטבעי בים התיכון הוסב לשימוש בגז. עם השנים הלך והתרחב מערך טורבינות הגז והחל מהעשור השני של המאה ה-21 הוא מהווה חלק מרכזי במערך ייצור החשמל בישראל.

בתחנת הכוח רמת חובב הוקמו ארבע טורבינות גז תעשייתיות, המוסקות בסולר בהספק כולל של 460 מגוואט שהחלו לפעול באמצע שנות ה-90.

בשנת 1998 פרסמה חברת החשמל מכרז להקמת תחנת הכוח נוספת באתר על ידי יזם פרטי[2]. חברת האחים עופר זכתה במכרז, אך בשנת 2003, לאחר שכבר החלה בהקמת התחנה, החליטה לבטל את פרויקט עקב התייקרויות הציוד ואי הוודאות לגבי מועד חיבור התחנה למערכת ההולכה של הגז הטבעי[3]. האחים עופר ניסו למכור את הפרויקט לחברת החשמל, שלא הסכימה לרכוש אותו,[4] והפרויקט בוטל ביולי 2004[5]. בשנת 2007, אישר דירקטוריון חברת החשמל הקמת יחידת ייצור במחזור משולב במתחם במסגרת תוכנית חירום למשק החשמל[6]. בשנת 2009, שילמה חברת החשמל לאחים עופר החזר הוצאות בסך 30 מיליון שקל בגין ההשקעה שביצעה באתר[7]. באתר הותקנו שתי טורבינות מתוצרת חברת ג'נרל אלקטריק[8] ב-2012 במהלך עבודות נפל ממנוף גנרטור וכתוצאה מכך חל עיכוב של מספר חודשים בהשלמת העבודות בפרויקט[9].

ביולי 2014, ועדת חקירה "לגבולות וחלוקת הכנסות משטחים חסרי מעמד מוניציפאלי באזור הדרום רמת בקע" החליטה לשייך את שלושת המתקנים: תחנת הכוח רמת חובב, תע"ש רמת בקע ומתקן לאחסנת דלק לעיריית באר שבע. אך לחלק את ההכנסות מארנונה בין מספר רשויות מקומיות באזור[10].

טכנולוגיה

בתחנה פועלים שני טורבינות גז במחזור משולב. שילוב של טורבינות גז תעשייתיות וטורבינת קיטור. בטכנולוגיה זו מנוצל החום השיורי הנפלט מטורבינות הגז ומשמש לצורך ייצור קיטור, באמצעותו מפעילים טורבינה נוספת ללא צורך בתוספת דלק. במחזור הראשון דלק ואוויר שנשרפים מגיעים לטורבינה בטמפרטורה של 1,350 מעלות צלזיוס. גזי הפליטה החמים מפעילים את טורבינת הגז ונפלטים ממנה בטמפרטורה של כ-600 מעלות צלזיוס. במחזור השני מנוצלים הגזים הנפלטים לחימום מים ליצירת קיטור המפעיל טורבינה נוספת. כמו כן ארבע טורבינות גז תעשייתיות, המוסקות בגז טבעי או סולר.

נתונים

 • הספק מותקן ב-2018: 1,140 מגה-ואט
 • יחידות ייצור:
  • סה"כ יחידות ייצור (טורבינות גז וטורבינות קיטור): שש, שתי יחידות ייצור במחזור משולב, אחת בהספק חשמלי של 311 מגה-ואט והשנייה 331. ארכע יחידת ייצור מחז"מ במחזור פתוח בהספק חשמלי של כ-231 מגה-ואט.
 • מקור אנרגיה: גז (דלק ראשי) וסולר (דלק משני).
 • נצילות הדלק (תרמודינמי): 55%-48%

ראו גם

הערות שוליים

 1. תחנות-כוח טורבינות גז, /www.iec.co.il
 2. דוד חיון, הזוכה במיכרז להקמת תחנת הכוח ברמת חובב ייקבע ב-5 בנובמבר בדירקט' חברת החשמל, באתר גלובס, 18 באוקטובר 1998
 3. אמיר טייג, האחים עופר החליטו לבטל את פרויקט תחנת הכוח ברמת חובב - יפעלו למכור את התחנה לחברת חשמל, באתר TheMarker, 2 במרץ 2003
 4. חברת החשמל לא תרכוש מהאחים עופר את תחנת הכוח הפרטית ברמת חובב, באתר TheMarker, 9 באפריל 2003
 5. חברת החשמל דחתה בקשת האחים עופר לארכה נוספת בהקמת תחנת הכוח ברמת חובב, באתר TheMarker, 14 ביולי 2004
 6. דירקטוריון חברת החשמל אישר הקמת יחידת ייצור במחזור משולב ברמת חובב, באתר הארץ, 7 בפברואר 2007
 7. ליאור ברון, חברת החשמל תשלם לאחים עופר פיצוי של 30 מ' ש' ותקים תחנה ברמת חובב, באתר גלובס, 9 בפברואר 2009
 8. שירה חורש, טורבינה לייצור חשמל באמצעות גז טבעי הונחה השבוע באתר תחנת הכוח רמת-חובב, באתר גלובס, 11 בפברואר 2009
 9. עמירם ברקת, חח"י: גנרטור ענק צנח ברמת חובב ויגרום לעיכוב, באתר גלובס, 3 בספטמבר 2012
 10. דין וחשבון - ועדת חקירה לגבולות וחלוקת הכנסות משטחים חסרי מעמד מוניציפאלי באזור הדרום, יולי 2014
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.