תות לבן

תות לבן
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה דו-פסיגיים
סדרה ורדנאים
משפחה תותיים
סוג תות עץ
מין 'תות לבן'
שם מדעי
Morus alba
קארולוס ליניאוס

תות לבן (שם מדעי: `Morus alba`) הוא מין של תות עץ המאופיין בגדילה מהירה ובמשך חיים קצר, ושגובהו מגיע עד לבין 10–20 מטרים.

מין זה, שבמקורו נפוץ בצפון סין, תורבת (ואף התאקלם לגמרי) באזורים רבים.[1] בסנסקריט הוא ידוע בשם "טוּטַה", ובמרטהי – "טוּטִי".

מאפיינים

העץ נשיר בעל עלווה ירוקה. הפירות לבנים (קיימים זנים נוספים שפירותיהם בצבע שחור ואדום). העץ מניב פרי למשך תקופה של כ-4 שבועות. תות עץ לבן הוא עץ דו זוויגי, עצים מסוימים הם זכריים ועצים מסוימים הם נקביים. העץ דורש שמש מלאה,עמיד לקור, ובעל עמידות בינונית למליחות.

האבקתו מתבצעת ע"י דבורים וזבובאים.

בשימוש האדם

עלי התות הלבן נחשבים למזון מועדף עבור טוואי המשי. באזורים שבהם מגבילה העונה היבשה את זמינות הצמחייה על הקרקע, משתמשים בהם כמזון למקנה (פרות, עזים וכדומה).[1] פרי התות אכיל לאחר הבשלתו כפרי טרי, לאחר ייבוש, או מותסס ליין.[1]

תירבותו של התות הלבן עבור טוואי המשי החלה בסין לפני יותר מ-4,000 שנה. כיום מוקצים לגידולו בסין 6,260 קמ"ר.[1]

סיפור אטיולוגי בבלי, שמאוחר יותר שולב למיתולוגיה היוונית והרומית, מייחס את הצבע האדמדם של פירות התות הלבן לטרגדיית מותם של המאהבים פירמוס ותיסבי.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 3 4 J. M. Suttie, Morus alba
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.