תורת הכמות של הכסף

תורת הכמות של הכסף (Quantity Theory of Money) היא תאוריה מקרו-כלכלית מוניטרית שמסבירה שינויים בתוצר וברמת המחירים כפועל יוצא של שינויים בכמות הכסף במשק. תאוריה זו מהווה חלק בלתי נפרד מלימודי המבוא למאקרו-כלכלה בזכות פשטותה.

המשוואה היסודית

עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle M*V=P*Q}
מייצג את כמות הכסף במשק
עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle V} מייצג את מהירות המחזור. מדובר בקבוע שמציין כמה פעמים הכסף מחליף ידיים בשנה אחת. למשל- אם התוצר במשק הוא 100 וכמות אמצעי התשלום היא 20, הדעת נותנת שהכסף יעבור מיד ליד 5 פעמים עד שהמשק יקנה את מלוא התוצר במהלך השנה.
עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle Q} מייצג את התוצר הריאלי, או ליתר דיוק כמות של "סלי מצרכים" אופייניים למשק (עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle PQ} מייצג איפוא את התוצר הנומינלי - בערכים כספיים).
מייצג את רמת המחירים במשק או לחלופין - מחירו של סל מצרכים כנ"ל.

הרחבה

במקום להתייחס ל-עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle Q} כאל כמות סלי המצרכים הממוצעים במשק ול- כאל מחיר כל אחד, ניתן לסכום את מכפלת וקטורי הכמות והכסף של המצרכים השונים (כלומר- לכפול לגבי כל מצרך את הכמות שיוצרה במחיר המכירה ולסכום את המכפלות).

יישום

הטענה היא שגידול בכמות הכסף יגרום לשינוי ביחס ישר של התוצר עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle Q} (אם המשק אינו בתעסוקה מלאה) או של רמת המחירים תוך יצירת אינפלציה (אם המשק בתעסוקה מלאה).

טענה אחרת היא ששינוי בתוצר עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle Q} יוביל לשינוי ביחס ישר של כמות הכסף דרך שוק הכסף. למשל- אם תהיה צמיחה והתוצר יגדל, הביקוש לכסף יגדל כי המשק יצטרך יותר כסף כדי "לקנות" את התוצר במהירות מחזור נתונה, כתוצאה מכך הביקוש לכסף יעלה בשוק הכסף, והריבית תעלה וכתוצאה מכך הצמיחה עלולה להיעצר. כמובן שאם הצמיחה תלוּוֶה בגידול בהיצע הכסף על ידי הבנק המרכזי - הריבית לא תשתנה והצמיחה תימשך.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.