תומר דבורה (אתר מקראי)

תֹּמֶר דְּבוֹרָה הוא שמו של עץ המופיע במקרא, בספר שופטים, מיקומו בין הרמה לבין בית אל. תחת עץ זה, קיבלה דבורה הנביאה את הבאים אליה למשפט.[1]

העץ קרוי על שמה של דבורה היה מוכר לתושבי האזור הנמצא באזור הרמה.[2] יש הסוברים כי תומר דבורה הוא המקום בו נקברה גם דבורה מינקת רבקה. קביעה זו אינה מתקבלת כי לא קיים דמיון לשוני בין הסיפורים. מעבר לכך בסיפור מינקת רבקה מסופר כי דבורה המינקת נקברה תחת עץ הקרוי אלון בכות.

ויקטור גרן שסייר בארץ ישראל במאה ה-19 מזהה את הרמה בה היה קיים עץ זה, עם הכפר ראם אללה של ימינו.[3] יש הסוברים כי אלון תבור הוא תומר דבורה (שופטים, ד', ה') ובעל תמר (שופטים, כ', ל"ג), אך אחרים מזהים את מקומו של אלון תבור בח'רבת ארחא צפונית לתל אל פול.[4]

לקריאה נוספת

  • אברהם יעקב ברור, מקומותיה של דבורה במקרא ובאגדה, ידיעות החברה העברית לחקירת ארץ-ישראל, כרך ח', ירושלים, תש"א, ע"מ 72-67.
  • נורית ליסובסקי, על עצים ועל ה'מקום': מאפיינים תרבותיים, טבעיים וחזותיים של הנוף המקודש בארץ ישראל, קתדרה: כתב עת לתולדות ארץ ישראל וישובה, ירושלים, יד יצחק בן צבי, חוברת 111, תשס"ד, ע"מ 74-41.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. שופטים, ד', ה'
  2. מדרש תנא דבי אליהו משווה את מקום ישיבתה לזה של שמואל ובכך מעלה את חשיבותה של דבורה לזו של שמואל: "כשם ששמואל ברמה כך דבורה ברמה"
  3. ויקטור גרן, תיאור גאוגרפי, היסטורי וארכאולוגי של ארץ ישראל, ירושלים, יצחק בן צבי, 1983, ע"מ 133
  4. חיים גבריהו, אנציקלופדיה מקראית: כרך א', ירושלים, מוסד ביאליק, 1950, ע"מ 329.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.