תומאס ניוקומן

תומאס ניוקומן
Thomas Newcomen
תאריך לידה פברואר 1664
תאריך פטירה 5 באוגוסט 1729
מקצוע חרש מתכת
ארצות מגורים בריטניה
הערות יש הרואים בו את "אבי המהפכה התעשייתית"
המצאות עיקריות
בנה עם תומאס סייוורי, שותפו לעסקים, מנוע קיטור אטמוספירי לשאיבת מים ממכרות פחם ובדיל

תומאס ניוקומן (אנגלית: Thomas Newcomen; פברואר 1664 - 5 באוגוסט 1729) היה חרש מתכת וממציא אנגלי, שיש הרואים בו את "אבי המהפכה התעשייתית" והיזם הראשון שלה.

ב-1712 בנה ניוקומן עם תומאס סייוורי, שותפו לעסקים, מנוע קיטור אטמוספירי לשאיבת מים ממכרות פחם ובדיל בדרום-מערב אנגליה - מקום לידתו של ניוקומן - ובעיקר בקורנוול.

המנוע של ניוקומן הוכנס לראשונה לשימוש במפעלי הפחם "קוניגרי" (Conygree) ליד דאדלי שבמערב המידלנדס ב-1712. רפליקה של המנוע נבנתה ב-Black Country Living Museum הנמצא שם.

במנוע זה נעשה שימוש בקיטור כאמצעי ליצירת תת-לחץ ולאו דווקא בלחץ הקיטור עצמו. תת-הלחץ שנוצר בתוך צילינדר שצדו העליון נותר פתוח גרם ללחץ האטמוספירי לדחוף את הבוכנה מטה, ומכאן השם "מנוע אטמוספירי".

מנועים נוספים הותקנו על ידי ניוקומן עצמו במכרות במידלנדס, בצפון ויילס ובקאמבריה, ולמעלה מ-100 מהם נבנו בטרם פג תוקפו של הפטנט ב-1733. את המנוע הוסיף ופיתח מאוחר יותר ג'יימס ואט.

ב-1920 נוסדה בלונדון חברה מדעית לטיפוח ועידוד חקר תולדות מדע ההנדסה והטכנולוגיה, והיא נקראת Newcomen Society על שמו של תומאס ניוקומן.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

ערך זה כולל קטעים מתורגמים מהערך Newcomen, Thomas ומהערך Steam Engine מהמהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה, הנמצאת כיום בנחלת הכלל


הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.