תולדות המוזיקה

יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

אבי המנגנים על כינור ועל עוגב היה אדם בשם יובל, כפי שנאמר בבראשית ד כא: ״ושם אחיו יובל, הוא היה אבי כל תפש כנור ועוגב.״ אם כי לא ברור מן הפסוק אם הוא היה בונה הכינורות הראשון או רק שכלל את השימוש בכלי שכבר היה מוכר. כמו שגליליאו לא המציא את הטלסקופ אלא רק שכלל אותו ואת השימוש בו. תולדות המוזיקה וההיסטוריה שלה היא דלה מאד עקב בעיה בהנצחתה, עד לקראת סוף ימי הביניים אז הומצא שיטת התיווי ע"י המוזיקולוג גווידו ד'ארצו ולכן כמעט כל ההיסטוריה של המוזיקה מתחילה מתקופה זו. אמנם עדויות לכלי נשיפה עתיקים מאד נמצאו גם כן. בכל אופן, מוזיקה הייתה קיימת כמעט מברית העולם.

מוזיקה עתיקה

השלב הבא בהתפתחות המוזיקה הוא זה שבו היה קיים כבר כתב, ומצוין כ"מוזיקה עתיקה". ה"שיר" הכי עתיק בעולם הוא לטענת אן דראפקורן-קילמר שחקרה את הנושא, נכתב בכתב יתדות ומקורו באור לפני כ-4,000 שנים. דראפקורן-קילמר מצאה מקצב משולש (שנמצא גם בשירה מצרית עתיקה) שנכתב בסולם דיאטוני. יש מספר עדויות מן העת העתיקה המצביעות על שימוש בכלי נגינה שונים - ציורים על כדים ותיאורים כתובים של מוזיקה מצביעים על שימוש בכלי נגינה כמו צינורות כפולים, שהם כמו חמת חלילים פרימיטיבית, ועל פוליפוניה. תיאורים של התפתחויות דומות מופיעים גם בתרבות עמק האינדוס וגם בכתבי אריסטו.

מוזיקה מערבית (קלאסית)

ערך מורחב – מוזיקה קלאסית

ההיסטוריה המתועדת של המוזיקה המערבית מתחילה במאה ה-8. יצירות מוזיקליות מועברות ומובנות באופן הטוב ביותר כאשר הן נמצאות בקונטקסט המתאים ובמקום המתאים להן בהיסטוריה של המוזיקה. החלוקה לתקופות נעשית כך:

השנים שמצוינות למעלה הן כלליות ואינן מדויקות משתי סיבות: הראשונה, חלק מן הסגנונות היו פעילים במקביל. השנייה, קשה לקבוע מתי דועך לחלוטין סגנון אחד ונעשה פופולרי סגנון אחר.

מוזיקה מערבית (ג'אז וקלה)

קשה לסווג את המוזיקה המערבית הקלה, המבוססת על ג'אז ובלוז כמוזיקה מערבית טהורה. יש שיאמרו שלמעשה שורשיה של המוזיקה הקלה הם בבלוז ובג'אז - ואין ספק שהשורשים של אלו הם במוזיקה האפריקאית. בכל אופן, גם את תולדות המוזיקה הקלה והג'אז אפשר לחלק לתקופות (הרשימה על פי סדר כרונולוגי):

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.