תוכנית מגירה

תוכנית מגירה היא תוכנית פעולה שטרם הוחלט על הוצאתה אל הפועל, או תוכנית שמיועדת לשעת חירום. מקור המילה הוא בכך שכביכול המתכננים מניחים אותה במגירה עד שייעשה בה שימוש.

בעתות משבר, תוכניות מגירה מפותחות לעיתים קרובות כדי לחקור ולהתכונן לכל צרה שלא תבוא. במהלך המלחמה הקרה, ממשלות רבות הכינו תוכניות מגירה שנועדו להגן על עצמם ועל אזרחיהן מפני התקפה גרעינית. חלק מהתוכניות כללו גם מידע שימושי לציבור למצב חירום, כמו החוברת "כיצד לשרוד מתקפה גרעינית" שפרסמה ארצות הברית ב-1950 בשל חששה מהתקפה גרעינית רוסית, או סדרת החוברות "להגן ולשרוד" שפרסמה בריטניה במהלך שנות ה-70 וה-80  שנועדה ליידע את האזרחים איך להגן על עצמם במהלך מתקפה גרעינית. כיום ישנם עדיין תוכניות מגירת שמיועדים להתמודד עם פיגועי טרור או אסונות אחרים.

צבא נערך למגוון רחב של תרחישים, באמצעות תוכניות מגירה לפעולתו במקרה שאחד התרחישים יתממש. דוגמה: מבצע דוגמן 5 תוכנן על ידי צה"ל כתוכנית מגירה למקרה שבו יתעורר צורך לתקוף את סוללות טילי הנ"מ של סוריה. התוכנית הופעלה לאחר שהסורים פתחו במלחמת יום הכיפורים.

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.