תאוריית הקשר על הפתעת אוקטובר

יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: לא מפורט מי הגה את התאוריה, מה השפעתה, כמה נפוצה ובקרב מי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

תאוריית הקשר על הפתעת אוקטובר היא תאוריית קשר שעלתה מצד אנשי גולה איראנים שהוגלו לאחר עזיבת השאה באיראן, ובעת התמודדותו של ג'ורג' הרברט ווקר בוש לנשיאות ארצות הברית בשנת 1991, ולכן נקראת הפתעת אוקטובר. לפי תאוריה זו בשנת 1980, בעת משבר בני הערובה בשגרירות ארצות הברית באיראן קיים המועמד לסגן נשיאות ארצות הברית, ג'ורג' בוש, מגעים עם טהראן, בתיווך צרפתי, במטרה להבטיח את אי-שחרורם של השבויים האמריקאים עד לאחר הבחירות לנשיאות ארצות הברית; וזאת על-מנת לנטרל אפשרות ליתרון פוליטי לנשיא המכהן, ג'ימי קרטר, על פני יריבו רונלד רייגן לקראת הבחירות.

לפי התאוריה בתמורה לדחיית שחרור השבויים הציע בוש שארצות הברית תספק לאיראן, שבאותו הזמן הייתה שקועה במלחמת איראן–עיראק, את הסחורות שארצות הברית הסכימה עליהן בעסקאות הנשק שנחתמו בתקופת השאה, ובכללן תספק גם את אלו שנחתמו עם ישראל.

התאוריה מבקשת להציע הסבר לעובדה שפחות מעשרים דקות לאחר ההכרזה על ניצחונו של רייגן בבחירות לנשיאות הודיעו האיראנים על שחרור השבויים. נשיאה הראשון של הרפובליקה האסלאמית, אבולחסן בני-סדר, אישר את הטענות.[1]

מעורבים

ראו גם

הערות שוליים

  1. P. Shiva. 1991. Reagan Activated Khomeini. Raha Azadi Vol. 12.(בפרסית)
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.