תאומים (קבוצת כוכבים)

תאומים
Gemini

מפת קבוצת הכוכבים תאומים
סמליות תאומים
עלייה ישרה 7 שעות
נטייה °20
שטח נראה 514 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-30
מספר כוכבים בבהירות < 3 4
הכוכב הבהיר ביותר פולוקס (β בתאומים)
בהירות הכוכב הבהיר 1.1
מטר מטאורים ג'מינידים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °90+ ו-°60-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש פברואר

תאומים הוא המזל השלישי בגלגל המזלות, בין שור לסרטן. סמלו הוא והשמש חולפת דרכו מסוף יוני עד סוף יולי ובו היא מגיעה לנקודה הצפונית ביותר בתנועתה המדומה על פני השמיים.

כוכבים חשובים

α בתאומים (קסטור) נראה ככוכב כחול-לבן עם בהירות מדרגה 1.6 במרחק של כ-50 שנות אור. טלסקופ קטן מאפשר להבחין שמדובר במערכת בת שלושה כוכבים, שניים מהם כחולים-לבנים עם בהירות מדרגות 2.0 ו-2.8, ואליהם נלווה ננס אדום עם בהירות מדרגה 9. ניתוח ספקטרוסקופי של הכוכבים מגלה שכל אחד משלושת הכוכבים הוא כוכב זוגי בעצמו, כך שמדובר למעשה במערכת בת שישה כוכבים.

β בתאומים (פולוקס) הוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה. זהו ענק כתום עם בהירות מדרגה 1.1 במרחק של 34 שנות אור. לכוכב יש כוכב לכת עם מאסה של יותר מפעמיים המאסה של צדק, המקיף אותו אחת ל-590 ימים. זהו אחד הכוכבים הנראים לעין היחידים שידוע שיש להם כוכבי לכת.

γ בתאומים (אלהנה) הוא כוכב כחול במרחק של כ-105 שנות אור עם בהירות נראית מדרגה 1.9. ניתוח ספקטרוסקופי מראה על קיומו של בן זוג, בו לא ניתן להבחין באופן ישיר.

ε בתאומים הוא על-ענק צהוב במרחק של כ-900 שנות אור עם בהירות נראית מדרגה 3. טלסקופ קטן מאפשר להבחין בבן זוג עם בהירות מדרגה 9.

η בתאומים הוא ענק אדום במרחק של כ-350 שנות אור. בהירותו משתנה באופן סדיר למחצה מדי 234 ימים בין דרגות בהירות 3.1 ל-3.9.

ζ בתאומים הוא על-ענק צהוב מסוג משתנה קפאידי שדרגת בהירותו נעה בין 3.7 ל-4.2 במחזוריות של 10.2 ימים. הוא נמצא במרחק של כ-1200 שנות אור.

גרמי שמיים מעניינים אחרים

M35 הוא צביר פתוח שמכיל כ-100 כוכבים. ניתן לראותו עם משקפת אך הוא מרשים במיוחד בטלסקופ.

NGC2392 היא ערפילית פלנטרית סמוך לכוכב δ בתאומים שמכונה "ערפילית האסקימוסי" או "ערפילית הליצן". בגלל המראה שלה בהגדלה חזקה ובצילום ארוך חשיפה. הבהירות הנראית שלה היא מדרגה 10.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.