שת

שֵׁת הוא אישיות מהתנ"ך, הבן השלישי של אדם וחוה.

הוא נולד לאחר הירצחו של הבל על ידי אחיו קין, כאשר אדם היה בן 130 שנה (בראשית, ה', ג'), כלומר בשנת ק"ל לבריאת העולם.

שמו של שת מוסבר בפסוק: (בראשית, ד', כ"ה) "כי שָׁת (נתן) לי ה' בן אחר תחת הבל כי הרגו קין". כל האנושות היא מצאצאיו של שת (כל צאצאי קין נספו במבול בגלל החטאים שלהם). גם באסלאם תופס שת מקום כאחד מנבחרי האנושות.

לשת נולד בגיל 105 בן בשם אנוש (בראשית, ד', כ"ו; ה', ו'). אנוש הוליד את קינן, וקינן הוליד את מהללאל, ומהללאל הוליד את ירד, וירד הוליד את חנוך, וחנוך הוליד את מתושלח, ומתושלח הוליד את למך, ולמך הוליד את נח.

שת חי 912 שנים.

שת נולד ב-3731 לפנה"ס ומת ב2819 לפנה"ס ,

באכדית שת הוא כינוי כללי לשבטי האמורי שמקום מושבם העיקרי היה באזור הפרת, בבל וארץ ישראל. בני שת נזכרים בתעודות מצריות ובספרות אוגריתית.[1] ע"פ המדרש,[2]שת הוא אחד משבעת האנשים שנולדו מהולים.

קברו של שת

ערכים מורחבים – קבר שת

על פי מסורת מימי הביניים קברו של שת שכן באזור שליד היישוב העתיק ארבל.

לפי המסורת הערבית, קברו של שת, המכונה בערבית נבי שית, נמצא בשטח הכפר הערבי בשית (שעל חורבותיו קמו ישובי גדרות). בדורות קודמים נקרא הכפר בית-שית ואחר כך אוחדו המילים ל-בשית[3]. המקום מוזכר לראשונה בכתביו של הגאוגרף הערבי יאקות אל-חמאווי, שחי במאה ה-13.[4]

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. רן צדוק, עולם התנ"ך בראשית, תל אביב, דודיזון עתי, 1993, ע"מ 47.
  2. מדרש תנחומא נח ה
  3. באנגלית נקרא הכפר Bashshit ובמפות מנדטוריות הכיתוב הוא Bash-shit .
  4. מצוטט אצל le Strange, Guy (1890), Palestine Under the Moslems: A Description of Syria and the Holy Land from A.D. 650 to 1500, Committee of the Palestine Exploration Fund, p. 421
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.