שריר העכוז הגדול

שריר העכוז הגדול (TA: Musculus gluteus maximus) נמצא בחלקו האחורי של העכוז והוא השטחי מבין שלושת שרירי העכוז (יתר שרירי העכוז הם שריר העכוז האמצעי ושריר העכוז הקטן). העכוז הגדול הוא אחד השרירים הגדולים ביותר בגוף ולכן הוא אחד החזקים שבהם.

מסת השריר מעניקה לעכוז את צורתו המוכרת ופעולתו מייצבת את מפרק הירך ומניעה את הירך לכיוון פשיטה וסיבוב חיצוני. השריר פועל ביתר עוצמה בפעולה כגון קימה מכריעה.

תיאור

לשריר העכוז הגדול צורה מרובעת המכסה את גבששת השת ("עצם הישיבה") בזמן עמידה והמגלה אותה בזמן ישיבה.

תחילתו של השריר בפן החיצוני של כנף הכסל ורכס הכסל, בפן האחורי של עצם העצה ועצם העוקץ וברצועת העצה והגבשוש (Ligamentum sacrotuberale, ראו מפרק העצה והכסל).

בחלקו המרוחק של השריר נאחזים מרבית סיבי השריר בשביל הכסל והשוקה (Tractus iliotibialis) המתחבר לעלי הצידי של השוקה, הסיבים העמוקים של השריר נאחזים בחלק העליון של רכס הירך.

אמתחות

בסביבת שריר העכוז הגדול ממוקמות שלוש אמתחות (בורסות):

  • אמתחת תל הירך (Bursa trochanterica musculi glutei maximi) המפרידה את השריר מתל הירך התיכון לו
  • אמתחת העכוז והירך (Intermuscular gluteal bursae) המפרידה בין השריר לגיד השריר הנרחב הצידי
  • אמתחת השת (Bursa ischiadica musculi glutei maximi) המפרידה את השריר מגבששת השת

עיצבוב

שריר העכוז הגדול מעוצבב על ידי שורש העצב המותני החמישי (L5) ועל ידי שורשי העצב של העצה הראשון והשני (S1, S2) דרך עצב העכוז התחתון (Nervus gluteus inferior).

תמונות נוספות

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.