שעונית מבאישה

שעונית מבאישה
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה דו-פסיגיים
סדרה מלפיגאים
משפחה שעוניתיים
סוג שעונית
מין 'שעונית מבאישה'
שם מדעי
Passiflora foetida

שעונית מבאישה (שם מדעי: Passiflora foetida) אשר מוכרת גם כמרקוזה פראית, היא מטפס זוחל בעלת פרי אכיל ועלים בעלי ריח דוחה. היא מקומית לדרום אמריקה והאיים הקריביים, וניתן למצוא אותה גם במדינות דרום מזרח אסיה כגון וייטנאם והוואי.

תיאור

הגבעולים דקים ומכוסים בשערות דביקות בצבע צהוב. העלים בעלי שלוש או חמש אונות, שעירים ודביקים. הם משחררים ריח דוחה בעת מעיכה. הפרחים לבנים עד קרם בקוטר 5-6 ס"מ. הפרי עגול בקוטר 2-3 ס"מ, צהוב-כתום עד אדום בהבשלה ומכיל מספר זרעים שחורים קבועים בציפה. הפרי נאכל והזרעים מופצים על ידי ציפורים.

החפים של צמח זה משמשים כמלכודת לחרקים, אך עדיין לא ידוע האם הצמח מעכל וניזון מהם או שמא זהו רק מנגנון להגנה על הפרחים והפרי. זהו נושא לדיון בקרב חובבי צמחים טורפים

שעונית זו מסוגלת לסבול קרקע יבשה, אך מעדיפה קרקע לחה. במקומות מסוימים מין זה נחשב מין פולש.

שימושים

הפרי בגודל של קומקוואט ובעל קליפה אדומה דקה המקיפה ציפה לבנה סמוקה בטעם מתקתק עדין. עלים צעירים ואמירים ניתנים למאכל. עלים מיובשים משמשים לתה ברפואה העממית של וייטנאם לסייע לנדודי שינה.

גלריה

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.