שנבוב

שנבוב

מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
על-סדרה אפרותריה
סדרה שֶּׁנַּבּוּבָאִים[1]
משפחה שֶּׁנַבּוּבִיִּים[1]
סוג שנבוב
מין 'שנבוב'
שם מדעי
Orycteropus afer
תחום תפוצה

שֶׁנַּבּוּב[1] (שם מדעי: Orycteropus afer) הוא יונק שמוצאו באפריקה, מין בסוג שנבוב (Orycteropus), שהוא סוג יחיד במשפחת השנבוביים (Orycteropodidae) ובסדרת השנבובאים (Tubulidentata). אירופאים שהגיעו לאפריקה חשבו בתחילה שזהו סוג של חזיר, אך התברר שהוא כלל אינו קרוב לחזיר.

שמו בעברית של היונק הוא הלחם בסיסים על שום שיניו החלולות: שן + נבוב. השנבוב נחשב ל"מאובן חי".

תיאור

השנבוביים יוצאי דופן בשיניהם: הן נעדרות את חלל המוך האופייני, ובמקום זאת הן בנויות מצינורות גליליים של דנטין שמכיל מוך ומוחזק עם צמנטום. לשיניים אין ציפוי אמייל והן נשחקות וגדלות מחדש ברציפות. בדומה לכלביים, השנבוב נולד עם שיניים חותכות קבועות בקדמת הלסת, אך אלו נופלות ואינן מוחלפות. לבוגרים יש רק שיניים טוחנות בלסת האחורית.

לשנבוב דמיון חיצוני מסוים לחזיר ועל כן הוא מכונה לעיתים "חזיר נמלים"; על גופו יש פרווה מעטה; גופו גדול וכבד עם גב עקום; רגליו קצרות. רגליו הקדמיות חסרות אגודלים – כלומר יש לו ארבע אצבעות – אך ברגליו האחוריות ישנן כל חמש האצבעות. לכל אצבע ציפורן גדולה ושטוחה בצורת יעה, צורת ביניים בין פרסה לטֶלֶף. האוזניים ארוכות והזנב עבה בתחילתו וצר בקצהו. לשנבוב ראש מוארך גדול וצוואר קצר ועבה. באפו הֶעגול נחיריים. פיו של השנבוב קטן, בדומה לבעלי חיים אחרים המתקיימים מטרמיטים. לשנבוב לשון ארוכה וצרה.

השנבוב הוא חיה לילית.

דמות הטלוויזיה ארתור ריד, הדמות הראשית בסדרת האנימציה "ארתור", הוא שנבוב.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1 2 3 מילון בעלי חיים נכר (תשל"ב), 1972. האקדמיה ללשון העברית
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.