שמעון דובנוב

שמעון דובנוב

שמעון דובנוב
לידה 10 בספטמבר 1860
רוסיה רומנוב מסטיסלאב, רוסיה
פטירה 8 בדצמבר 1941 (בגיל 81)
גרמניה הנאצית ריגה, נציבות הרייך אוסטלנד
עיסוק סופר והיסטוריון

שמעון דוּבְּנוֹב (בכתיב יידי: דובנאָוו; ברוסית: Семён Маркович Дубнов; ב' בתשרי ה'תרכ"א, 10 בספטמבר 18608 בדצמבר 1941) היה סופר והיסטוריון יהודי שפעל ברוסיה, בגרמניה ובארצות הבלטיות, ממקימי התנועה האוטונומיסטית היהודית. ידוע במיוחד בזכות ספרו ההיסטורי המונומנטלי, "דברי ימי עם עולם". כתב ברוסית, בעברית וביידיש.

תולדות חייו

שמעון דובנוב נולד למאיר יעקב ושיינא דובנוב ביום ב' של ראש השנה ה'תרכ"א (1860) במסטיסלאב שבפלך מוהילב שברוסיה הלבנה, אז בתחום המושב של האימפריה הרוסית. את ראשית חינוכו קיבל בחדר, אך מילדותו נרתע מלימודי התלמוד והפלפול, ונמשך אל התנ"ך וההשכלה[1]. ב-1874 למד בבית הספר היהודי הממשלתי, אך לאחר מכן עבר לבית ספר כללי. לאחר סיום לימודיו התיכוניים ניסה להתקבל לבית המדרש למורים במספר מקומות, אך הוא לא התקבל. בינתיים התעמק בספרות ובהגות ההיסטורית היהודית והכללית.

בשנת 1880 עבר להתגורר בסנקט פטרבורג עם אחיו הבכור, זאב דובנוב, שהיה מראשי הביל"ויים. שם הוא החל לכתוב בעיתון היהודי הרוסי "ווסחוד" (כתב עת יהודי ברוסית). בשלב זה של חייו הוא נמשך אל הקוסמופוליטיות והתבטא בחריפות כנגד היהדות. פרסומיו משכו את תשומת לבם של הקוראים והעיתון, ובשנת 1883 הפך לעורך המדור לביקרות ספרים בעיתון[1].

דעותיו הריאקציונריות כנגד היהדות התבטאו תחילה גם כלפי התנועה הציונית, והוא התנגד לתנועת חיבת ציון וליישוב ארץ ישראל. אך בהדרגה הוא שינה את דעותיו הקוסמופוליטיות והתמקד יותר בנושא היהודי. "עתה הבנתי, כי דרכי אל האנושיות עובר דווקא באותו החבל הלאומי, שבו כבר עבדתי, כי לעבוד לטובת האנושיות עבודה ממשית אפשר רק על ידי עבודה לטובת אחד מחלקיה - ומה גם לטובת העם בעל תרבות עתיקה"[1] השינוי התחולל בו ב-1887, ומאז החל להתעסק בחקר תולדות ישראל .

דובנוב עבר בשנת 1880 להתגורר באודסה והתרועע עם מנדלי, אחד העם, רבניצקי, ביאליק ואחרים. כאן גם החל במחקריו בחקר תולדות יהדות מזרח אירופה, מכיוון שהתחום המזרח אירופי של ההיסטוריה היהודית קופח במחקרים הקיימים. בשנת 1892 פרסם ב"פרדס" בעריכת רבניצקי את הכרוז שלו: "נחפשה ונחקורה", בו הוא קרא אל "הנבונים בעם" לאסוף חומר לתולדות ישראל בפולין וברוסיה. הוא שב ופרסם את קריאתו ב"לוח אחיאסף", ובעקבות כרוזים אלו הוקמה ועדה היסטורית-אתנוגרפית לריכוז החומר שנאסף בתחום[1].

ב-1897 החל לפרסם בירחון ווסחוד את ה"מכתבים על היהדות הישנה והחדשה", ב-1907 נאספו המכתבים לספר בשם זה[2]. במכתבים אלו פיתח דובנוב את השקפתו על הפזורה הלאומית של היהודים, השקפה שהייתה הבסיס להשקפה האוטונומיסטית. במכתבים, שהראשון שבהם יצא בזמן הקונגרס הראשון של ההסתדרות הציונית, הוא התפלמס עם הציונות וגישת הבונד כאחד. כבר במכתב הראשון שכותרתו "תורת הלאומיות הישראלית" טען שבקהילה היהודית יש שלוש גישות, הגישה הטריטוריאלית המיוצגת על ידי הציונות, הגישה הסוציאליסטית של הבונד והגישה הנכונה לדעתו שהיא הגישה האוטונומיסטית.

תחילה החל דובנוב לתרגם את ספר ההיסטוריה הפופולרי של צבי גרץ, אך הוא לא השלים אותו, ופנה לתרגום ספרו ההיסטורי של בראנן- בק, שבו החל לפרט את התאוריה האוטונומיסטית שלו, אותה פיתח בסדרת "מכתבים על היהדות הישנה והחדשה". דובנוב דגל בשלטון אוטונומי בגולה, דוגמת ועד ארבע הארצות. אחד העם התנגד לתאוריה של דובנוב, והביע את דעותיו השונות במאמרים שפרסם: "שלוש מדרגות" ו"שלילת הגלות"[3].

בשנת 1902 החל את מפעלו ההיסטוריוגרפי הגדול בכתיבת תולדות האומה בכל מרכזיה, מזרח ומערב, ובכל זמניה - מימי קדם ועד יום הכתיבה: "דברי ימי עם עולם". הוא התעסק במפעל זה עד סוף ימיו. הספר נכתב ברוסית, השפה בה כתב את רוב פרסומיו, והסתיים בתחילת שנות העשרים, ולאחר מכן באו התרגומים לגרמנית ולעברית וההשלמות.

בשנת 1912 עמד עם ד"ר י"ל קצנלסון בראש המפעל האנציקלופדי "ייברסקיה אנציקלופדיה" ("האנציקלופדיה היהודית", בשפה הרוסית). אנציקלופדיה זו התבססה על האנציקלופדיה היהודית, אך באה להשלים את החסר בה, והדגישה גם את חשיבותן של קהילות ישראל במזרח אירופה. ב-1922 עזב דובנוב את רוסיה – מאוכזב מכל ההגבלות וההפרעות שנגרמו לו בעבודתו המדעית - והגיע לקובנה בירת ליטא. כאן הוצעה לו ראשות הקתדרה לדברי ימי ישראל באוניברסיטה הליטאית, אולם הפרופסורים הנוצרים לא ראו את מינויו בעין יפה, ולכן עקר לברלין, וישב שם כ-11 שנה. שם השלים את מפעלו החשוב כהיסטוריון, חיבורו המקיף בן 11 הכרכים, "דברי ימי עם עולם" (תורגם לעברית ב-19231939).

עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה עבר לגור בלטביה. לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה הפצירו בו מכריו לעלות לארץ ישראל, אולם בתחילת שנת 1940 הוא סירב והעדיף להשאר בלטביה עם ידידיו. בראשית שנת 1941 ניסתה רוזה גינוסר להשיג עבורו סרטיפיקט, לאחר שהביע הסכמה להגר מלטביה. היא פנתה למנחם אוסישקין, אשר אמר שיש להעדיף לתת את מעט הסרטיפיקטים לפעילים ציוניים. לעומתו, יהודה לייב מאגנס פעל להשיג עבור דובנוב סרטיפיקט, אולם השעה נתאחרה ודובנוב לא הספיק לצאת לפני שהנאצים כבשו את לטביה[4]. כאשר כבשו הנאצים את ריגה נכלא דובנוב עם שאר יהודי העיר בגטו ריגה. ב-8 בדצמבר 1941 הובל עם אלפי יהודים למותם בגיא-ההריגה. מחמת מחלתו נחסך ממנו המסע המפרך – שוטר לטבי ירה בו והרגו. טענה אחרת היא שנרצח בדרך על ידי אחד מתלמידיו לשעבר, שהיה קצין גסטפו[5].

על שמו של דובנוב רחובות בירושלים,[6] בתל אביב,[7] בחיפה,[8] ברעננה, בבאר שבע, בראשון לציון וברחובות.

משפחתו

דובנוב היה נשוי לאידה לבית פריידלין (18601934) והיו להם שלושה ילדים:

אחיו הגדול זאב דובנוב היה חבר ביל"ו.

בת אחיו הצעיר נחמן דובנוב, סוניה, הייתה אשתו של נחום בנארי[10] איש ההסתדרות ועסקן תרבות בארץ, ממקימי "מפעלי תרבות וחינוך", סופר והוגה. בנם יאיר בנארי היה חבר קיבוץ עין חרוד מאוחד, מורה דרך, חוקר תלמוד ומורשת ישראל.

התנועה האוטונומיסטית

דובנוב היה ממקימי התנועה האוטונומיסטית, שעיצבה תפיסה הסוברת שהיהודים הם "עם שכל העולם הוא מקומו" - ולכן פתרון הבעיה היהודית, לפי דובנוב, הוא הענקת אוטונומיה ליהודים בגולה. דובנוב ראה את הגולה כמציאות ההיסטורית, והוא סבר שהיהודים התפתחו לעם ללא-טריטוריה; עדות לכך היא המרכזים היהודיים הגדולים בארצות הגולה, ובהם המרכז הרוחני בבבל (בין המאה ה-4 והמאה ה-11), המרכז בספרד (מן המאה ה-11 ועד 1492) ועוד. באותה מידה, סבר דובנוב כי לאף עם אחר אין זכויות לאומיות בלעדיות על טריטוריה כלשהי.

יחסו לציונות היה אמביוולנטי, והוא גרס כי הציונות אינה בהכרח פתרון, הן מפני שהפתרון הוא הענקת אוטונומיה בגולה, והן מכיוון שהציונות יכולה לפגוע במאבק להשגת אותה אוטונומיה. עם זאת, הוא ראה בכינונו של מרכז יהודי בארץ–ישראל תהליך רצוי. מרכז זה תאם את תפיסתו בדבר התפתחות מרכזים רוחניים בתולדות היהודים. ואולם, הוא האמין שרוב מניינו של העם היהודי ימשיך לחיות את חייו בתפוצות.

להערכתו של דובנוב משנת 1900, בשנת 2000 יהיו מערבית לירדן כ-500,000 יהודים[11].

דובנוב דבק בשפת היידיש העממית; הוא לא התנגד לשפה העברית אך טען כי זוהי שפת האליטות, המיעוט.

מכתביו בעברית

 • דברי ימי עם עולם - דובנוב כתב את דברי ימי עמו בראייה המיוחדת לו וחילק אותם לפי סדר המרכזים הרוחניים של עם ישראל: ישראל בארצו, בבל, אפריקה הצפונית, ספרד, ארצות אשכנז, מזרח אירופה, ארצות הברית וחוזר חלילה לארץ ישראל, שנעשתה בדורו למרכז הרוחני החשוב ביותר של עם ישראל.
 • תולדות החסידות (1931)
 • היסטוריה של יהודי מזרח אירופה (מקור ברוסית, תורגם גם לאנגלית)
 • היסטוריה לילדים
 • מלחמות החשמונאים
 • ספר החיים
 • קובץ כתבים כרוזים ואגרות בעניין המחלוקת בין החסידים והמתנגדים בתקופת צמיחת החסידות, קונטרס מקוון באתר האוניברסיטה העברית בירושלים
 • מהי ההיסטוריה היהודית? מסה פילוסופית -היסטורית מאת ש.מ. דובנוב תרגם ד"ר יעקב מיטלמן

מכתביו ביידיש

 • אלגעמיינע אידישע געשיכטע : פון דעם אור-עלטער ביז דער נייער צייט. ווילנא, 1909.
 • די אידישע געשיכטע פאר שולע און פאלק. ניו יארק, 1915–1917.
 • אלגעמיינע אידישע געשיכטע :פון די עלטעסטע צייטען ביז דער נייער צייט. ווילנע, תר"פ 1920.
 • די נייסטע געשיכטע פונם יידישן פאלק :... פון דער פראנצויזישער רעוואלוציע <1789> ביז דער וועלט מלחמה <1914> : אין דריי בענד. ווארשע 1926.
 • פון "זשארגאן" צו יידיש און אנדערע ארטיקלען :ליטערארישע זכרונות. ווילנע 1929.
 • געשיכטע פון חסידיזם :אויפן יסוד פון אריגינעלע מקורים, געדרוקטע און כתב-ידן, ווילנע 1930–1933.
 • אידישע געשיכטע :דערציילט פאר קינדער, מיט 70 אילוסטראציעס און קארטעס. בערלין 1932.
 • אידישע געשיכטע פאר שול און היים. ריגע 1935.

לקריאה נוספת

 • שמעון ראבידוביץ ‬ (עורך), ספר שמעון דובנוב, הוצאת אררט, 1954.
 • אברהם גרינבוים, ישראל ברטל, דן חרוב (עורכים), ספרא וסייפא - שמעון דובנוב: היסטוריון ואיש ציבור, מרכז זלמן שזר, 2010.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. 1 2 3 4 גצל קרסל, לכסיקון הספרות העברית בדורות האחרונים, ספריית פועלים, 1965
 2. תקציר הספר התפרסם בעברית ב-1937
 3. ראו במיוחד את ההתפלמסות של אחד העם עם "מר דובנאוו" ב מאמרו שלילת הגלות, פרויקט בן יהודה
 4. אייזיק רמבה, המדען יעקב דובנוב ואשתו הנוצריה, מעריב (עיתון), 16 ביוני 1967
 5. אביבה חלמיש, מבית לאומי למדינה שבדרך היישוב היהודי בארץ-ישראל בין מלחמות העולם, כרך ב, עמ' 58 (בהערת שוליים על אתר). בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה.
 6. רחוב דובנוב באתר עיריית ירושלים
 7. רחוב דובנוב במדריך רחובות תל אביב-יפו
 8. אמציה פלד, רחוב דובנוב, בתוך "מדריך רחובות חיפה", באתר האינטרנט של עיריית חיפה
 9. אייזיק רמבה, המדען יעקב דובנוב ואשתו הנוצריה, מעריב (עיתון), טור 2, 16 ביוני 1967,
 10. אייזיק רמבה, המדען יעקב דובנוב ואשתו הנוצריה, מעריב (עיתון), טור 4, 16 ביוני 1967,
 11. פרופ' ארנון סופר ויניב גמבש, תעתועי פער המיליון, פברואר 2007
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.