שלושת המלאכים בבית אברהם

שלושת המלאכים בבית אברהם אבינו הוא סיפור שמופיע בפרשת וירא.[1]

אברהם מארח שלושה מלאכים בדמות ישמעלים והם מבשרים לו שבקרוב יולד לו בן, שרה שומעת וצוחקת, בהמשך המלאכים ממשיכים לסדום על מנת להציל משם את לוט.

הסיפור על פי מדרשי חז"ל

המעשה כפי שמופיע במקרא מספר על התגלותו של ה' אל אברהם אבינו ביום חם במיוחד, כאשר האירוע התרחש בט"ו בניסן - מועד חג הפסח ביום השלישי למילתו של אברהם - מצב בו היה חלוש במיוחד. כאשר ראה ה' בחולשתו הוא "הוציא חמה מנרתיקה" כדי לעצור בעד בני האדם לצאת לרחוב ובכך למנוע מאברהם את הטירחה שבאירוח. אולם אברהם שנחשב למכניס אורחים, ישב על פתח ביתו בציפייה לאורחים מזדמנים.

ה' עצמו בא ל"ביקור חולים" אצל אברהם, ובעוד ה' משוחח עם אברהם הבחין אברהם מרחוק בשלוש דמויות, אברהם רץ לקבל את האורחים,[2] פנה אליהם ובקש מהם לסור לביתו. מאחר שאברהם חשש שהם עובדי עבודה זרה הסוגדים לאבק רגליהם בקש מהם טרם היכנסם לרחוץ רגליהם ורק אחר כך להיכנס לביתו. הוא פנה לשרה אשתו וביקש ממנה להכין לחם משלושת סאה קמח והוא עצמו רץ להכין חמאה, חלב ובן בקר להגיש לאורחים. אף על פי שמלאכים אינם יכולים לאכול ולשתות, משום כבודו של אברהם הם התחזו אוכלים ושותים.

ביקורם של המלאכים נועד, מלבד סיפוק רצון אברהם לאורחים, גם לביצוע שליחויות שונות. מלאך ראשון נשלח לבשר לשרה על הולדת בנה יצחק, השני בישר את מהפכת סדום ועמורה והשלישי בישר לאברהם על ריפויו מכאב ברית המילה ועל חובתו להציל את לוט ממהפכת סדום ועמורה, ואכן לאחר הסעודה בישר מלאך לאברהם כי בעוד שנה תוליד שרה אשתו בן, ולחיזוק ההבטחה חרץ המלאך חריץ בכותל בית אברהם ואמר כי בעוד שנה, כאשר תגיע השמש לחריץ זה, יוולד הבן - יצחק אבינו.

פרשנויות

במסכת בבא מציעא מופיע קטע "אגדתא" [3] אשר לומד מהסיפור דרך ארץ:

  • לסרב לאדם קטן (כמו בדוגמת המלאכים עם לוט), אבל לא לסרב לאדם גדול (אברהם).
  • לשאול לשלום האישה.
  • אברהם אמר שיכין מעט אך עשה הרבה, כמעשה הצדיקים (בניגוד למעשה עפרון).
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

הערות שוליים

  1. פרק י"ח, פסוקים א' - ט"ז.
  2. חז"ל למדים מכך כי "גדולה הכנסת אורחים יותר מקבלת פני השכינה" מקור: מסכת בבא מציעא פ"ו.
  3. מסוף דף פ"ו עד תחילת דף פ"ז,
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.