שירות הביטחון הפדרלי (רוסיה)

שירות הביטחון הפדרלי
Федеральная служба безопасности
סמל שירות הביטחון הפדרלי הרוסי
לוביאנקה, מטה שירות הביטחון הפדרלי הרוסי
מידע כללי
משרד אחראי נשיא הפדרציה הרוסית
מנהל/ת אלכסנדר בורטניקוב
מטה מרכזי כיכר לוביאנקה, מוסקבה, רוסיה
FSB.ru

שירות הביטחון הפדרלירוסית: Федеральная служба безопасности, ובראשי תיבות: ФСБפה-אס-בה, פ.ס.ב. או פס"ב) הוא שירות הביטחון הפנימי של הפדרציה הרוסית שהוקם ב-3 באפריל 1995 – היורש העיקרי של סוכנות הק.ג.ב. לאחר התפרקותה של ברית המועצות. המטה הראשי נמצא בכיכר לוביאנקה, במוסקבה[1]. סמכויות הארגון מקבילות לאלה של האגף לביטחון לאומי ב-FBI, שירות האבטחה הפדרלי של ארצות הברית, והסוכנות לביטחון לאומי (NSA).

שירות הביטחון הפדרלי עוסק בעיקרו בביטחון ובמודיעין פנים[2] וזוהי סוכנות אכיפת החוק הפדרלית החשובה ביותר ברוסיה, האחראית לסיכול ריגול, חתרנות[3][4] ולמלחמה בטרור[5][6][7]. עד שנת 2011 היא עסקה גם במאבק בפשע המאורגן, עד שהוקמה ועדת החקירות של רוסיה.

מספר האנשים המשרתים בו וגודל התקציב השנתי שלו נחשבים לסוד מדינה (מעריכים שמדובר בכרבע מיליון עובדים). בשנת 2006 דווח שתקציבו קפץ ב-40%.

היסטוריה

ערכים מורחבים – אוכרנה, נקוו"ד, קג"ב, פס"ק

שירות הביטחון הפדרלי יונק את שורשיו מתוך המינהל הראשי השני של הק.ג.ב., שעסק בריגול נגדי, בחתרנות ובביטחון פנים. לאורך השנים עמדו בראשו פיוטר פדוטוב (1954-1956), אולג גריבאנוב (1956-1964), סרגיי באניקוב (1964-1967), גאורגי ציניוב (1967-1970), גריגורי גריגורנקו (1970-1983), איוואן מרקלוב (1983-1989), ויקטור גרושקו (1989-1991), גנאדי טיטוב (1991) ופיודור מיאסניקוב (1991).

לקראת סוף שנות ה-80 של המאה ה-20, כשברית המועצות וכלכלתה עמדו לפני התמוטטות והתפרקות מוחלטת, היה הקג"ב אחד מהמוסדות הממלכתיים שהחזיקו מעמד היטב ושרדו את המשברים שיצרו הגלאסנוסט והפרסטרויקה. השמרנים הקומוניסטים שביקשו לשמר את הארגון ביצעו ניסיון הפיכה באוגוסט 1991 נגד מיכאיל גורבאצ'וב, הניסיון כשל אך בשל השתתפותן של יחידות הקג"ב בהפיכה, החליט גורבצ'וב לפרק את הארגון, ובספטמבר 1991 הוא פורק.

ב-26 בנובמבר 1991 הוקמה סוכנות הביטחון הפדרלית, היורשת הישירה למינהל הראשי השני, ענף ביטחון פנים בקג"ב, שהייתה שירות הביטחון הראשון של הפדרציה הרוסית עד ה-24 בינואר 1992. בד בבד, כשפורק הקג"ב הסובייטי, פעל משרד הביטחון הבין-רפובליקני שהוקם ב-22 באוקטובר 1991 כארגון הביטחון האחראי לכל הרפובליקות הסובייטיות. מ-24 בינואר 1992 עד 21 בדצמבר 1993 התקיים משרד הביטחון הרוסי בתור משרד ממשלתי שבראשו שר הממונה על ביטחון פנים. בדצמבר 1993 הוקם השירות הפדרלי למודיעין מסכל, שהפך ב-3 ביולי 1995 לשירות הביטחון הפדרלי.

במאי 1997 נערך ארגון מחודש במבנה הארגון: מספר המינהלות צומצם מ-22 לחמש בלבד, ותפקידי שאר המינהלות פוזרו בין חמש מחלקות נוספות. באותן שנים שירות הביטחון שיתף פעולה עם הסוכנות הפדרלית למידע ולתקשורת ממשלתית בשדרוג ובאחזקת המערכת לפעולות חקירה מבצעיות.

במרס 2003, במהלך הרפורמה הפדרלית שהוביל ולדימיר פוטין, שירות הביטחון הפדרלי החל לעסוק במודיעין אותות, במקום הסוכנות הפדרלית למודיעין ותקשורת ממשלתית, שפורקה. ביולי 2004 שוב נערך ארגון מחודש, שבמסגרתו פורקו המחלקות בארגון ובמקומן הוקמו שירותים, ומספר סגני ראש הפס"ב צומצם מ-12 לארבעה בלבד. בשנת 2007 הואשם הארגון במעורבות בהתנקשות בחייו של אלכסנדר ליטוויננקו[8][9].

בשנת 2010 נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב חתם על צו להרחבת סמכויות הארגון[10] וביולי 2014 בהיותו בתפקיד ראש הממשלה הוא חתם על הנחיה ממשלתית שחייבה את הרשתות החברתיות והפורומים ברשת האינטרנט הרוסית להתחבר להתקנים שפותחו על ידי הפס"ב. התקנים אלה לא היו אלא דרך קלה יותר עבור הארגון לפקח על אתרי האינטרנט הרוסיים, בצעד שגרר ביקורת רבה על המהלך. כמו כן, נחתם צו המאפשר לארגון לפעול מחוץ לגבולות רוסיה בתיאום עם שירות הביון והמודיעין הצבאי.

ביולי 2019 נודע על מעצרם של כמה מחברי יחידת אלפא בחשד לגניבת כספים. בית המשפט במוסקבה שלח למאסר חמישה קציני שירות הביטחון הפדרלי בחשד לגניבת כספי ציבור, שניים נוספים נשלחו למעצר בית. בין הנאשמים היו שלושה אנשי יחידת הכוחות המיוחדים אלפא וקצין אחד מיחידת וימפל. בין המעורבים היו גם עובדי שירות הביטחון הכלכלי של שירות הביטחון הפדרלי, אשר עבדו בעבר ביחידת "K" למאבק בפשעי מחשב. הפרשה הביאה לפיטוריו של ואלרי קנאקין מפיקוד על יחידת אלפא וב-45 שנות קיומה של היחידה, זו הפעם הראשונה שקציני יחידת עילית נעצרים על פרשיות שכאלה.

מבנה שירות הביטחון הפדרלי

הארגון והשירותים שקדמו לו עברו שינויים מבניים רבים לאורך השנים. השינוי האחרון התרחש ב-11 ביולי 2004 בצו נשיאותי שהוציא נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. באותו ארגון מחדש בוטלו ה"מחלקות" והוחלפו ב"שירותים" וב"מנהלות".

 • שירות המודיעין הנגדי הוא השירות לסיכול ריגול של פס"ב, שנקרא גם שירות המודיעין הנגדי של שירות הביטחון הפדרלי (Служба контрразведки ФСБ), הוא הארגון העיקרי בשירות הביטחון הרוסי האחראי למניעת ריגול במדינה. אחראי למעקב ולמעצרם של מרגלים זרים[11][12][13].
 • המחלקה לסיכול ריגול צבאי של פס"ב (Департамент военной контрразведки, ДВКР ФСБ) היא הגוף העיקרי שמופקד על מניעת ריגול בזרועות הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית והיא כוללת את מינהל 3, שמכיל סניף אזורי בכל גוף צבאי במדינה. בעתות שלום נותרת המחלקה באחריות פס"ב, כפי שהיה נהוג במהלך התקופה הסובייטית. בעת מלחמה, הארגון מוכפף למודיעין הצבאי הרוסי. המחלקה נאבקת במרגלים של צבאות זרים ולרוב משתפת פעולה עם הגה-אר-או[14].
 • השירות להגנת המערכת החוקתית והמלחמה בטרור (СЗКСиБТ, Служба по защите конституционного строя и борьбе с терроризмом ФСБ) הוא הארגון המרכזי האחראי למלחמה בטרור, יורש מינהל 5 בקג"ב הסובייטי שעסק בסיכול ריגול פוליטי. הארגון הוקם ב-1992 בשם המינהל למלחמה בטרור. בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 עסק הארגון במלחמה בטרור ובקיצוניות פוליטית. לאחר מאורעות בודנובסק פוטר מנהל המחלקה מתפקידו, והמינהל הפך למרכז ללוחמה בטרור. ב-1997 הוקמה על בסיס המרכז, המחלקה למלחמה בטרור של שירות הביטחון הפדרלי, כשבראשה ויקטור זורין. בזמנו כללה המחלקה את המחלקה המבצעית - טרור, יחידת אלפא, יחידת וימפל ומינהל K
 • המרכז למטרות מיוחדות של שירות הביטחון הפדרלי (רוסית: Центр специального назначения ФСБ) הוא גוף הגג ברוסיה המאגד את הכוחות המיוחדים הפדרליים והיחידות המובחרות של שירות הביטחון הפדרלי. מרכז האימונים המרכזי של הכוחות המיוחדים נמצא בבלשיחה, מחוז מוסקבה[15].
 • שירות הביטחון הכלכלי של פס"ברוסית: Служба экономической безопасности ФСБ) נודע עד 2004 בשם "המחלקה לביטחון כלכלי". ארגון זה הוא יורש המינהל לסיכול ריגול כלכלי הקודם שהוא יורש מינהל 6 בקג"ב והמינהל השני הראשי. הארגון אחראי לאבטחת הכלכלה הרוסית ולהסרת איומים עליה, כמו גם סיכול חתרנות וריגול בתעשייה הרוסית. למעשה זוהי מחלקת אכיפה בשירות הביטחון הרוסי האחראית למלחמה בהונאות כלכליות וזיופי כספים במדינה[16].
 • שירות משמר הגבול הפדרלי הוא אגף בפס"ב הממונה על אבטחת גבולות המדינה ברוסיה ולמעשה אחראי על הגבול הארוך ביותר בעולם. בתקופתו של בוריס ילצין הארגון פעל כשירות פדרלי עצמאי, ב-2003 הנשיא ולדימיר פוטין הכפיף אותו לפס"ב. כולל את משמר החופים הרוסי.
 • שירות המודיעין המבצעי והתקשורת הבינלאומית (Служба оперативной информации и международных связей) הוא אגף של פס"ב שעד הרפורמה הפדרלית ב-2004 נודע תחת השם "המחלקה לניתוח, תחזית ותכנון אסטרטגי" (Департамент анализа, прогноза и стратегического планирования ,ДАПСП ФСБ). השירות הוקם ב-17 במאי 1991 על בסיס המחלקה האנליטית של הקג"ב. תחילה נודעה בשם מחלקת הניתוח המודיעינית. הלכה למעשה שירות אנליטי ראשון הוקם בקג"ב ב-1989 בשם שירות המודיעין והאנליזה המבצעית (ניתוח מבצעי). לאור המורא שהטיל הקג"ב על אויביו במערב, רבים חשבו שלארגון יש יכולות אנליטיות גבוהות, אולם לא היה קיים שירות אנליטי מאורגן לניתוח מצבים, אף שב-1967 התקיימה קבוצת יועצים של יו"ר הקג"ב (הדבר הכי קרוב לשירות אנליטי), אך זו לא התקיימה הרבה זמן והכילה 10 אנשים בלבד. רק עם נפילת חומת ברלין, החלו שירותי הביטחון הרוסיים לייחס חשיבות רבה לניתוח מצבים[17][18][19][20].
 • שירות הבקרה של שירות הביטחון הפדרלי (Контрольная служба ФСБ) נוסד ב-6 בינואר 1999 כמחלקת הפיקוח של שירות הביטחון הפדרלי האחראית לפיקוח פנימי על פעולות הארגון. שירות הבקרה אחראי על האווירה המוראלית בשירות הביטחון הפדרלי ועל חקירות פנים[21][22].
 • המחלקה לביטחון פנים של פס"ב (Управление собственной безопасности ФСБ) הוא מחלקת חקירות עליונה בשירות הביטחון הפדרלי שבסמכותה לפטר כל סוכן פס"ב שנחשד בפלילים ובביצוע עבירות שחיתות שונות. המחלקה הוקמה ב-1992 כשירות לביטחון פנים, כפופה ישירות לראש הפס"ב ונחשבת לאחת המחלקות החשאיות ביותר. המינהל פועל בנחישות רבה נגד סוכנים סוררים וידועה מאוד מעורבותה בפרשת "מוסט" כשקבוצת סוכני קג"ב לשעבר וסוכני פס"ב נחשדו בהתקנת מתקני האזנה במשרדיו של ולדימיר גוסינסקי, בעל השליטה על ערוץ אן.טי.וי. הסוכנים נעצרו לבסוף. ידועה גם חשיפת קשרים של סוכנים עם מחבלים צ'צ'נים, כמובסאר בסאייב[23][24].
 • השירות הטכנו-מדעי הוא אגף האחראי לכל הפיתוחים המדעיים והטכנולוגיים וכולל את המינהל לפעולות טכניות מבצעיות (Управление оперативно-технических мероприятий ,УОТМ ФСБ) שאחראי לביצוע האזנות גלויות והאזנות סתר. המחלקה היא אחת המחלקות הגדולות בפס"ב ועל פי החוק הרוסי היא אחת מחמשת ארגוני אכיפת חוק ברוסיה בעלי סמכות להאזין לאזרחי המדינה, לצורך חקירת פיגועי טרור ופשעים חמורים שונים. שאר הארגונים הם: שירות האבטחה הפדרלי, גר"ו, סו"ר ואם.וה.דה[25].
 • מינהל החקירות הוא מהגופים החשובים ביותר בשירותים החשאיים ברוסיה. המינהל עוסק בכל תיקי החקירה שמנהל שירות הביטחון הפדרלי. מחלקה זו היא שחקרה את פיצוצי הבתים ברחוב גוריאנוב במוסקבה ב-9 בספטמבר 1999 שהביא למות 92 איש. המחלקה הייתה גם זו שחקרה את פיצוצי הבניינים בוולגודנסק, הפיצוצים המסתוריים שגרמו לפרוץ מלחמת צ'צ'ניה השנייה וחקרה גם את הפיצוצים ברכבת התחתית של מוסקבה, שאירעו ב-6 בפברואר 2004 והביאו למות 43 איש[26].
 • המרכז לביטחון מידע (Центр информационной безопасности ФСБ), לשעבר המרכז לביטחון תקשורת (Центр безопасности связи ФСБ) הוא אגף בשירות הביטחון הפדרלי שהוקם על בסיס המינהל הראשי לביטחון תקשורת של פאפס"י (Главного управления безопасности связи ФАПСИ) ואחראי לביטחון מידע והצפנה, מאבק בהאקרים ופורצי מחשבים ובהתקפות על אתרי האינטרנט הממשלתיים. כולל את המרכז לביון רדיו אלקטרוני באמצעי תקשורת של פס"ב שהוקם על בסיס המינהל הראשי של פאפס"י למודיעין רדיו אלקטרוני באמצעי תקשורת[27].
 • המרכז הלאומי לתיאום תקריות מחשוב (Национальный координационный центр по компьютерным инцидентам) שנועד לנטר את רשת האינטרנט ברוסיה ובסמכותו להשבית אתרי אינטרנט העוברים על החוק.[28]
 • מרכז הטכנולוגיה המיוחדת של פס"ב (Центр специальной техники ФСБ) מכיל בתוכו את המכון לחקר הפשיעה. המרכז אחראי לפיתוח טכנולוגיות מיוחדות, בין השאר המרכז אחראי לפיתוח פרויקט המל"ט הרוסי. המרכז אחראי לפיתוח נשק מיוחד וכל נושא הפיתוח הטכנולוגי בפס"ב מופקד על המרכז לטכנולוגיה מיוחדת האחראי להצטיידות סוכני שירות הביטחון הפדרלי הרוסי. המרכז אחראי על המכון לחקר הפשיעה של פס"ב (Институт криминалистики ФСБ) שמנהל את יחידת החבלנים הרוסית. אף שהמכון הוא חלק מהפס"ב, הוא פועל כמכון אזרחי מקצועי ללא קשר להשתייכותו לארגון הביטחון הפנימי של רוסיה. בדומה למעבדת הזיהוי הפלילי של ה-FBI, זוהי אחת מאוסף המעבדות הגדולות והמקצועניות בעולם[29][30][31].
 • המינהל לרישום וקרנות ארכיונים (ברוסית: Управление регистрации и архивных фондов ,УРАФ ФСБ России) הוקם ב-1 בספטמבר 1918 לניהול רישומי סוכנויות אכיפת החוק בברית המועצות. המחלקה מחזיקה ברשותה תיקים שונים על אזרחי רוסיה ועל פי החוק, כל אזרח יכול לגשת למחלקה ולבקש לעיין בתיקו, אם הפס"ב אכן מחזיק בתיק אודותיו.
 • הארכיון המרכזי של פס"ב (Центральный архив ФСБ) - הוקם במרץ 1922 כמחלקת סטטיסטיקה ורישום של או-גה-פה-או. תחת הקג"ב נודע הארכיון כמחלקה 10, ב-1992 הפך לארכיון המרכזי של שירותי הביטחון. בתקופת בוריס ילצין הארכיון פתח את שעריו לקהל הציבור, במטרה לחשוף את מעשי הקג"ב בעידן הסובייטי[32][33][34][35].
 • אקדמיית שירות הביטחון הפדרלי (רוסית: Академия Федеральной службы безопасности России) היא המרכז הלימודי הגבוה ביותר ברוסיה ללימודי השכלה גבוהה עבור סוכני פס"ב. זהו בית הספר הגדול ביותר במזרח אירופה להכשרת מרגלים, בעבר נודע כביה"ס הגבוה של הקג"ב. האקדמיה הוקמה במתכונתה הנוכחית על ידי הנשיא בוריס ילצין ב-24 באוגוסט 1992 כיורשת בית הספר הגבוה של הקג"ב ע"ש דזרז'ינסקי (Высшей школы КГБ им. Дзержинский, Феликс Эдмундович). במסגרת האקדמיה פועל מכון ההצפנה, תקשורת ומידע (Институт криптографии, связи и информатики) כאחד מבתי הספר הגדולים ברוסיה ללימודי תקשורת, הצפנה, פענוח ומודיעין אותות.
 • המועצה הציבורית (Общественный Совет при ФСБ) היא גוף בשירות הביטחון הפדרלי שהוקם על פי צו נשיאותי במאי 2007 ובה חברים 15 אישים, חלקם מהלשכה הציבורית של רוסיה. תפקידה לפתח את פעילויות פס"ב ולהבטיח פיקוח ציבורי על פעולות ארגוני ביטחון המדינה והשירותים החשאיים ברוסיה[36].

ראשי שירותי הביטחון של הפדרציה הרוסית

דיוקןשםתקופת כהונההערות
ואדים בקאטין 4 בנובמבר - 26 בדצמבר 1991 ראש הקג"ב הרוסי, שר הפנים והביטחון
ויקטור איוואננקו 15 - 24 בינואר 1992 מנכ"ל סוכנות הביטחון הפדרלית
ויקטור בראניקוב 19921993 ראש השירות הפדרלי למודיעין מסכל
ניקולאי גולושקו 19931994
סרגיי סטפאשין 19941995 לימים ראש ממשלת רוסיה
מיכאיל ברסוקוב 19951996 מנהל שירות הביטחון הפדרלי הראשון
ניקולאי קובאלב 19961998
ולדימיר פוטין 19981999 לימים ראש ממשלת רוסיה ונשיא רוסיה
ניקולאי פטרושב 19992008 לימים מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה
אלכסנדר בורטניקוב 2008 - מכהן לשעבר ראש שירות הביטחון הכלכלי בפס"ב

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. זאב פרבר, קלינברג והריגול הסובייטי בישראל
 2. הרדיפות הפוליטיות לכל אורך ההיסטוריה הרוסית
 3. יותר ויותר מרגלים נגד רוסיה?
 4. שירות הביטחון הרוסי עצר מרגלים גאורגים
 5. שירות הביטחון הרוסי: אסון הרכבת בו נהרגו 26 בני אדם נגרם על ידי פיצוץ
 6. ראש שירות הביטחון הפדרלי ברוסיה: חשפנו ניסיון לפעילות ריגול של ארצות הברית, בריטניה, כוויית וסעודיה במדינה
 7. שירות הביטחון הרוסי: ארגוני טרור מנסים להשיג חומרים גרעיניים בחבר המדינות לשעבר
 8. בריטניה: שירות הביטחון הרוסי אשם בהרעלת ליטביננקו
 9. הרעלה רדיואקטיבית גרמה למותו של הסוכן הרוסי שהתנגד לפוטין
 10. AP, רוסיה: מדבדב הרחיב את סמכויות שירות הביטחון, באתר ynet, 29 ביולי 2010
 11. שירות המודיעין הנגדי של פס"ב - מידע כללי
 12. הקריירה שבונים מסכלי הריגול בפס"ב (רוסית)
 13. ריאיון עם אולג סירומולוטוב, ראש שירות המודיעין הנגדי של פס"ב
 14. מידע נרחב על המחלקה הרוסית לסיכול ריגול צבאי
 15. מידע נרחב על הכוחות המיוחדים של רוסיה
 16. אודות המחלקה לביטחון כלכלי של פס"ב
 17. שירות המודיעין המבצעי והתקשורת הבינלאומית של פס"ב - אנליטיקה
 18. מחלקת המודיעין המבצעי - מידע כללי
 19. אנליזה בזרועות הביטחון הסובייטיים
 20. הפס"ב לומד מטעויות הקג"ב (רוסית)
 21. אודות הקמת מחלקת הפיקוח של פס"ב
 22. שירות הבקרה באתר Agentura.ru
 23. ריאיון עם ראש מינהל ביטחון פנים של פס"ב
 24. המינהל לביטחון פנים של פס"ב (Agentura.Ru)
 25. מחלקת ההאזנות של פס"ב במסד הנתונים של Agentura.ru
 26. תיקי מינהל החקירות של פס"ב
 27. המרכז לביטחון התקשורת של פס"ב (מידע כללי ברוסית)
 28. ФСБ сможет убирать сайты из Рунета без суда
 29. המרכז לטכנולוגיה מיוחדת של פס"ב באתר Agentura.ru
 30. סיפורו של חבלן רוסי
 31. אודות המכון לחקר הפשיעה של פס"ב
 32. אודות מינהל הרישום והארכיון של פס"ב
 33. דף הארכיון המרכזי באתר הפס"ב
 34. אודות הארכיון המרכזי של פס"ב (רוסית)
 35. מידע על הארכיון הפס"ב
 36. האתר הרשמי של המועצה הציבורית של פס"ב
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.