שירות הביון הלאומי (עיראק)

שירות הביון הלאומי
جهاز المخابرات الوطني العراقي
קובץ:INIS Iraq.jpg
מידע כללי
תחום שיפוט עיראק  עיראק
סוכנות אם ממשלת עיראק
תאריך הקמה אפריל 2004
סוכנות קודמת הביטחון הכללי העיראקי
עובדים 10,000
http://www.inis.gov.iq

שירות הביון הלאומי העיראקיערבית: جهاز المخابرات الوطني العراقي) היא סוכנות מודיעין של ממשלת עיראק, שנוסדה באפריל 2004 בסמכות הרשות הזמנית של הקואליציה בעיראק, שהוקמה על ידי צבא ארצות הברית, כממשל זמני בעיראק.

רקע כללי

לאחר הפלישה לעיראק באפריל 2003, פירק ראש הרשות הזמנית פול ברמר את שירותי הצבא והביטחון של עיראק. ככל שהמצב הביטחוני בעיראק התדרדר וההתנגדות העיראקית לכיבוש התחזקה והפכה לאלימה יותר, הצורך בשירות חשאי היה לחוץ יותר.

בדצמבר 2003 דווח בוושינגטון פוסט כי איאד אלאווי ונורי בדראן, חברי מועצת הממשל הבינלאומי בעיראק, הסכימו לטוס לארצות הברית בכדי לדון בפרטי הקמת שירות חשאי חדש, בסיוע ה-CIA. בראש הסוכנות יעמוד בדראן ויגייס סוכנים רבים של שירות הביון העיראקי של סדאם חוסיין. המטרה העיקרית של הארגון החדש הייתה להתמודד עם ההתקוממות. תהליך ההעסקה הסתייע בפוליגרף של סוכנות הביון המרכזית.[1]

בינואר 2004 דיווח הניו יורק טיימס כי הקמת הסוכנות החדשה בעיצומה. הסוכנות נועדה להעסיק בין 500 ל-2,000 עובדים ובמימון ממשלת ארצות הברית. איברהים אל-ג'נאבי הוזכר כמועמד עיקרי להוביל את סוכנות הריגול. מאמצים אלה עוררו ביקורת מצד אחמד חלבי, פוליטיקאי עיראקי גולה לשעבר שהיה לו קשרים טובים עם ה-CIA, והביע דאגות כי הסוכנות החדשה עשויה לשמש לשיקום מכשיר הביטחון הישן של הבעת' ולהפוך לכלי לדיכוי ממשלתי.

הקמה

באפריל 2004 חתם פול ברמר על צו הרשות מספר 69, שהסמיך הקמת שירות ביון לאומי ואישר למועצת הממשל העיראקית להקים סוכנות כזו. המנהל הראשון שלה היה מוחמד עבדאללה אל-שהאוואני והוא מומן מכספים סודיים שהוקצבו במסגרת תקציבים לעיראק שאושרו על ידי הקונגרס האמריקני. קרנות חשאיות אלה, בהיקף של כשלושה מיליארד דולר במשך שלוש שנים, אמורות היו להיות מיועדות לפעולות סמויות ומבצעים חשאיים של ה-CIA בעיראק (כמו גם, במידה מועטה, באפגניסטן).[2] אל-שהאוואני היה בצבא העיראקי משנת 1955 עד 1984, נמלט לבריטניה בשנת 1990 ואיבד את שלושת בניו בהפיכה הכושלת של 1996 שארגן ה-CIA.

באמצע 2004 נהרגו 18 סוכני שירות הביון הלאומי - עשרה על ידי ארגון בדאר ושמונה על ידי אל-קאעידה של אבו מוסאב אל-זרקאווי בעיראק, לדברי אל-שהאוואני. הוא האשים גם את השגרירות האיראנית בבגדאד בביצוע ההתנקשויות של ארגון בדאר.[3]

משימה

על פי הממשל הזמני בעיראק, שהקים את השירות, מוטל עליו לאסוף מודיעין ולבצע פעולות מודיעיניות בנוגע ל:[4]

  • איומים לביטחון הלאומי של עיראק.
  • טרור וחתרנות.
  • הפצת נשק להשמדה המוני, מלחמה בייצור סמים ובהברחות, מאבק בפשע מאורגן חמור.
  • ריגול ומעשים אחרים המאיימים על הדמוקרטיה העיראקית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Priest, Dana; Wright, Robin (11 בדצמבר 2003). "Iraq Spy Service Planned by U.S. To Stem Attacks: CIA Said to Be Enlisting Hussein Agents". The Washington Post. 
  2. Phoenix Rising, The American Prospect, January 1, 2004
  3. Parker, Ned (14 באוקטובר 2004). "Iraq's spy chief accuses Badr militia of killing agents". אורכב מ-המקור ב-2017-10-10. בדיקה אחרונה ב-24 בינואר 2008. 
  4. "Coalition Provisional Authority Order Number 69: Delegation of Authority to Establish the Iraqi National Intelligence Service". אורכב מ-המקור ב-2004-07-01. בדיקה אחרונה ב-24 בינואר 2008. 
ארגוני ביון לאומיים
ביון חוץ
אוסטרליה ואסיה ASISEABXKXVEVAKSISGISIB/RAWMNBהמוסדGIDINISביטחון המדינההסוכנות לתיאום ביון לאומיסירבּאר
אירופה SZRUAISE Välisluureametקד"בBNDSISIHMİTEYPCNIAWDGSESIESVRNDBDARKYPNIS
אמריקה הדרומית והצפונית AFICIAABINCNICSISDNIDI
אפריקה DRSSASSהמודיעין הכלליהמודיעין הלובימינהל המחקר והתיעוד
ביטחון פנים
אוסטרליה ואסיה ASIOMXXDTXהמשרד לביטחון לאומישב"כPSIAביטחון הפניםNZSISהביטחון הכללי הסוריהביטחון הפוליטיביטחון המדינההביטחון הכללילשכת החקירות הלאומיתביטחון המדינהמשרד המודיעין (איראן)ק.נ.בGKNBNIABINסוכנות החקירות הלאומית (הודו)לשכת החקירות
אירופה SBUBVT‏AISIDANSMI5BfVAHSRELVSDBIAAWBSupo‏DGSISRIפס"בSAPO
אמריקה הדרומית והצפונית FBI‏RCMP‏SEBIN‏
אפריקה הביטחון הלאומי המצרי • SSA • NSANIS
מודיעין צבאי
אוסטרליה ואסיה DIOאמ"ןמטה מודיעין ההגנההמוח'בראת אל-עסכריההמודיעין הצבאי הכלליהלשכה לביטחון לאומי
אירופה HURSIMMADגר"וDRMSKW
אמריקה הדרומית והצפונית DNIEMDIADCIM • CFIB
אפריקה SANDF
מודיעין אותות ולוחמת סייבר
אוסטרליה ואסיה ASDיחידה 8200GCSBאגף 121
אירופה DSTZSIOACGCHQ HIהכוח להגנת סייברספצסביאזהיחידה למבצעי מידע
אמריקה הדרומית והצפונית NSACSE
אפריקה NCC
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.