שחר ליפשיץ

שחר ליפשיץ (נולד ב-6 ביולי 1970) הוא פרופסור בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן. עומד יחד עם פרופ' ידידיה שטרן בראש פרויקט זכויות אדם והיהדות במכון הישראלי לדמוקרטיה.

ביוגרפיה

פרופ' שחר ליפשיץ הוא בוגר ישיבת ההסדר הר עציון. בוגר תואר ראשון במשפטים ובפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. התמחה במשרד עורכי דין רוזנצוייג, שפרן, גרא ובבית המשפט. עשה מסלול ישיר לדוקטורט באוניברסיטת בר-אילן. שימש במשך כשנתיים כחוקר באוניברסיטת ניו יורק, בבית הספר ע"ש קרדוזו למשפטים של ישיבה יוניברסיטי וחוקר בכיר במרכז הרב-תחומי לחקר המשפטים של בית הספר. כן שימש כפרופ' אורח ובבית הספר למשפטים באוניברסיטת פנסילבניה, בבית הספר למשפטים באוניברסיטת קולומביה ובבית הספר למשפטים ע"ש קרדוזו.

תחומי מחקרו של שחר ליפשיץ הם דיני משפחה, דיני חוזים ומשפט עברי. הוא מנסה לשלב בין דיני משפחה אזרחיים לבין האורתודוקסיה הדתית. הצעות חוק בדיני משפחה התבססו על מחקריו. אהרון ברק התבטא כי ליפשיץ יצר תחום מחקר משפטי חדש וכי הוא כותב מחדש את דיני המשפחה במדינת ישראל. ליפשיץ ניסח את הצעת החוק בנושא ברית הזוגיות במסגרת פרויקט "חוקה בהסכמה" של המכון הישראלי לדמוקרטיה. ליפשיץ היה ממיסדי האגודה הישראלית למשפט פרטי ואף שימש כנשיא האגודה. הוא המייסד ויו"ר משותף של "הפורום לשיתוף פעולה בין בית המשפט העליון לאקדמיה המשפטית בישראל".

ליפשיץ זכה במספר פרסים ומלגות ובהם: מלגת פולברייט, מלגת אלון לחוקרים צעירים מצטיינים ופרס בהט לספר עיון מצטיין מטעם אוניברסיטת חיפה על ספרו "הידועים בציבור בראי התאוריה האזרחית של דיני המשפחה" וכן מלגת גרוז לחוקר במשפט עברי מטעם הפקולטה למשפטים באוניברסיטת פנסילבניה.

החל משנת 2012 ליפשיץ משמש כדקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. כדקאן, הוא ניסח את חזונה של הפקולטה כפקולטה פלורליסטית המשלבת מצוינות אוניברסלית עם מחויבות לחברה ולמשפט הישראלי. בשנת 2017 הוחלף בתפקידו על ידי פרופ' אורן פרז.

בשנת 2015 הקים ליפשיץ את המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן.

שחר ליפשיץ נשוי לענת ולהם ארבעה ילדים, הם מתגוררים בגבעת שמואל.

ספריו

  • הידועים בציבור בראי התאוריה האזרחית של דיני המשפחה, הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה בשיתוף עם הוצאת נבו, 2005.
  • ברית הזוגיות, המכון הישראלי לדמוקרטיה, 2007.
  • השיתוף הזוגי, הוצאת הספרים של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן בשיתוף עם הוצאת נבו, 2016

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.