שושנת טיודור

שושנת טיודור או השושנה האנגלית היא סמלה ההרלדי של אנגליה אשר קיבלה את שמה משושלת טיודור, בית המלוכה אשר שלט בממלכת אנגליה בשנים 14851603. השושנה היא הפרח הלאומי של אנגליה כשם שהדרדר מייצג את סקוטלנד.

מקורות

כאשר הנרי טיודור נטל את הכס האנגלי מריצ'רד השלישי הוא הביא גם לקיצה של מלחמת השושנים אשר התחוללה בין בית לנקסטר (אשר סמלם היה שושנה אדומה) ובית יורק (אשר סמלם היה שושנה לבנה) במשך שלושים שנה והובילה את אנגליה לתוהו ובוהו פוליטי. הוריו היו אדמונד טיודור, רוזן ריצ'מונד וליידי מרגרט בופור מבית לנקסטר ונישואיו עם אליזבת מיורק הביאו לשילובם של שתי השושלות היריבות.

עם נישואיו, אימץ הנרי את סמל שושנת טיודור אשר שילב בין שושנת יורק הלבנה לבין שושנת לנקסטר האדומה. השושנה מחולקת לעיתים לשניים במרכז לשני חצאים אדום ולבן[1] או בתדירות רבה יותר מתוארת כשושנה כפולה[2], אדום על לבן.

שימושים היסטוריים

בתקופת שלטונו של הנרי השמיני השולחן העגול אשר הוצב בטירת וינצ'סטר נצבע מחדש ובמרכזו צויירה שושנת טיודור.

סמל שושנת טיודור עשוי להיות מצויר עם עלים, וגבעול ואף מוכתר בכתר כפי שמופיע בפורטרט הממוזער של אליזבת הראשונה אשר צוייר בידי ניקולס היליארד. או מחולק בניצב (חתוך לשנים ומשולב עם סמל נוסף) על מנת ליצור סמל משולב.

שימושים עכשווים

שושנת טיודור משמשת כצמח הלאומי של אנגליה כפי שמסמל הדרדר את סקוטלנד, השמרוק את אירלנד והכרישה את ויילס. בתור שכזה הוא מופיע על מדיהם של המשרתים שומרים של מצודת לונדון. הוא מופיע על המטבע בערך של 20 פני וכמו כן על החלקה בשלט האצולה המלכותי של הממלכה המאוחדת וכן על שלט האצולה של קנדה.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • Boutell, Charles: The Handbook to English Heraldry, edited Arthur Charles Fox-Davies, 11th edition, Reeves & Turner, London, 1914. Etext at Project Gutenberg
  • Fox-Davies, Arthur Charles: The Art of Heraldry, 1904; facsimile edition Arno Press, 1976.
  • Fox-Davies, Arthur Charles: Heraldic Badges, 1907; digitized at Google books, retrieved 1 December 2007.
  • Wise, Terence: Medieval Heraldry, Osprey Publishing, 1980, ISBN 0850453488

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. Wise, p. 22
  2. Fox-Davies, Heraldry, p. 187
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.