שועל חול טיבטי

שועל חול טיבטי
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה טורפים
משפחה כלביים
סוג שועל
מין שועל חול טיבטי
שם מדעי
Vulpes ferrilata
תחום תפוצה

שועל חול טיבטי (שם מדעי: Vulpes ferrilata) הוא מין של שועל החי בטבע באזור הרמה הטיבטית ורמת לדאק שבהרי ההימלאיה בגובה 5,300 מ' מעל הקרקע בפקיסטן, בנפאל, בסין הם נמצאים ב:טיבט, צ'ינגהאי, גאנסו, שינג'יאנג, יונאן, וסצ'ואן, ובבהוטן ובחבל הארץ סיקים בהודו. השועל חי בקרבה למיני שועלים נוספים מאותו אזור כמו שועל קורסאקי או שועל החולות וכן שועלים אדומים בהירים, אך הוא בעל ראש מרובע מעט ומוזר מאד המקל בזיהויו.

תיאור

השועל קטן יחסית, אורכו 60-70 ס"מ, אורך הזנב 29-40 ס"מ ומשקלו 4-5.5 ק"ג. הם בעלי פרוות גדולות ומלאות העוזרות להם להתמודד עם האקלים הקשה. הפרווה על רובו של הגוף אדמונית וצידי הגוף והחלקים העליונים של הרגליים והזנב אפורים כשהמשך הזנב לבן. הראש כהה מעט ומוזר עם לחיים מרובעות, חוטם ואף גדול העוזר לשועל לנשום ביעילות בתנאי ההר ופה לבן קטן בעל שפם בולט, אך בעל ניבים ארוכים יחסית לשועל. האוזניים קטנים ומשוטחים והעיניים ירוקות. לעומתם הבטן לבנה. כריות הרגליים מרופדות בפרווה עבה למנוע קפיאה ולהשקיט את צעדיהם מטרפם.

אקולוגיה

השועלים חיים באזורי המרעה היבשים והצחיחים של רמת טיבט בגבהים של 3,500-5,200 מ' מפני הים ומותאמים לקור העז ששם ומדי פעם יורדים מעט למורדות הגבעות. הם טורפים חיות קטנות כשהעיקרי ביניהם הוא פיקת הרמה (Ochotona curzoniae) - המין הקטן הנפוץ ביותר בערבה. השועל מתגנב אל פיקה שיצאה ממאורתה ומשטח את אוזניו מתקרב אליה באיטיות. כשהוא קרוב למאורתה הוא מנסה לקפוץ עליה ולתפוס אותה לפני שהיא תברח למסתור והורג אותה בנשיכה עם ניביו הארוכים. הוא יאכל גם מרמיטות, ארנבות שעירות (Lepus oiostolus) ולטאות רמה וינסה לתפוס ציפורים וביציהם וגם יאכל נבלות של פרסתנים גדולים כמו אנטילופה טיבטית, איילי מושק וכבשים כחולים. הוא צייד בודד שפעיל בציד בעיקר בשעות היום.

לעיתים השועל משתף פעולה בציד עם דוב חום מתת-מין Ursus arctos pruinosus האנדמי לטיבט. הדוב חופר בטפריו את מאורות הפיקות ואם הפיקה נמלטת (מה שקורה בדרך כלל) השועל תופס אותה.

בעונת הרבייה השועלים חיים בזוגות ולעיתים גם צדים יחדיו. הנקבה נמצאת בהיריון של 50-60 יום וממליטה במאורה סלעית 2-4 גורים שנשארים עם הוריהם עד גיל עשרה חודשים. בשביל ההמלטה הזוג יורד נמוך יורד לטווח מחייתו הרגיל למורדות הרמות.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.