שבעת פלאי עולם הטבע

שבעת פלאי עולם הטבע היא רשימה של שבעת פלאי תבל שנוצרו על ידי הטבע ואינם מעשה ידי אדם. האתרים שנכללים ברשימה נבחרו באמצעות תחרות בינלאומית. תהליך בחירת פלאי הטבע נמשך מ-2007 עד 2011. היוזמה אורגנה על ידי תאגיד שווייצרי. מייסד ונשיא התחרות הוא ברנרד ובר.

הנבחרים

שם האתר מדינות מגישות תצלום
יער ונהר האמזונאס בוליביה  בוליביה, ברזיל  ברזיל, קולומביה  קולומביה, אקוודור  אקוודור, פרו  פרו, סורינאם  סורינאם, ונצואלה  ונצואלה, גיאנה  גיאנה, צרפת  צרפת
מפרץ הא לונג וייטנאם  וייטנאם
מפלי איגואסו ארגנטינה  ארגנטינה, ברזיל  ברזיל
הפארק הלאומי קומודו אינדונזיהאינדונזיה
הנהר התת-קרקעי פוארטו פרינססה הפיליפינים  הפיליפינים
הר השולחן דרום אפריקה  דרום אפריקה
ג'ג'ו קוריאה הדרומית  קוריאה הדרומית

התחרות

בשנת 2000 נוסד בשווייץ תאגיד NEW7WONDERS במטרה ליצור רשימה חדשה של שבעת פלאי תבל. בשנת 2007 הושלמה המלאכה לאחר שנבחרו שבעה אתרים באמצעות הצבעה של גולשים באינטרנט ומשלוח מסרונים. לאחר שנבחרו פלאי תבל, הוחלט לקיים תחרות דומה עבור פלאי עולם הטבע. בתחרות הועמדו לבחירה 28 אתרים שמוגדרים "פלאי טבע", מתוך 440 אתרים שהוצעו. האתרים עמדו לבחירת אזרחי העולם עד 11 בנובמבר 2011, באמצעות הצבעה גלובלית דרך אתר התחרות או באמצעות משלוח מסרון. על פי ההערכות היו צפויות להתקבל כמיליארד הצבעות כך שנדרשו כ-400 מיליון קולות עבור כל אתר על מנת להיבחר לרשימה. התחרות התקיימה תחת הכותרת "אם אנו רוצים לשמור על משהו, אנחנו חייבים להעריך אותו באמת".

רשימת 21 אתרים נוספים שהעפילו לגמר

שם האתר מדינות מגישות תצלום
ים המלח ישראל  ישראל, ירדן ירדן
מפל אנחל ונצואלה ונצואלה
מפרץ פאנדי קנדה  קנדה
היער השחור גרמניה  גרמניה
האי בוטינה איחוד האמירויות הערביות  איחוד האמירויות הערביות
צוקי מוהר אירלנד  אירלנד
יער יונקה ארצות הברית  ארצות הברית
איי גלאפגוס אקוודור אקוודור
גרנד קניון ארצות הברית  ארצות הברית
שונית המחסום הגדולה אוסטרליה  אוסטרליה
מערת ג'עיתא לבנון  לבנון
קילימנג'רו טנזניה  טנזניה
האיים המלדיביים האיים המלדיביים  האיים המלדיביים
האגמים המזוריים פולין  פולין
מטרהורן איטליה  איטליה, שווייץ  שווייץ
מילפורד סאונד ניו זילנד  ניו זילנד
שמורת גובוסטאן אזרבייג'ן  אזרבייג'ן
סונדרבאנס בנגלדש  בנגלדש, הודו  הודו
אולורו אוסטרליה  אוסטרליה
וזוב איטליה  איטליה
יושאן טיוואן  טיוואן

ישראל בתחרות

לאחר שבתחרות לקביעת שבעת פלאי תבל החדשים לא הצליחה ישראל להכניס אף אתר לשלב הגמר של התחרות, הוחלט במשרד התיירות להשקיע מאמצים רבים בתחרות לקביעת שבעת פלאי עולם הטבע. ברשימה המקורית הופיעו ים המלח, עין גדי וראש הנקרה, אך מתוכם רק ים המלח (אשר נרשם לתחרות בשטח ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית) עלה לגמר התחרות. ים המלח נרשם לתחרות ביוזמת המועצה האזורית מגילות ים המלח.

משרד התיירות השקיע בפרסום התחרות בישראל ובכל העולם על מנת שאנשים רבים ככל האפשר יבחרו בים המלח. הממשלה אישרה תקציב של 8 מיליון שקלים כדי לממן את הקמפיין לקידום זכייתו של ים המלח. המשרד הקים אתר אינטרנט בשמונה שפות על מנת לקדם את הזכייה, ובנוסף נערכה תערוכת התיירות הישראלית IMTM-2011 בסימן הצבעה בעד ים המלח לשבעת פלאי עולם הטבע. בתערוכה הוקם דוכן על ידי המועצה אזורית תמר ובו הצביעו המבקרים בתערוכה בעד ים המלח. לאחר מכן השיק שר התיירות שעון ספירה לאחור במגדלי עזריאלי עד הזמן שנותר לסיום התחרות. לו זכה ים המלח הייתה זכייתו בתחרות צפויה להביא לישראל שלוש מאות אלף תיירים בנוסף על אלו הבאים בכל שנה לישראל. ים המלח העפיל לרשימת 14 פלאי עולם הטבע, אך לא נבחר בין שבעת הזוכים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.