שביעי של פסח

שביעי של פסח הוא היום השביעי והאחרון של חג הפסח, שחל בתאריך כ"א בניסן. דרשו חז"ל כי ביום זה חלה קריעת ים סוף, אם כי נצטוו על קיומו עוד בטרם יצאו ממצרים. אין לו מצוות משל עצמו, מלבד המצוות הקיימות בכל אחד משבעת ימי הפסח והוא יום טוב לכל דבר שבו אסורים בעשיית מלאכה, פרט למלאכת אוכל נפש.[1]

מקור

שִׁבְעַת יָמִים מַצּוֹת תֹּאכֵלוּ אַךְ בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן תַּשְׁבִּיתוּ שְּׂאֹר מִבָּתֵּיכֶם כִּי כָּל אֹכֵל חָמֵץ וְנִכְרְתָה הַנֶּפֶשׁ הַהִוא מִיִּשְׂרָאֵל מִיּוֹם הָרִאשֹׁן עַד יוֹם הַשְּׁבִעִי. וּבַיּוֹם הָרִאשׁוֹן מִקְרָא קֹדֶשׁ וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם כָּל מְלָאכָה לֹא יֵעָשֶׂה בָהֶם אַךְ אֲשֶׁר יֵאָכֵל לְכָל נֶפֶשׁ הוּא לְבַדּוֹ יֵעָשֶׂה לָכֶם.

שֵׁשֶׁת יָמִים תֹּאכַל מַצּוֹת וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי עֲצֶרֶת לַ-ה' אֱ-לֹהֶיךָ לֹא תַעֲשֶׂה מְלָאכָה.

תפילה

קריאת התורה של יום זה עוסקת בתיאור המקראי של נס קריעת ים סוף, שעל פי מסורת חז"ל אירע בליל שביעי של פסח, וכן בשירת הים שנאמרה בעקבותיו (ספר שמות, פרק י"ג, פסוק י"ז - פרק ט"ו, פסוק כ"ו). בהפטרה קוראים את 'שירת דוד' (ספר שמואל ב', פרק כ"ב, פסוקים א'-נ"א) שאף היא שירה כשירת הים, ונס קריעת ים סוף מרומז בה.

יזכור

ערך מורחב – יזכור

בבתי הכנסת האשכנזיים נוהגים לומר יזכור בשביעי של פסח (בגולה באחרון של פסח), לפני שמכניסים את ספר התורה לארון הקודש.

שהחיינו

ערך מורחב – ברכת שהחיינו

שביעי של פסח הוא החג היחיד מהתורה שלא מברכים בו את ברכת "שהחיינו" (ברכת הזמן), וזאת מפני שאין הוא חג בפני עצמו אלא חלק מחג הפסח.

מנהגים

מנהג המקובלים בצפת, בתקופת האר"י הקדוש, היה לומר במהלך ליל שביעי של פסח, לאחר חצות הלילה, לימודים שונים ושירות, כשבכללם שירת הים, שנאמרה באשמורת הבוקר. בחמדת ימים הובא 'תיקון' שייאמר במשך הלילה כולו, והוא נדפס לימים בספר 'קריאי מועד', ויש מהאחרונים שהתנגדו לכך. כיום המנהג בכמה קהילות לומר את 'שירת הים' בלבד בלילה זה, בחצות הלילה, או לפני כן[2]. במקומות שסמוכים לשפת הים היו שנהגו לשיר את השירה ליד הים[3]. בחב"ד נהגו להישאר ערים כל הלילה וללמוד תורה.

מנהג נוסף, הנוהג ביום שביעי של פסח, ובחו"ל באחרון של פסח (שבחו"ל הוא כ"ב בניסן - יום טוב שני של גלויות) הוא לערוך אחר תפילת מנחה סעודת משיח. מנהג זה תיקן הבעש"ט כיון שביום זה מאירה הארת המשיח (כמודגש בהפטרת היום שעוסקת בגאולה העתידה). האדמו"ר הרש"ב מליובאויטש (בשנת תרס"ו-1906) תיקן בסעודה זו לשתות גם ארבע כוסות של יין כמו בליל הסדר. כמה טעמים לכך, וביניהם, שלעתיד לבוא הקב"ה עתיד להשקות את הגויים ד' כוסות של פורענות, ואת ישראל ד' כוסות של נחמה. האדמו"ר מליובאויטש פרסם עניין זה ועורר את חסידיו להפיץ את עניין סעודת משיח אצל כלל עם ישראל.

ליל מוצאי שביעי של פסח (או שמיני בחוץ לארץ) מכונה רומפלנאכט בפי חלק מיהודי אשכנז. בקרב חלק מבני עדות המזרח, ובעיקר מקרב יהודי מרוקו, נהוג לחגוג את המימונה בליל מוצאי החג, בו נוהגים לאכול מופלטה.

מנהג נוסף של יוצאי עדות המזרח, ובעיקר יהודי תוניסיה, הוא טקס ה"כדרנא ולעאם אכדאר" (ערבית: פיזרנו ירק שהשנה תהיה ירוקה). בטקס זה מפזרים עלי ירק ברחבי הבית באמירת "כדרנא ולעאם אכדאר".

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. בלשון הקראים יום זה מכונה שביעי עצרת
  2. שמואל ישמח, אמירת שירת הים ואמירת התיקון בליל שביעי של פסח, האוצר יד, ניסן תשע"ח, עמ' קלד
  3. "שירת הים" על חוף ים סוף תיערך הערב על ידי חיילי צה"ל, מעריב (עיתון), 8 באפריל 1969


שגיאות פרמטריות בתבנית:ניווט קבוצות

פרמטרים ריקים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.