שביל ישראל לאופניים

שביל ישראל לאופניים הוא פרויקט לאומי שמטרתו ליצור שביל רכיבה רציף לאופני הרים שיחצה את הארץ לאורכה ויחבר בין החרמון בקצה האחד לבין אילת בקצה השני.

את הקמת השביל מובילה רשות הטבע והגנים בסיוע משרד התיירות והחברה הממשלתית לתיירות. סיועם של גופים נוספים, כמו משרד החקלאות , המשרד להגנת הסביבה והקרן הקיימת לישראל.

אחד היעדים החשובים שעומדים בבסיס ההחלטה להקים את השביל היא עידוד תיירות אופניים מחוץ לארץ ומתוכה. לכן, נעשה תהליך התכנון תוך הקפדה על מעבר ב"מיטב שיש לארץ להציע". מי שירכוב את השביל כולו יעבור בין האתרים החשובים בה ויחצה את מיטב נופיה. הוא יחווה את מגוון התרבויות וצורות הישוב שלאורכו

ייחודיותו של השביל נעוצה בעובדת היותו אחד השבילים המוסדרים הארוכים בעולם ששולט והותאם לרוכבי אופני הרים. זהו שביל שעובר בין אתרי המורשת הקדומים ביותר בעולם ובהם האתרים הקדושים והחשובים ביותר לשלושת הדתות. הוא עובר בתוואי שיירות עתיקות ובימי רכיבה בודדים בלבד אפשר לעבור בו משלג בחרמון למדבר צחיח, מאתרים שבהם חיו אבותינו ועד מגדלי הבטון שבכרך ההומה. אלפי שנות היסטוריה ומאות מיליוני שנות גיאולוגיה. מקטעי השביל תוכננו כך שהרכיבה בכל אחד מהם תארך עד יום (6-8 שעות) ותסתיים במקום שבו שירותי לינה ומים. נכון לפברואר 2017, הוכשרו 300 ק"מ מתוך התוואי המתוכנן והם מחברים ברצף את מצפה רמון אל אילת. זהו קטע של השביל אותו ניתן לרכוב ב- 8 ימי רכיבה בנופי מדבר מרהיבים וחוויתיים.

סביב פעילות שביל ישראל לאופניים הולכת ומתגבשת קהילת מתנדבים שתורמים מזמנם ומרצם לסלילת מקטעיו. (מתוך האתר הרשמי של השביל)

הפרויקט מנוהל על ידי הלל זוסמן (רשות הטבע והגנים) הקמת האתר ותחזוקתו מנהל אייל הרשטיק

בנושאי GIS, מפות, מיפוי ותכנים גיאוגרפים מטפל נועם עציוני (מתנדב)

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.