רשת קיימברידג'

רשת קיימברידג' הייתה קבוצה של אנשי מודיעין ושירות החוץ בבריטניה שפעלו בשירות הק.ג.ב. - ארגון המודיעין הסובייטי.

רשת קיימברידג' כללה קבוצה של צעירים שנפגשו כסטודנטים או מרצים באוניברסיטת קיימברידג' בשנות ה-30 של המאה העשרים. קישרה אותם אהדה לברית המועצות ולקומוניזם והתנגדות לפשיזם (ויש סברה כי אף לנטיות לא צנועות). הקבוצה כללה מספר לא ידוע של צעירים, אך נהוג לכנותם חמישיית קיימברידג' על סמך מידע שהגיע מעריק מה-ק.ג.ב. בשם אנטולי גוליצין, שטען כי היו חמישה מרגלים ברשת, אך ידע לנקוב בשמם של שלושה בלבד. לימים זוהה אדם רביעי, אך קיים ויכוח לגבי זהותו של "האדם החמישי". כיום ברור שהיו יותר מחמישה אנשים, שמתוכם מוכרים היטב ארבעה. הארבעה גויסו לשירותו של המודיעין הסובייטי באמצע שנות ה-30 על ידי סוכנים מהאגף לביון חוץ בנ.ק.ו.ד. בפיקודו של אברהם סלוצקי. לימים הגיעו ארבעתם לתפקידים בכירים בשירות המודיעין ובשירות החוץ בבריטניה והעבירו את הסודות הכמוסים ביותר לברית המועצות.

הארבעה היו:

  • גאי ברג'ס: איש שירות השידור ושירות החוץ הבריטי. ערק בשנת 1951 לברית המועצות.
  • דונלד מקלין: איש שירות החוץ הבריטי שערק יחד עם ברג'ס לברית המועצות בשנת 1951.
  • קים פילבי: בכיר במודיעין הבריטי שערק לברית המועצות בשנת 1963.
  • אנתוני בלאנט: האריסטוקרט שבחבורה. קרוב רחוק של המלכה ובעל תואר אצולה. שירת במודיעין הבריטי בימי מלחמת העולם השנייה. בגידתו נחשפה כעבור שנים רבות, לעת זקנתו. לא הועמד לדין אך תואר האצולה נשלל ממנו והוא נפטר כמנודה.

לאחר שנים הועלתה סברה כי ברשת היה גם חבר חמישי והוא ג'ון קיירנקרוס (John Cairncross), איש מודיעין בריטי שהודה בריגול אך מעולם לא הועמד לדין.

בשנת 2003 הפיק שירות השידור הבריטי (ה-BBC) סדרת דרמה על רשת קיימברידג' בשם "מרגלי קיימברידג'". הסדרה הוצגה בערוצי הלוויין בישראל Yes בחודש מאי 2004.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.