רפרן

רֶפְרֵן (refrain; בעברית: חִזּוֹרֶת) הוא מונח המציין חטיבה מוזיקלית אשר הייתה נפוצה בתקופת הבארוק ובתקופה הקלאסית המוקדמת במוזיקה המערבית, וכן מתאר "פזמון חוזר", בצורות מוזיקליות שבהן ישנה חטיבה החוזרת באופן קבוע ללא שינוי.

הרפרן היה נפוץ במוזיקה לריקודים בצרפת, ובעיקר בריקוד "רונדו" (שעל בסיס צורתו זו התפתח אחר כך הרונדו לצורה מוזיקלית מורכבת יותר). הרפרן מופיע גם בריקודים שהם "כרונדו" (בצרפתית: en rondeau). הרפרן הופיע בראשית הפרק, ולרוב הופיע פעמיים נוספות, אחרי כל "בית" (הנקרא "קופלה" couplet). העיקרון של הרפרן הוא, שהופיע תמיד באופן זהה לגמרי, אם כי קיימת האפשרות להוסיף לו קישוטים אחרי הופעתו הראשונה. גם כשהבית עבר לסולם אחר, נשאר הרפרן בסולם הטוניקה המקורי. בכך נבדל הרפרן מן הריטורנלו, אשר הופעותיו של האחרון אינן זהות לגמרי, ועשויות להופיע בסולם שאליו הובילה האפיזודה אשר לפניו.

הרפרן הגיע לז'אנרים אחרים במוזיקה, למשל לפרק האחרון של הקונצ'רטו הבארוקי, שגם הוא היה כתוב במתכונת של רונדו; כך, אותו רונדו היה כולל חטיבות בעלות מאפיינים של רפרן, ולאו דווקא של ריטורנלו.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.