רפי רותם

רפי רותם
לידה 1962 (59 בערך)
יפו
ידוע בשל חושף שחיתות

רפי רותם (נולד ב-1962 ביפו) הוא חושף שחיתות ישראלי.

קורות חייו

רותם שירת בחיל השריון והיה קצין מודיעין בצה"ל. עם סיום שירותו הצבאי בשנת 1984, החל לעבוד כחוקר בחקירות במכס ומע"מ ת"א. לאחר 15 שנים (בשנת 1999) התמנה לקצין מודיעין ופרויקטים מיוחדים ביחידה הארצית לחקירות מכס ומע"מ. תפקידו כלל תפיסת מכולות סיגריות מוברחות וסיוע למשטרה במאבקה במשפחות הפשע בישראל.

בשנת 2003 החל להתריע ולהגיש תלונות על חשדות לשחיתות ברשות המיסים, המונעים להערכתו הכנסה של כ-50 מיליארד ש"ח בשנה לקופת המדינה.[1] בשנת 2005 פנה לבית הדין לעבודה כדי שיוכר כחושף שחיתות, אולם תביעתו נדחתה על ידי שופטת בית המשפט לעבודה ורדה סאמט. באותה שנה הופסקה למעשה העסקתו של רותם ברשות המיסים. בשנת 2008 נדחתה על הסף עתירתו של רותם לבג"ץ על ידי השופטים אדמונד לוי, עדנה ארבל, ועוזי פוגלמן. בפסק הדין נקבע שעניינו ביסודו הוא מקרה של "יחסי עבודה עכורים".[2]

בדצמבר 2013, פנו 44 עיתונאים מוערכים למבקר המדינה להכיר ברפי רותם כחושף שחיתויות.[3] כחצי שנה לאחר מכן, באפריל 2014 כתב משרד מבקר המדינה לעורך דינו של רפי רותם, ואמר כי הוחלט להיעתר לבקשתו של רותם למסירת מידע בעל פה ואסמכתאות מתאימות.[4]

בשנת 2014 העניקה התנועה לאיכות השלטון לרפי רותם את אות "אביר איכות השלטון לשנת 2014" בקטגוריה "חושף שחיתויות". בינואר 2015 העניק מבקר המדינה, השופט יוסף שפירא לרפי רותם, צו הגנה והכרה כחושף שחיתות.

בנובמבר 2016 נגזרו על רותם בבית משפט השלום בתל אביב חמישה חודשי מאסר על תנאי בגין הטרדה באמצעות מתקן בזק והעלבת עובד ציבור, וארבעה חודשים נוספים על תנאי בגין הפרת הוראה חוקית. את כתב האישום כנגד רותם הגישה התביעה המשטרתית בטענה כי הטריד שוטרים, פרקליטים ובכירים ברשות המיסים ובנציבות שירות המדינה באמצעות מסרונים ופקסים בהם השתמש בביטויים בוטים. רותם הורשע בחלק מסעיפי העלבת עובד ציבור אך זוכה מההאשמות בדבר איומים ובדבר הטרדת עד.[1]

בשנת 2017 יצא רותם לקמפיין מימון המונים כדי להגיש מספר תביעות משפטיות שהגדולה שביניהם היא תביעה כנגד רות דוד על חלקה לכאורה בפרשת רשות המיסים, והצליח לגייס סכום של 212,000 ש"ח תוך חודשיים. פנייתו אל נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות דוד רוזן נמצאה מוצדקת והעלתה חשדות לטיוח במה שמכונה "פרשת המכולה המוברחת". הפנייה הועברה לטיפול פרקליט המדינה שי ניצן.

ביוני 2018 בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל חלק מערעורו של רותם על פסק הדין בגין העלבת עובד ציבור וזיכה את אותו מ-15 סעיפי אישום[5].

בעקבות חשיפת העובדה כי המועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה משה (צ'יקו) אדרי נפגש עם עורך דינו של רותם לפני עדותו של רותם בפני הוועדה למינויים בכירים על רקע טענות של רותם כנגד אדרי, פסלה ועדת המינויים את מועמדותו של אדרי[6]. מפגש זה היה חלק מהסיבות שהובילו לפסילת המינוי.

קישורים חיצוניים

קובץ:Commons-logo.svg ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.