ריקסדאג

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 537: attempt to index field 'wikibase' (a nil value). הריקסדאגשוודית: riksdagen או Sveriges riksdag) הוא בית הנבחרים של ממלכת שוודיה, המהווה את הרשות המחוקקת. בריקסדאג ישנם 349 מושבים (riksdagsledamöter), שנבחרים לכהונה בת 4 שנים בבחירות הכלליות, שנערכות אחת ל-4 שנים ביום ראשון השני של חודש ספטמבר.

הממשלה השוודית, בדומה לממשל הישראלי, צריכה לקבל את אמונו של הריקסדאג, ופועלת מסמכותו.

הריקסדאג ממוקם על האי הֶלְגֵאָנְדְסְהוֹלְמֵן שבמרכז עיר-הבירה השוודית סטוקהולם.

הבחירות האחרונות לריקסדאג נערכו ב-9 בספטמבר 2018, והפרלמנט הנבחר החדש התכנס לראשונה ב-24 בספטמבר 2018. הבאות מיועדות ל-11 בספטמבר 2022.

שמות דומים

משמעות המילה השוודית riksdag או riksdagen (ה-en בסוף המילה מקביל ל-ה' הידיעה בעברית) היא "פרלמנט" באופן כללי, אך לרוב היא משמשת בעיקר עבור בית-המחוקקים השוודי באופן ספציפי. בנוסף לפרלמנט השוודי, היא משמשת גם לפרלמנט של פינלנד (Finlands riksdag) ושל אסטוניה (Riigikogu), כמו גם לפרלמנט הישן של גרמניה (Reichstag) ושל דנמרק (Rigsdagen).

היסטוריה

באופן מסורתי, מצוין האזכור הראשון לריקסדאג בהתכנסות של אנשי האצולה השוודים בעיר ארבוגה בשנת 1435. הארגון הבלתי-פורמלי הנ"ל שונה על ידי המלך גוסטב ואסה בשנת 1527 (לאחר מלחמת העצמאות השוודית), כאשר הוא הוסיף נציגים של כל אחד מארבעת המעמדות השוודים: האצולה, הכמורה, הבורגנים (בעלי רכוש, סוחרים וכו') והאיכרים (בעלי האדמות, באנגלית: yeomanry). בשנת 1865 הוחלט לחלק את הפרלמנט לשני בתים. בשנת 1917 נוסד הפרלמנט כפי שהוא מוכר לנו כיום.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.