ריו נגרו (נהר באורוגוואי)

ריו נֶגרוֹספרדית: Río Negro, שמשמעו "הנהר השחור") הוא הנהר החשוב ביותר באורוגוואי.[1] מקורותיו הם בדרום ברזיל, מזרחית לעיר באג'ה, והוא זורם מערבה וחוצה את אורוגוואי לכל רוחבה (ובכך למעשה חוצה אותה לאזור צפוני ודרומי), עד שהוא נשפך לנהר אורוגוואי (העובר לאורך גבולה הצפון-מערבי של המדינה ונשפך לריו דה לה פלטה). אגן הניקוז של ריו נגרו מתפרש על פני כ-69,700 קמ"ר.

במרכז מסלולו של הנהר, סמוך לעיר פאסו דה לוס טורוס, הוקם ב-1945 סכר על הנהר. הסכר יצר את מאגר המים המלאכותי הגדול באורוגוואי, רינקון דל בונטה (Rincón del Bonete), שנקרא גם מאגר ריו נגרו. שטחו 10,360 קמ"ר.[2] שני סכרים נוספים הוקמו בהמשך מסלולו של הנהר, סמוך לבייגוריה ולפלמר, ולצידם הוקמו תחנות כוח הידרואלקטריות, המייצרות חשמל עבור הציבור באורוגוואי.

באפריל 1959 אירעה בנהר ההצפה הגדולה ביותר בהיסטוריה המודרנית של אורוגוואי, בעקבות גשמים רבים שירדו באזור במשך חודש רצוף, עד כמות של כ-600 מ"מ גשם. הנהר עלה על גדותיו, אף מעבר לסכר רינקון דל בונטה. עשרות אלפי אנשים פונו מבתיהם בעיירות הסמוכות, ונזק רב נגרם לרכוש.

קישורים חיצוניים

ראו ריו נגרו בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. Y. Gilboa (1976), The Groundwater Resources of Uruguay, International Association of Hydrological Sciences, p. 116
  2. Negro River, Encyclopædia Britannica
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.