ריג'ל

ריג'ל
-
קובץ:Cercle rouge 100%.svg
מיקומו של ריג'ל בקבוצת אוריון
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים אוריון
שמות נוספים β באוריון, Algebar
סוג על-ענק כחול
בהירות 0.18 משתנה
נטייה 06 12 08°-
משך מחזור השתנות 22-25 יום (סדיר למחצה)
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 6.7- משתנה
מרחק 772.9 שנות אור
רדיוס 70 רדיוסי שמש
מסה 17 מסות שמש
עוצמת הארה פי 66,000 מהשמש
טמפרטורה [1]11,000 K
מערכת
כוכבים נלווים ריג'ל B / C
ריג'ל C / B
-
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים -
סוג כוכב הסדרה הראשית כחול
בהירות 6.7 (משותפת)
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 0.2- (משותפת)
רדיוס 1.85 / 1.65 רדיוסי שמש
מסה 2.5 / 1.9 מסות שמש
עוצמת הארה פי 55 / 45 מהשמש
טמפרטורה 11,000 K

ריג'ל או β באוריון הוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצת הכוכבים אוריון והוא הכוכב השביעי בבהירותו בשמים. זהו למעשה כוכב זוגי שמרחקו ממערכת השמש הוא כ-860 שנות אור, מיקומו של הכוכב הוא בתחתית הצורה השמימית "אוריון" מתחת לערפילית אוריון.

תכונות

ריג'ל A הוא על-ענק כחול, מסיווג ספקטרלי B8, הבהיר פי 44,000 מהשמש בתחום האור הנראה ופי 66,000 אם כוללים את הקרינה האולטרה סגולה הנפלטת ממנו. הכוכב הוא בשלב התפתחות מתקדם והוא יצא מן הסדרה הראשית לאחר שכילה את המימן שבליבתו וכעת הוא מתיך בליבתו הליום לפחמן ולחמצן. ריג'ל A הוא כוכב משתנה מסוג α בברבור ובהירותו משתנה קלות בין דרגות 0.05 ו-0.2, במחזוריות מסובכת שמורכבת ממספר גדול של מחזורי משנה שנעים בין מספר ימים לחודשיים. אף על פי שקיבל את ציון באייר β באוריון, הוא למעשה בהיר יותר בדרך כלל מביטלג'וז שזכה לציון באייר α באוריון.

ריג'ל B, שמרחקו מהכוכב הגדול הוא 2,200 יחידות אסטרונומיות, מהווה בעצמו מערכת כפולה ספקטרוסוקופית. שני הכוכבים שייכים לסדרה הראשית, סיווג ספקטרלי B9V, הם בעלי מסות של 2.5 ו-1.9 מסות שמש וסובבים את מרכז המסה המשותף לשניהם במחזור של 9.8 ימים. בהירותם המשותפת היא מדרגה 6.7 ולמרות שכוכבים עם בהירות כזאת ניתן לראות בדרך כלל באמצעות משקפת, גם עם טלסקופ בינוני קשה להבחין בריג'ל B בשל הבהירות הגבוהה של ריג'ל A שמאפילה עליו.

היסטוריה

המערכת נקראת ריג'ל (מערבית: رجل, רגל), כי היא נמצאת על רגלו הימנית של אוריון.

בשנת 1831 התגלה בן הזוג העמום יותר ובשנת 1878 התגלה כי בן הזוג הוא בעצמו כפול.[2] באותה תקופה הוסברו השינויים המחזוריים במדידות הספקטרוסקופיות של אורו של ריג'ל כמצביעות על קיומו של כוכב רביעי (ריג'ל D) במערכת ואף הועלו טענות שכוכב זה ניתן לצפיה ישירה, אך כיום מקובל לחשוב שהמערכת כוללת שלושה כוכבים בלבד והתוצאות הספקטרוסקופיות נובעות מהיותו של ריג'ל A כוכב משתנה.

קישורים חיצוניים

קובץ:Commons-logo.svg ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.