רחוב הירקון

רח' הירקון
HaYarkon St.
מבט צפונה על בתים ברחוב הירקון המוצלים על ידי מגדל האופרה
מדינה ישראל
עיר תל אביב-יפו
רובע 3, 5
שכונה כרם התימנים, מרכז העיר, הצפון הישן
קרוי על שם נחל הירקון

רחוב הירקון הוא רחוב ראשי המקביל לחוף הים של תל אביב לכל אורך מרכז וצפונה הישן של העיר. הוא מתחיל מול גן צ'ארלס קלור ומסתיים בנמל תל אביב בצפון.

מאפיינים

הרחוב נקרא על שם נחל הירקון ומסתיים באזור שפך הירקון. הרחוב הוא מרכזה התיירותי של תל אביב ולאורכו מוסדות ועסקים רבים המשרתים את התיירים הבאים לעיר, בהם בתי מלון, סוכנויות נסיעות, משרדי חברות תעופה ומקומות בילוי רבים. ברחוב הירקון נמצא גם המספר הגדול ביותר של שגרירויות, בהן השגרירויות של ארצות הברית, בריטניה, הודו, טורקיה, קנדה, שווייץ, בלגיה ורוסיה. ברחוב כמה מבתי-המלון הגדולים והחשובים שבעיר, בהם מלון דן תל אביב, מלון שרתון תל אביב (גם מלון שרתון הישן שכן ברחוב הירקון), מלון הילטון תל אביב ועוד.

חלקי הרחוב

הרחוב נחלק לשלושה חלקים עיקריים:

  • קטע ראשון, מתחילת הרחוב, מצפון למתחם מנשייה, ועד לכיכר הכנסת – רחוב מרכזי של שכונת גאולה, ומשני צדיו בעיקר בנייני מגורים ובהם כמה בתים צמודי קרקע שנותרו במקום.
  • בכיכר הכנסת מתחיל האזור התיירותי של הרחוב, הכולל את מרבית בתי המלון הנמשכים כמעט עד סופו. הקטע השני נמשך עד מלון שרתון, בפינת רחוב גורדון, ובו הרחוב צר באופן יחסי וכולל שני נתיבי נסיעה צפונה בלבד.
  • הקטע השלישי, שמבחינת תחבורתית הוא המשכו של רציף הרברט סמואל, תוכנן בשנות ה-60 כחלק מכביש רב-מסלולי שנועד לעקוף את כל תל אביב בצמוד לים. תוכנית זו לא יצאה אל הפועל במלואה, ובמקומה נסללו נתיבי איילון (אולם רק שני עשורים מאוחר יותר), אשר נתנו מענה לבעיות התחבורה מבלי לפגוע ברצועת החוף. בקטע זה של רחוב הירקון, כמו גם בכביש המקביל לטיילת, נסללו כמה נתיבי תנועה ההופכים אזור זה של הרחוב לעורק תחבורה סואן. במסגרת המאמצים להפוך קטע זה של הרחוב לכביש מהיר, הוקמה המנהרה העוברת מתחת כיכר אתרים. קטע הרחוב המשוקע סביב מבנה הכיכר קרוי על שם אליעזר פרי (פרלסון), ואילו רחוב הירקון בקטע מצומצם זה מקביל אליו ממזרח ובנוי כרחוב צדי, צר ושקט.

אתרים לאורך הרחוב (מדרום לצפון)

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.