רומן אברמוביץ'


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות (זמני)

פרמטרים ריקים [ מפלגה פוליטית ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

רומן אברמוביץ'

ארבמוביץ', 2007
לידה סראטוב, הרפובליקה הסובייטית הפדרטיבית הסוציאליסטית הרוסית, ברית המועצות
מדינה רוסיה  רוסיה
ישראל  ישראל
ידוע בשל אוליגרך רוסי, בעלים של קבוצת הכדורגל צ'לסי, בעלים של החברות אווראז ונורילסק-ניקל

רומן ארקדיביץ' אברמוביץ'רוסית: Рома́н Арка́дьевич Абрамо́вич; נולד ב-24 באוקטובר 1966) הוא מיליארדר רוסי-ישראלי, יהודי, איל נפט ואיש עסקים, מהעשירים שבאוליגרכים הרוסים. בשנת 2017 דורג על ידי המגזין העסקי פורבס במקום ה-139 בעושרו בעולם, עם הון אישי של 9.1 מיליארד דולר[1]. התפרסם גם מחוץ לגבולות רוסיה עקב שליטתו בקבוצת הכדורגל האנגלית צ'לסי.

ביוגרפיה

נולד בעיר סראטוב שברוסיה הסובייטית דאז, לאב יהודי ממוצא בלארוסי, ולאם שאביה היה נוצרי ואמה הייתה יהודייה, שניהם ממוצא אוקראיני. אברמוביץ' איבד את אמו כאשר היה בן שנה וחצי. שנתיים וחצי אחרי מות אמו, נהרג גם אביו בתאונת עבודה בשעה שעבד בבנייה. לאחר שבגיל 4 התייתם אברמוביץ' מהוריו, אומץ בידי דודו שגידל אותו בחיק משפחתו היהודית בסביבה קשה בצפון-מערב רוסיה, במחוז קומי.

אברמוביץ' ניגש לעבוד במוסד תעשייתי בעיר אוכת'ה לפני שגויס לחיל היבשה בצבא הסובייטי. לאחר השרות הצבאי חזר לעיר ובשנת 1983 החל לימודים במכון לתעשייה. ככל הנראה לא סיים את הלימודים,

חיים אישיים

בשנים 1987-1990 היה נשוי לאולגה ליסובה. בשנים 1991-2007 היה נשוי לאירינה מלנדינה, דיילת אירופלוט ולהם חמישה ילדים.[2] בשנים 2008-2017 היה נשוי לאשת העסקים הרוסייה-יהודייה דשה ז'וקובה.

התגורר באנגליה בשנים האחרונות.

אזרחות ישראלית

במאי 2018, אברמוביץ' עלה לישראל לאחר שפגה אשרת השהייה הרוסית שלו בבריטניה, וקיבל אזרחות ישראלית. בתוך כך הוא הפך לאיש העשיר בישראל.[3].

ב-2015 אברמוביץ' רכש מלון בוטיק בשכונת נווה צדק שבתל אביב ב-100 מליון שקל, ואחוזה זו תשמש כביתו בישראל.

ב-2019 חתם אברמוביץ' על אופציה לרכישת וילה 'בהרצליה פיתוח' הבנויה על שטח של 9 דונם, תמורת 63 מיליון דולר.

אברמוביץ' בין השאר השקיע ביותר מתריסר סטראט-אפים ישראלים, כולל במפתחי הטכנולוגיה לטעינת סוללה מהירה Storedot מהרצליה.

קריירה

תעשייה

אברמוביץ' השיג את הונו באמצעות קנייה מוזלת של מניות החברות התעשייתיות שהופרטו עם נפילת הקומוניזם ברוסיה. באפריל 2006 הוא היה מחזיק המניות העיקרי של חברת סיבנפט, ענקית נפט. כמו כן הוא מחזיק במניות רבות של רוסאל, החברה השנייה בגודלה בעולם לייצור אלומיניום. הוא מחזיק במניות רבות נוספות ובחברות נוספות, גדולות וקטנות.

ההצעה לאחד את סיבנפט עם חברת יוקוס גרמה לרבים לחשוב שאברמוביץ' שומר מרחק מרוסיה, בתקופה שבה נדמה כי הקרמלין (הממשל הרוסי) החליט לקחת כמה מהאוליגרכים בחשבון לאור ניסיונם העסקי הרב ומעורבותם בפוליטיקה הרוסית. אברמוביץ' היה שותף עסקי של בוריס ברזובסקי, שמכר לו את נתחו האישי מסיבנפט. עם זאת, ביולי 2005 הכריז ברזובסקי על רצונו לתבוע את אברמוביץ' בבית משפט בריטי כיוון שלטענתו שידל אותו למכור לו את נתחיו בנכסי מדינת רוסיה לאחר שברזובסקי ברח מרוסיה.[4]

אברמוביץ' הוא תומך גדול של איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים.

פוליטיקה

בשנת 1999 נבחר אברמוביץ' להיות נציג מחוז צ'וקוטקה בדומה (הפרלמנט הרוסי). לאחר בחירתו החל לתרום לתושבי המחוז, במיוחד לילדים, ובדצמבר 2002 נבחר להיות מושל צ'וקוטקה, בהחליפו את אלכסנדר נאזרוב. מאז השקיע מאות מיליוני דולרים במחוזו. בין הפרויקטים שבהם השקיע בצ'וקוטקה נמצאים בניית מכללה ומלונות בעיר אנאדיר וחידוש הפעלתו של שדה התעופה המקומי. כמו כן הוא השתמש בצ'וקוטקה למתן מקלט מס לחברת סיבנפט, ובאמצעות שליטתו בחברה, הוא אירגן חיפושי נפט נרחבים ברחבי המחוז. עם זאת, הוא הושבע לקדנציה שנייה כמושל צ'וקוטקה בסוף שנת 2005. באוקטובר 2008 נבחר לחבר הפרלמנט של צ'וקוטקה וכשבוע לאחר מכן מונה ליושב ראש הפרלמנט של המחוז האוטונומי צ'וקוטקה.

ספורט

בשנת 2003 הפך אברמוביץ' להיות הבעלים של החברות ששלטו בקבוצת הכדורגל האנגלית, צ'לסי. מאז שהשתלט עליה, צ'לסי השקיעה רבות ברכישות של שחקני כדורגל מן הדרג הראשון בעולם. התוצאה הייתה הצלחה: בעונת 2004/2005 ובעונת 2005/2006 זכתה צ'לסי באליפות אנגליה, והישגיה הנוספים הכניסו את צ'לסי לרשימת מועדוני הפאר בעולם.

במרץ 2004 חתמה חברת סיבנפט על חוזה אימוץ תלת-שנתי בסך של 58 מיליון דולר עם מועדון הכדורגל הרוסי צסק"א מוסקבה. למרות שהחברה הסבירה שמקור החלטתה ברמות המנהליות, אחדים ראו בעסקה כניסיון של אברמוביץ' לסתור את דעת הקהל הסובר כי אינו פטריוטי. חוקי אופ"א קובעים כי אסור לאדם אחד לשלוט ביותר מקבוצה אחת המשתתפת במפעלי אופ"א. אי לכך, אין לאברמוביץ' עניין בצסק"א, ואולם, הוא זכה בתואר "האדם המשפיע ביותר בכדורגל הרוסי" מטעם המגזין הרוסי "פרו ספורט" בסוף יוני 2004. במאי 2005, זכתה צסק"א בגביע אופ"א, והפכה להיות הקבוצה הרוסית הראשונה שזכתה בגביע אירופי כלשהו.

אברמוביץ' מכר 75% מאחזוקותיו בחברת סיבנפט ב-28 בנובמבר 2005 לחברת גזפרום (חברה ממשלתית רוסית). לפי פרסומים הרוויח אברמוביץ 13.1 מילארד דולר. לאחר המכירה הפסיקה חברת סיבנפט את הסכם האימוץ שלה עם צסק"א מוסקבה.

עיסוקים אחרים

אברמוביץ' ידוע כמעריץ פורמולה 1 ולעיתים ביקר במסלולי המירוצים. בשנת 2004, לאחר שבעל החברה, ברני אקלסטון, נראה נותן לאברמוביץ' סיור על המסלול במונקו גראנד פרי, נפוצו שמועות שאברמוביץ' שוקל להשקיע כספים בענף.

בשנת 2005 ירד מקום ב"רשימת עשירי הסאנדיי טיימס" המתגוררים בבריטניה למקום השני, לאחר שהעיתונים טענו שהונו של לאקשמי מיטאל הוכפל פי ארבעה במהלך השנה האחרונה, וכך עקף את אברמוביץ'. אברמוביץ' נכלל ברשימה למרות שהוא חזר להתגורר במוסקבה והכריז על משכנו הרשמי בצ'וקוטקה.

לאברמוביץ' מטוס בואינג 767-300 פרטי המכונה "הבנדיט" בשל צבעו. בספטמבר 2007 פורסם כי אברמוביץ הזמין גם מטוס מסוג איירבוס A380, שמחירו כ-300 מיליון דולר. בכך יהפוך לבעלים הפרטיים הראשון של מטוס מסוג זה.[5]

באפריל 2010 קנה יאכטה בשם 'אקליפס' בעלות משוערת של 1.2 מיליארד דולר, והיא היאכטה השנייה בגודלה בעולם.[6] אורכה של אקליפס כ-162.5 מטרים והיא בעלת מערכות הגנה מפני פגיעת טילים, ומערכת לייזר כהגנה כנגד פפראצי.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.