רוחמה אברהם

רוחמה אברהם בלילא
רוחמה אברהם בלילא, 2008
שם מלא רוחמה אברהם בלילא
מדינה ישראל  ישראל
לידה 29 בינואר 1964 (57)
ט"ו בשבט ה'תשכ"ד
ראשון לציון, ישראל
השכלה אוניברסיטת בר-אילן, המרכז האקדמי פרס
סיעה הליכוד, קדימה
שרת התיירות ה-18
תקופת כהונה 14 ביולי 2008 - 31 במרץ 2009 (37 שבועות ויומיים)
הקודם בתפקיד אהוד אולמרט
הבא בתפקיד סטס מיסז'ניקוב
השרה המקשרת בין הממשלה לכנסת
תקופת כהונה 4 ביולי 2007 - 14 ביולי 2008 (שנה)
חברת הכנסת
תקופת כהונה 17 בפברואר 2003 - 15 בפברואר 2013 (10 שנים)
כנסות 16 - 18
יו"ר ועדת הכנסת ה-21
תקופת כהונה 16 במאי 2006 - 25 ביולי 2007 (שנה ו־10 שבועות)
הקודם בתפקיד דניאל בנלולו
הבא בתפקיד יעקב מרגי

רוחמה אברהם בלילא (נולדה ב-29 בינואר 1964 ט"ו בשבט ה'תשכ"ד), פוליטיקאית ישראלית. בעבר חברת הכנסת מטעם סיעות הליכוד וקדימה, שרת התיירות, שרה בלי תיק, האחראית על חגיגות שנת ה-60 למדינת ישראל וסגנית יושב ראש הכנסת.

ביוגרפיה

רוחמה אברהם בלילא נולדה בראשון לציון. בוגרת בית הספר התיכון המקיף על שם רקוסין ברמלה במגמת שרטוט מכונות[1], בעלת תואר בוגר במדע המדינה מאוניברסיטת בר-אילן ובעלת MBA (תואר שני) מוסמך במנהל עסקים מטעם המרכז האקדמי פרס (התמחות בניהול ארגוני ומשאבי אנוש).

ראשית הפעילות הפוליטית

את דרכה הפוליטית החלה כעוזרת למנכ"ל הליכוד, אביגדור ליברמן, בראשית שנות ה-90. בשנים 19941999 שימשה כמנהלת לשכתו של יו"ר האופוזיציה ולאחר מכן ראש הממשלה בנימין נתניהו, בין השאר בעת שכיהן כראש הממשלה. לאחר תבוסתו של נתניהו בבחירות 1999 עבדה עבור דוד אפל והייתה רכזת חומר בפרויקט "האי היווני".[2][3] לאחר מכן שימשה יועצת לאביגדור ליברמן כשזה כיהן כשר התשתיות הלאומיות.

חברת כנסת בליכוד

התמודדה בפריימריס בליכוד בשנת 2003 ונבחרה למקום ה-16 ברשימה. בבחירות לכנסת השש עשרה זכה הליכוד ב-38 מנדטים, ואברהם נבחרה לכנסת. בכנסת זו כיהנה כיו"ר ועדת המשנה לעסקים קטנים, וכן כחברה בוועדת הכספים, הוועדה לקידום מעמד האישה והוועדה המיוחדת לנושא העובדים הזרים. כיו"ר ועדת המשנה, קידמה את הקמת הקרן הממשלתית לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה.

ב-30 במרץ 2005 מונתה לסגנית שר הפנים על ידי ראש הממשלה דאז, אריאל שרון.

ב-1 בנובמבר 2005 פורסם בגלי צה"ל כי אברהם וסגן שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, אלי אפללו, חשודים כי נסעו, בעת היותם חברים בוועדת הכספים בשנת 2003, לארצות הברית במימון ובאירוח מלא של חברת אגרקסקו. למחרת הודיעו שני סגני השרים על השבת הכסף לחברת אגרקסקו. באוגוסט 2008 הוחלט לסגור את התיק בעניין מחוסר ראיות.

בשלהי שנת 2005 התפטר שר הפנים, אופיר פינס-פז. אברהם שכיהנה כסגניתו קיבלה את סמכויות שר הפנים תחת ראש הממשלה שהחזיק בתיק הפנים. כך הפכה לשרת הפנים בפועל עד תום מערכת הבחירות ב-2006. בתקופתה כממלאת מקום שר הפנים, יצאה לראשונה עם תוכנית איגוח מוניציפלי, שיושמה על הערים רמלה, יהוד, אילת ורעננה

חלקה בהקמתה של קדימה

בסוף נובמבר 2005 פרשה מהליכוד והקימה יחד עם 13 חברי כנסת נוספים את מפלגת קדימה. היא הוצבה במקום ה-19 ברשימה ונבחרה לכנסת השבע עשרה. עם הקמת הממשלה ה-31 בראשות אהוד אולמרט, לא שבה אברהם לתפקיד סגן שר מכיוון שלא מונו סגני שרים, על אף שלטענתה הדבר הובטח לה על ידי אריאל שרון.

במקום זאת, מונתה אברהם לתפקיד יו"ר ועדת הכנסת. בתפקידה כיו"ר ועדת הכנסת יצאה לראשונה כנגד חוק ההסדרים לקראת תקציב 2007, הביאה לביטול כרבע מסעיפיו ולפיזור חלקיו בין הוועדות השונות על פי תחומים, זאת בניגוד לשנים קודמות בהן אושר חוק ההסדרים כיחידה אחת בוועדת הכספים.

ב-4 ביולי 2007, במסגרת סבב תיקים בממשלה, מונתה לתפקיד שרה מקשרת בין הממשלה לכנסת בין הממשלה לכנסת, וכן האחראית על חגיגות שנת ה-60 למדינת ישראל, במסגרתן הושתו פרויקטים תשתיתיים ברי קיימא, כמו: פינות משחק בגני ילדים, פינות הנגשה לנכים וקשישים ביערות קק"ל, שיקום אנדרטאות צה"ל על ידי בני נוער והמופע המרכזי ביום העצמאות.

ב-6 ביולי 2008 אישרה הממשלה את מינויה לשרת התיירות ובתאריך ה-14 ביולי 2008 היא נכנסה לתפקיד. כשרת התיירות ביטלה את הויזות מאוקראינה, פתחה נציגות של משרד התיירות בסין ונחצה קו התייר ה-3 מיליון.

בכנסת השמונה עשרה שימשה כסגנית יושב ראש הכנסת, יושבת-ראש השדולה לעסקים קטנים ובינוניים, יושבת ראש השדולה לביטחון תזונתי, חברת וועדת חוץ וביטחון, ועדת הכנסת ומ"מ מקום בוועדת החוקה. במהלך כהונתה בכנסת השמונה עשרה יזמה מספר חוקים:

  • "חוק ארוחה חמה לתלמיד"
  • חוק המועצה הארצית לביטחון תזונתי, שתפקידו לבחון תוכנית ולייעץ לממשלה כיצד לטפל בתופעת העוני בישראל.
  • תיקון לחוק מס ערך מוסף הקובע כי בעסקים קטנים ובינוניים יהיה מועד תשלום המע"מ ביום התשלום עבור שירות ולא ביום מתן השירות (יחד עם אלכס מילר).
  • תיקון לחוק זכויות הדייר בדיור הציבורי המסדיר את אופן חלוקת הזכויות בדיור ציבורי במקרה של פרידת בני זוג.
  • תיקון לחוק סדרי השלטון והמשפט (ביטול החלת המשפט, השיפוט והמינהל), שיזמה עוד במהלך כהונתה של הכנסת ה-17, עם אביגדור יצחקי. התיקון הקובע כי הסכם או החלטת ממשלה שלפיהם המשפט, השיפוט והמנהל של מדינת ישראל לא יחולו על שטח, יהיו טעונים את אישור הכנסת ויובאו למשאל עם. החוק מסדיר גם את דרך עריכתו של משאל עם.
  • תיקון לחוק המחשבים האוסר על עריכה והעברה של תוכנה הגורמת נזק למחשב או לחומר מחשב, גם אם לא נגרם נזק בפועל, אם הדבר נעשה במטרה לחדור למחשב, לבצע פעולות שתוצאתן מידע או פלט כוזב, או כדי לבצע האזנת סתר.

לאחר פיזור הכנסת ה-18 הודיעה אברהם כי לא תתמודד בבחירות לכנסת ה-19.

בין השנים 2014 ל-2016 שימשה אברהם כדירקטורית חיצונית בחברת הנדל"ן ב. יאיר[4]. משנת 2017 מכהנת כדח"צית בחברת מנרב וכן בחברת סקייליין שנסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

חיים פרטיים

רוחמה נישאה למיכאל אברהם, ממנו התגרשה בשנת 1999 ולזוג שני ילדים. לאחר מות אביה בשנת 2007 החליטה אברהם להוסיף לשם משפחתה את שם נעוריה - בלילא, מתגוררת בשכונת נווה גן בפתח תקווה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.