רוד איילנד

רוד איילנד (מדינה)
Rhode Island


כינוי "מדינת האוקיינוס" - "The Ocean State"
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל ג'ינה ריימונדו (דמוקרטית)
בירת המדינה
(והעיר הגדולה ביותר)
פרובידנס
  העיר הגדולה
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
שטח 3,140 קמ"ר (דירוג: 50)
  שטח ואחוז מים 1,298 קמ"ר 32.4%
דירוג צפיפות בארצות הברית 2
גובה 60 מטרים
 הנקודה הגבוהה 247 מטרים
 הנקודה הנמוכה 0 מטרים
תאריך ייסוד 29 במאי 1790
  סדר כניסה 13
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

1,052,567  (נכון ל-2010)
390.78 נפש לקמ"ר (נכון ל-2010)
אזור זמן UTC -5
www.ri.gov

לחצו כדי להקטין חזרה

(למפת רוד איילנד רגילה)
 
פאטאקט
וונסוקט
סאות' קינגסטאון
רוד איילנד

רוד איילנד או, בשמה המלא מדינת רוד איילנד ומטעי פרובידנסאנגלית: The State of Rhode Island and Providence Plantations) היא מדינה המצויה בניו אינגלנד שבצפון-מזרח ארצות הברית, והקטנה בשטחה מבין 50 המדינות.

רוד איילנד היא אחת משלוש עשרה המושבות המקוריות שמרדו בשלטון הבריטי במהלך המהפכה האמריקנית והקימו את ארצות הברית. לרוד איילנד השם הרשמי הארוך ביותר מבין כל המדינות בארצות הברית. כינוי המדינה - "מדינת האוקיינוס" נובע בשל קרבתה אל האוקיינוס - כל שטחי המדינה מצויים במרחק שאינו עולה על 30 מיילים (כ-48.3 ק"מ) מהאוקיינוס.

מקור השם

על אף שמה, מרבית השטח של רוד איילנד ממוקם בשטח היבשתי של ארצות הברית. שמה הרשמי של המדינה הוא מדינת רוד איילנד (האי רוד) ומטעי פרובידנס, שנגזר ממיזוגן של שתי מושבות: רוד איילנד ומטעי פרובידנס, שישבו על חלקים ממה שכיום היא רוד איילנד. "מטעי פרובידנס" היה שמה של המושבה שהוקמה בידי רוג'ר ויליאמס, במה שכיום ידוע כעיר פרובידנס. שם זה הוא השם הרשמי הארוך ביותר מבין מדינות האיחוד.

היסטוריה

בשנת 1614 הגיע לראשונה מגלה הארצות ההולנדי אדריאן בלוק לאי הקרוי על שמו "האי בלוק". בשנת 1636, המטיף רוג'ר ויליאמס, אשר גורש ממושבת מפרץ מסצ'וסטס בשל דעותיו הדתיות, הקים בקצה מפרץ נאראגאנסט על גדת נהר מושאסוק מושבה וקרא לה פרובידנס. ויליאמס הכריז על המקום כמקום בו יוכלו כל האנשים לקיים את מנהגיהם הדתיים באופן חופשי, מכאן התפתח עקרון חופש הדת. מבחינה היסטורית אדמת המושבה היא ייחודית שכן היא נרכשה פעמיים - פעם אחת מן המלך האנגלי ופעם אחת מן האינדיאנים המקומיים.

בשנת 1637 גורשה אן הצ'ינסון ממסצ'וסטס בשל אמונתה הדתית כי אנשים יכולים לדבר עם בורא העולם בעצמם, בלא התערבות של כומר מתווך. היא הקימה את העיר פורטסמות' יחד עם ויליאם קודינגטון וג'ון קלארק. בשנת 1639 ייסד קודינגטון את ניופורט על האי אקווידנק, והפך למושל המושבה של האי. בשנת 1644 שונה שם האי ל"רוד איילנד".

ב-18 במאי 1652 העבירה המושבה חוק האוסר על עבדות במושבה - והייתה המושבה הראשונה בצפון אמריקה אשר העבירה חוק מסוג זה.

ב-8 ביולי 1663 העניק המלך צ'ארלס השני זיכיון לג'ון קלארק אשר איחד את מושבת רוד איילנד ומושבת פרובידנס למושבה אחת. על פי הזיכיון הייחודי של המושבה, היה במושבה חופש דת ופולחן מוחלט (המושבה היחידה בה היה חופש זה). הזיכיון המלכותי היה חוקת המדינה עד 1842. על פי הזיכיון ניתנה זכות הצבעה רק לגברים לבנים בעלי אדמות (שהם היו רוב הגברים במדינה, בתקופה זו של טרום המהפכה התעשייתית). בית הכנסת הראשון בארצות הברית, בית הכנסת טורו, נבנה בעיר ניופורט בין השנים 1759-1763.

רוד איילנד הייתה הראשונה במושבות אמריקה שהכריזה עצמאות מבריטניה - ב-4 במאי 1776, והייתה האחרונה מבין 13 המדינות לאשרר את חוקת ארצות הברית ב-29 במאי 1790 - לאחר ששאר המדינות איימו עליה כי יטילו על סחורות המדינה מכס כאילו הייתה מדינה זרה.

בשל המהפכה התעשייתית שהביאה לעיור נרחב, בשנת 1829 איבדו 60% מהגברים הלבנים במדינה את זכות ההצבעה שלהם (מאחר שלא היו בעלי אדמות).

בשנת 1842 ניסח תומאס דור חוקה חדשה למדינה, אשר אושרה במשאל עם, אולם לא נכנסה לתוקף בשל התנגדות המושל המכהן סמיואל וורד קינג. בשל התנגדותו פרץ מרד דור. לאחר המרד הועברה החוקה החדשה, אשר נתנה זכות הצבעה לכל מי שהיה ביכולתו לשלם מס בגובה 1$.

גאוגרפיה

רוד איילנד גובלת בצפון ובמזרח במדינת מסצ'וסטס, ובמערב במדינת קונטיקט.

מדרום למדינה נמצא מפרץ רוד איילנד (Rhode Island Sound) והאוקיינוס האטלנטי, וכן למדינה גבול ימי עם מדינת ניו יורק.

האי בלוק נמצא 19 ק"מ דרומית לחוף הדרומי של המדינה. במזרח המדינה נמצא מפרץ נאראגאנסט, ובו כ-30 איים, הגדול באי הוא "האי רוד" - "רוד איילנד". רוב שטח המדינה שטוח. הנקודה הגבוהה במדינה - גבעת ג'רימות' מגיעה לגובה של 247 מטרים מעל פני הים.

ממשל ופוליטיקה

רוד איילנד היא רפובליקה ובה שלוש רשויות שלטון: מבצעת - מושל מדינת רוד איילנד, מחוקקת - המורכבת משני בתים: האספה הלאומית של רוד איילנד וסנאט רוד איילנד, ושופטת, בראשה עומד בית המשפט העליון של רוד איילנד. המדינה מאפשרת התערבות ישירה של האזרחים על ידי יוזמה אזרחית, משאל עם, Recall Election ואישור חוק. בירת המדינה הנוכחית היא פרובידנס.

הרשות המבצעת ברוד איילנד מורכבת מהמושל, סגן המושל, התובע הראשי, מזכיר המדינה, שר האוצר, State Controller, State treasurer, Insurance Commissioner, ושר החינוך. כל בעלי התפקידים נבחרים בנפרד לתקופה של ארבע שנים, ויכולים להיבחר ללא הגבלה. ייתכן מצב בו ברשות המבצעת יושבים נבחרים ממפלגות שונות. הבחירות לתפקידים מתקיימות באותו הזמן. המושלת הנוכחית היא ג'ינה ריימונדו, חברת המפלגה הדמוקרטית. היא האישה הראשונה לכהן בתפקיד זה.

בבית המחוקקים 38 חברי סנאט הנבחרים לתקופה של ארבע שנים ו-75 חברי אספה מחוקקת הנבחרים לתקופה של שנתיים. בחירות נעשות מדי שנתיים, ומחצית מחברי הסנאט מועמדים לבחירה בכל מערכת בחירות. למפלגה הדמוקרטית רוב גורף בשני בתי המחוקקים.

בבית המשפט העליון של רוד איילנד שבעה שופטים, הממונים על ידי המושל ומאושרים על ידי בית המחוקקים. שיטת המשפט היא שיטת המשפט המקובל האנגלי, אך ישנה השפעה של המשפט האזרחי הספרדי.

המדינה מחולקת מנהלית ל-5 מחוזות. הגדול שבמחוזות רוד איילנד הוא מחוז פרובידנס (1,060 קמ"ר), הקטן שבהם הוא מחוז בריסטול (62 קמ"ר), והמאוכלס שבהם הוא מחוז פרובידנס (כ-626,667 תושבים), ובו נמצאת גם עיר הבירה, פרובידנס.

רוד איילנד היא מדינה ליברלית באופייה. לרוד איילנד 4 קולות (אלקטורליים) - 2 סנאטורים ו-2 חברי בית הנבחרים, בבחירות לנשיאות ארצות הברית. את המדינה מייצגים שני סנאטורים ושני חברי בית הנבחרים של ארצות הברית. בסנאט מייצגים אותה ג'ק ריד ושלדון וייטהאוס, חברי המפלגה הדמוקרטית. שני נציגיה בבית הנבחרים הם דמוקרטים גם כן. בבחירות לנשיאות נוטה רוד איילנד לתמוך במועמד הדמוקרטי.

כלכלה

התוצר המדינתי הגולמי (Gross state product - GSP) של רוד איילנד בשנת 1999 היה 33 מיליארד דולר אמריקאי, מקום 45 מבין מדינות ארצות הברית. ההכנסה לנפש בשנת 2000 הייתה $29,685, מקום 16 מבין מדינות ארצות הברית.

עיקר התוצרת החקלאית של רוד איילנד היא פירות וירקות, מוצרי חלב וביצים. התוצרת התעשייתית מתבססת על אופנה, תכשיטים, מוצרי מתכת ואלקטרוניקה, בניית ספינות וסירות. כמו כן מתבססת כלכלת המדינה על ענף התיירות.

דמוגרפיה

ברוד איילנד אחוז הקתולים הגבוה ביותר מבין כל מדינות ארצות הברית, בשל הימצאם של תושבים רבים ממוצא איטלקי, אירי וצרפתי, פורטוגזי ומאיי כף ורדה. אלו המציינים כי מוצאם הוא "אמריקאי" הם בעיקרם ממוצא אנגלי, אך שורשיהם נטועים בצפון אמריקה זמן רב, ובמקרים מסוימים עוד מן המאה ה-17 וראשית הקולוניות הבריטיות באמריקה.

קבוצות דתיות ברוד איילנד[1]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים14%
פרוטסטנטים אחרים16%
קתולים42%
מורמונים1%
נוצרים אחרים2%
דתות אחרות
יהודים1%
הינדים1%
אחר3%
חסרי סיווג דתי20%
קבוצות גזעיות ברוד איילנד[2]
לבנים לא-היספאנים76.4%
היספאנים12.4%
שחורים5.7%
אסייתים2.9%
אמריקאים ילידים0.7%
מעורב3.3%
קבוצות מוצא אתני ברוד איילנד[3]
איטלקים19.3%
אירים19.2%
צרפתים16.6%
אנגלים12.8%
פורטוגזים9.6%
גרמנים5.9%
פולנים3.9%
אמריקאים2.4%
סקוטים2%
שפות מדוברות ברוד איילנד[3]
אנגלית79.1%
ספרדית10.9%
אחר10%

הערים הגדולות

הערים הגדולות ברוד איילנד (נתוני 2013)[4]
דירוגשם העיראוכלוסייהחלק ממטרופולין
1פרובידנס178,042פרובידנס
2ווריק82,672פרובידנס
3קרנסטון80,387פרובידנס
4פאוטאקט71,148פרובידנס
5איסט פרובידנס47,037פרובידנס
המטרופולינים הגדולים ברוד איילנד (נתוני 2014)[5]
דירוגשם המטרופוליןאוכלוסייהמיקום
1פרובידנס1,609,367מרכז רוד איילנד

תרבות

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

ביתם של הדמויות בסדרה איש משפחה נמצאים בעיירה הדמיונית קוהוג שברוד איילנד.

ספורט

השכלה

מכללות ואוניברסיטאות

 • המכללה הקהילתית של רוד איילנד
 • מכללת פרובידנס
 • מכללת רוד איילנד
 • אוניברסיטת רוג'ר ויליאמס
 • אוניברסיטת סאלב רג'ינה
 • אוניברסיטת רוד איילנד

סמלי המדינה

סמלי מדינת רוד איילנד
דגלסמלמוטוכינוי
דגל רוד איילנד
Flag of Rhode Island
סמל רוד איילנד
Seal of Rhode Island
"תקווה"
"Hope"
"מדינת האוקיינוס"
"Ocean State"
עץפרחציפורחיה
מייפל אדום
Red Maple
סיגלית
Viola
רוד איילנד אדום
Rhode Island Red

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. "Rhode Island", Religious Landscape Study, Pew Research Center
 2. "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
 3. 1 2 American FactFinder - Results
 4. "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
 5. "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.