רודולף קלאוזיוס

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
רודולף קלאוזיוס
Rudolf Clausius
לידה 2 בינואר 1822
פטירה 24 באוגוסט 1888
ענף מדעי פיזיקה
ארצות מגורים גרמניה, שווייץ
פרסים והנצחה

זוכה מדליית קופלי לשנת 1879

תרומות עיקריות
נחשב לאחד האבות המייסדים של התרמודינמיקה – רעיונות יסודיים של החוק השני של התרמודינמיקה ומושג האנטרופיה

רודולף יוליוס עמנואל קלאוזיוסגרמנית: Rudolf Julius Emanuel Clausius; 2 בינואר 182224 באוגוסט 1888), היה פיזיקאי ומתמטיקאי גרמני ונחשב לאחד האבות המייסדים של התרמודינמיקה.

בעקבות קריאת מאמרו של סאדי קרנו מ-1824, "הרהורים על כוחה המניע של האש", ומאמרים נוספים, פרסם את העבודה החשובה ביותר שלו על התאוריה המכנית של חום ב-1850, אשר כללה רעיונות יסודיים בעניין החוק השני של התרמודינמיקה. ב-1865 הציג את מושג האנטרופיה. ב-1888 נפטר בבון שבגרמניה.

נולד בסלין (כיום קושאלין) בפומרניה. את השכלתו הבסיסית רכש מאביו. ב-1844 סיים ללמוד מתמטיקה ופיזיקה באוניברסיטת הומבולדט (אז אוניברסיטת ברלין), וכן למד היסטוריה. ב-1847 השיג את הדוקטורט שלו באופטיקה מהאוניברסיטה של וויטאנבארג.

בתזה של קלאוזיוס לדוקטורט שלו באופטיקה הציע כי מראה של שמיים כחולים במשך היום, וגוונים שונים של אדום בעליית השמש ושקיעתה (בין תופעות אחרות) נובע מהשתקפות ושבירה של אור. במחקריו השתמש קלאוזיוס בגישה מתמטית יותר מקודמיו.

עבודתו החשובה ביותר, "Über die bewegende Kraft der Wärme" (בגרמנית: על כוחו המניע של החום) פורסמה ב-1850. בעבודה זו הוא הראה שהייתה סתירה בין העיקרון של קרנו לחוק שימור האנרגיה. קלאוזיוס ניסח מחדש את שני חוקי התרמודינמיקה, כדי להתגבר על סתירה זאת. (החוק השלישי של התרמודינמיקה פותח על ידי ולטר נרנסט, במשך השנים 19061912).

ב-1857 תרם קלאוזיוס לתאוריה הקינטית של הגזים' אחרי שהוסיף למודל של אוגוסט קרוניג תנודה סיבובית של מולקולות הגז. באותה עבודה הוא הסביר את המושג מהלך חופשי ממוצע של חלקיק. בנוסף הוא הגה את נוסחת קלאוזיוס קלפרון מהתרמודינמיקה הנקראת על שמו.

אחר כך, נעשה פרופסור של פיזיקה באקדמיה המלכותית ובבית ספר להנדסה בברלין ומרצה באוניברסיטה של ברלין. ב-1855 מונה לפרופסור במכון הטכנולוגי של ציריך, שם נשאר עד שנת 1867. בשנה זו עבר לרזבארג ושנתיים אחר כך, ב-1869, לבון. ב-1870 אירגן קלאוזיוס סגל רופאים למלחמת צרפת-פרוסיה. הוא נפצע בקרב והפך לנכה. הוענק לו עיטור צלב הברזל על שרותיו.

אשתו, אדלהייד רימפם, מתה בלידה ב-1875, והותירה אחריה שישה ילדים, ועקב כך נאלץ קלאוזיוס להקדיש פחות זמן למחקר.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.