רוגלה

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רוגלה (רָגְלָה, באנגלית: spyware), או תוכנת ריגול, היא תוכנית מחשב העוקבת בחשאי אחר הרגלי הגלישה של המשתמש במחשב שבו היא מותקנת ומעבירה מידע על הרגלים אלו לאתרים ששתלו אותה. הרוגלות נועדו לזהות את העדפותיו של המשתמש ואת תחומי העניין שלו, בדרך כלל כדי להתאים לו פרסומות אישיות בעת הגלישה ולהפיק מהן רווח כלכלי.

הרוגלות מצורפות לתוכנות תמימות למראה (למשל, קאזה – תוכנית שיתוף קבצים נפוצה) לעיתים בעידוד מפיצי התוכנות ולעיתים שלא בעידודם. בהסכימו להתקין את התוכנה, מסכים המשתמש גם להתקין הרוגלה, לרוב מבלי להיות מודע לכך (שכן רוב המשתמשים כלל אינם טורחים לקרוא את הסכם השימוש).

תוכנות ריגול שנועדו לרגל ריגול טהור (ולא בהכרח להפיק רווחים) מסוגלות לדעת כמעט כל דבר שביצע משתמש המחשב, החל מהרגלי הגלישה שלו, וכלה במידע אישי כמו יומן או אף סיסמאות או נתונים על חשבון הבנק שלו שהקליד. דוגמאות לתוכנות כאלו הן סוס טרויאני או תוכנת keylog, הרושמת בקובץ את כל המקשים שעליהם הקיש המשתמש. לכן יש להיזהר על אחת כמה וכמה משימוש רגיש במחשבים ציבוריים כמו קפה אינטרנט.

הרוגלה מתגלה לעיתים עקב המטרד שהיא גורמת, בדמות חלונות פרסומת שקופצים תוך כדי הגלישה ואשר מקורם אינו באתר שאליו פונה הגולש. בשוק המחשבים פותחו תוכנות לנקות את המחשב מרוגלות שמותקנות בו. משתמשים מתקדמים נוהגים להתקין במחשביהם תוכנת רחרחן (סניפר), המסוגלת לעקוב אחר תעבורת הרשת במחשב ולרשום מידע זה בקובץ. בדרך זו אפשר לזהות אם תוכנה שהותקנה זה עתה היא באמת תוכנה תמימה או שמא רוגלה, וכן אם קיימת במחשב פעילות של סוס טרויאני.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.