רובעי תל אביב-יפו

העיר תל אביב-יפו מחולקת ל-9 רבעים מנהליים. חלוקת הרבעים היא על פי מספור מצפון לדרום.

החלוקה לרבעים באה לידי ביטוי בעיקר בטיפולה ובנהליה של עיריית תל אביב-יפו בעניינים הפנים-עירוניים וכן בנושא תוכניות מתאר שונות. כל רובע כולל מספר שכונות.

צפון

ערך מורחב – שכונות עבר הירקון

שכונות עבר הירקון מחולקות על ידי נתיבי איילון לשני רבעים - רובע מס' 1 צפון-מערב ורובע מס' 2 צפון-מזרח.

רובע 1

שכונות:

מוקדים עיקריים ברובע:

אוכלוסייה: 49,095 (12.9% מכלל תושבי העיר)[1]

רובע 2

רובע 2 צפון-מזרח כולל שכונות מגורים בלבד, למעט רמת החייל המהווה מרכז תעסוקה גדול ולצידה שוכן אזור תעשייה עבר הירקון ומתחם ההייטק קריית עתידים.

שכונות:

אוכלוסייה: 48,356 (12.7% מכלל תושבי העיר)

מרכז

מרכז תל אביב מחולק ל-4 רבעים התחומים בין חוף הים במערב ונתיבי איילון במזרח, נחל הירקון בצפון ומדרום קו הרחובות של רחוב הרכבת-דרך בגין-דרך יפו-תל אביב-דרך אילת. בין הרבעים 3 ו-5 במערב לבין רבעים 4 ו-6 במזרח מפריד קו רחוב אבן גבירול ורחוב יהודה הלוי.

רובע 3

ערך מורחב – הצפון הישן

רובע המוכר גם כ"צפון הישן של תל אביב", על אף שמושג זה מתייחס לרוב רק לחלק הצפוני של הרובע ולעיתים, בטעות, גם לרובע 4. גבולו הדרומי הוא קו הרחובות בוגרשוב-שדרות בן ציון-מרמורק. מרבית שטחו של הרובע הוא מגורים אולם פזורים בו אתרי תעסוקה, מסחר ובילוי רבים ובראשם רצועת בתי המלון לאורך החוף ורחוב הירקון ומתחם נמל תל אביב. ברובע 3 גם מספר גדול של אזורים ומוקדים ציבוריים קטנים יותר הפזורים לאורכו.

מרבית רובע 3 הוא השטח שנבנה בשנות ה-30 וה-40 במסגרת תוכנית גדס לפיתוח העיר תל אביב. כמו כן, חלק הארי של שטח ההכרזה של העיר הלבנה, על פי הגדרות אונסק"ו, נמצא ברובע זה. חלק קטן יותר משטח זה נמצא גם ברובע 5.

מוקדים עיקריים ברובע:

רחובות מרכזיים ברובע:

אוכלוסייה: 56,105 (14.5% מכלל תושבי העיר)

רובע 4

ערך מורחב – הצפון החדש

רובע 4 בתחום בין רחוב אבן גבירול, נתיבי איילון, נחל הירקון ושדרות שאול המלך בדרום ומכונה גם "הצפון החדש", בניגוד ל"צפון הישן", על אף ששם זה אינו רווח בציבור. (בין השאר בשל המשך התרחבות תל אביב לכיוון צפון מעבר לשכונות אלה) הרובע כולל גם את השכונות שבין דרך נמיר לנתיבי איילון: שכונות בבלי, גבעת עמל ופארק צמרת. ברובע 4 נבנו שכונותיה החדשות של תל אביב לאחר הקמת המדינה. תוכניות המתאר לאזור זה הוכנו עוד קודם בהשראת תוכנית גדס אולם היצע הקרקעות שלפני מלחמת העצמאות איפשר בנייה מוגבלת ביותר באזור זה. בתחום שטח הרובע שכנו הכפרים הערביים סומייל וג'מאסין אל ע'רבי ובדרומו עובדו עד שנות ה-40 שדותיה של המושבה הטמפלרית שרונה.

דרומו של הרובע, בסמוך למתחם הקריה בשדרות שאול המלך וברחוב ויצמן הוא חלק ממע"ר תל אביב שעיקרו נמצא ברובע 6. באזור זה נמצאים גם מבני ציבור חשובים ופונקציות מטרופוליניות בהם המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), מוזיאון תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה ובית המשפט המחוזי.

אופי הבינוי ברובע מגוון. מרבית הבנייה בו היא בנייני מגורים בני 4-5 קומות, בדומה לאזוריה הוותיקים יותר של העיר אולם ניכרת בו באופן משמעותי בנייתם של מגדלי מגורים, החל משנות ה-80 ובמידה ניכרת גם היום, וכן בתים צמודי קרקע במספר שכונות קטנות ורחובות מסוימים. תוכניות המתאר כיום מייעדות את כל הרצועה המזרחית של הרובע, הסמוכה לנתיבי איילון, למגדלי מגורים בני כ-40 קומות ואף יותר, בדומה לאלו הנבנים כיום בפארק צמרת.

מוקדים עיקריים ברובע:

רחובות מרכזיים ברובע:

אוכלוסייה: 42,746 (11.1% מכלל תושבי העיר)

רובע 5

רובע 5 הוא האזור ההיסטורי של העיר תל אביב הכולל בעיקר את שכונות לב העיר וכן את השכונות נוה צדק, שבזי, נחלת בנימין וכרם התימנים. בתחום אזור זה נמצא שטחה של אחוזת בית, השכונה שהפכה לתל אביב וסיפחה אליה את שאר השכונות. כמו כן המושג "תל אביב הקטנה" מתייחס לעיר שגבולותיה היו דומים לאלה של רובע 5. גבולות הרובע הם רחוב יהודה הלוי/דרך בגין במזרח, דרך יפו/רחוב אילת בדרום ורובע 3 מצפון.

מוקדים עיקריים ברובע:

רחובות מרכזיים ברובע:

אוכלוסייה: 32,340 (8.5% מכלל תושבי העיר)

רובע 6

רובע 6 מוגדר כאזור העסקים של תל אביב. גבולותיו הם בין שדרות שאול המלך בצפון, נתיבי איילון ממזרח, רחוב הרכבת בדרום. הוא כולל מספר מתחמים ואזורי תעסוקה שונים ושכונת מגורים אחת - שכונת מונטיפיורי. במספר מקומות נוספים ברובע נמצאים בנייני מגורים אך רובו הגדול נושא אופי של אזורי מסחר ותעשייה קלה. לאורך כל רובע 6 עוברת דרך בגין ולאורכה גם מתוכנן לעבור הקו האדום של המערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב. כחלק מתוכניות הפיתוח של האזור מתוכננים להיבנות ברובע 6 עוד עשרות גורדי שחקים.

מוקדים עיקריים ברובע:

רחובות מרכזיים ברובע:

אוכלוסייה: 4,609 (1.2% מכלל תושבי העיר)

דרום

ערך מורחב – דרום תל אביב

דרום תל אביב (על פי חלוקת הרבעים. הגדרתה הרחבה של "דרום תל אביב" משתנה ונתונה לפרשנות) נמצאת מדרום לרבעים 5 ו-6 וממערב לנתיבי איילון וכוללות במסגרת הגדרה זו את כל שטחה של יפו.

רובע 7

ערך מורחב – יפו

רובע 7 כולל בעיקר את שטח העיר יפו על כל שכונותיה ואת אזור נוה עופר ואבו כביר הקשור היסטורית לעיר הערבית יפו. ביפו פועלת מאז 1999 המישלמה ליפו הפועלת כמינהלת מקומית תחת העירייה.

גבולות הרובע הם דרך יפו-תל אביב בצפון, ובמזרח הרחובות והדרכים "שלבים", דרך יצחק בן צבי ורחוב תל גיבורים. מדרום גובל בעיר בת ים.

מוקדים חשובים ברובע:

רחובות מרכזיים ברובע:

אוכלוסייה: 47,058 (12.2% מכלל תושבי העיר)

רובע 8

דרום תל אביב. רובע זה כולל את השכונות נוה שאנן, פלורנטין, שכונת שפירא וקריית שלום.

מוקדים עיקריים ברובע:

רחובות מרכזיים ברובע:

אוכלוסייה: 25,937 (6.8% מכלל תושבי העיר)

מזרח

רובע 9

רובע דרום מזרח הכולל את האזור שממזרח לנתיבי איילון ומדרום לגבעתיים ורמת גן. כולל מספר רב של שכונות מגורים והוא הרובע הגדול ביותר מבחינת תושבים. חלקו הצפון מזרחי של הרובע כולל גם אזור תעשייה ותעסוקה גדול באזור הרחובות יגאל אלון ודרך השלום.

אוכלוסייה: 77,368 (20.0% מכלל תושבי העיר)

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. כל נתוני האוכלוסייה על פי השנתון הסטטיסטי של עיריית תל אביב - 2006
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.