רדון

רדון
- רדון - אסטטין
 
Xe
Rn
Uuo  
 
 
   
 
86
Rn
 
               
               
                                   
                                   
                                                               
                                                               
   
                                           
כללי
מספר אטומי 86
סמל כימי Rn
סדרה כימית גזים אצילים
צפיפות 9.73 kg/m3
מראה
חסר צבע
תכונות אטומיות
משקל אטומי 222 u
סידור אלקטרונים ברמות אנרגיה 2, 8, 18, 32, 18, 8
תכונות פיזיקליות
מצב צבירה בטמפ' החדר גז
שונות
קיבול חום סגולי 94 J/(kg·K)
מוליכות חום 0.00364 W/(m·K)
אנרגיית יינון ראשונה 1037 kJ/mol

רדון (או ראדון; Radon) הוא יסוד כימי רדיואקטיבי ממשפחת הגזים האציליים שסמלו הכימי Rn ומספרו האטומי 86. הוא נוצר כתוצאה מהתפרקות היסוד רדיום המצוי בכל סוגי הקרקעות בריכוזים שונים. זמן מחצית החיים של האיזוטופ הנפוץ ביותר של רדון (222RN) הוא 3.8 ימים.

הגז התגלה על ידי ארנסט רתרפורד בשנת 1899. איזוטופ של רדון, רדון-220, היה הראשון עבורו חושב זמן מחצית חיים, על ידי הארייט ברוקס, ובעקבות ניסויים איתו הונחו היסודות למדע הפיזיקה הגרעינית[1][2].

זיהום גז הרדון

ייחודו של הגז הוא בכך שהוא רדיואקטיבי ומופיע בכמה שרשראות דעיכה רדיואקטיביות. לאחרונה זכה הגז לתשומת לב ציבורית גבוהה משום הימצאותו בבניינים ובעיקר במרתפים. מקור הרדון בבניינים הוא מהקרקע המכילה כמויות זעירות של חומרים רדיואקטיביים שבתהליך התפרקותם נוצר הרדון או מהרכב חומרי הבנייה (ובמיוחד מלט). יחד עם זאת, פליטת הרדון מקירות איטית והכמות הנפלטת קטנה. בתנאים של אוורור נורמלי כמות זו אינה מהווה סכנה לבריאות. הראדון כגז ובנותיו כאטומים בודדים הנספחים לחלקיקי האבק באוויר, חודרים למערכת הנשימה ומקרינים את רקמות הריאה. ככל שעולה ריכוז הרדון, גדל הסיכוי לחלות בסרטן הריאה. האוכלוסיות הרגישות במיוחד לחשיפה לרדון הם ילדים ומעשנים. הרדון אחראי לכמחצית מהחשיפה לקרינה רדיואקטיבית טבעית. חשיפה זו אחראית לעשירית ממקרי סרטן הריאות במדינות המפותחות. מסיבה זו ישנם מספר מומחים הממליצים לאוורר מקומות סגורים כגון מרחבים מוגנים ומרתפים. בדיקות רדון מתבצעות בישראל על ידי חברות פרטיות לרוב.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • אנתוני נרו, "קרקע, אויר, רדון ובית", פי האטום ד-4, פברואר 1990.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. The Canadian Science and Engineering Hall of Fame, Harriet Brooks Pitcher 1876-1933
  2. Elizabeth Shearly, Harriet Brooks, pioneering Canadian nuclear physicist, 13 בינואר 2015
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.