רבי יצחק אבוהב דה-פונסיקה

רבי יצחק אבוהב דה-פונסיקה (1605 - 4 באפריל 1693) היה רב באמסטרדם והרב הראשון בעולם החדש. התפרסם גם בזכות היותו דרשן בהולנד, איש קבלה ותרגומי קבלה לעברית.

תולדות חייו

רבי יצחק אבוהב, שהוסיף לשם משפחתו את שם משפחת אמו "דה פונסיקה" כדי להבדילו מבן תקופתו רבי יצחק אבוהב בן מתתיהו אבוהב, נולד בשנת 1605 בקשטרו דיירה שבפורטוגל למשפחת אנוסים. כשהיה בן 7 ברח עם אמו להולנד. בגיל 21 התמנה לתפקיד חכם באחת הקהילות שבאמסטרדם, למרות שתפקיד זה ניתן בדרך כלל לאנשים מבוגרים יותר. כיהן כדיין בבית הדין של רבי שאול מורטירה.

בשנת 1642 היגר רבי יצחק אבוהב למושבה ההולנדית בצפון ברזיל, והתמנה לתפקיד הרב של העיר רסיפה בירת פרנמבוקו. כאשר כבשו הפורטוגזים את העיר ב-1654, נמלט רבי יצחק, יחד עם הקהילה היהודית המקומית, חזרה לאמסטרדם. לאחר חזרתו לעיר, התמנה בשנית לתפקיד חכם ולתפקיד ראש ישיבת אמסטרדם. רבי יצחק אבוהב הנהיג את קהילת אמסטרדם במשך כ-40 שנה ובתקופתו הקהילה פרחה ושגשגה. רבי יצחק אבוהב נתן את הדחיפה הראשונית לבנייתו של בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם שנחנך ב-2 באוגוסט 1675.

פולמוס הגותי התעורר בין רבי יצחק אבוהב דה-פונסיקה, לבין רעו רבי שאול מורטירה, בדבר השאלה האם בן ישראל עתיד להגיע לתיקון בסופם של תהליכי זיכוך שונים, ובכל מקרה יזכה לעולם הבא, או שמא יכול יהודי להרשיע עד שיאבד את חלקו לעולם הבא לגמרי. רבי שאול מורטירה סבר שחלקו יכול לאבד, ורבי יצחק אבוהב דה-פונסיקה חלק עליו. הוויכוחים בשאלה זו, שעניינה רבות את האנוסים וקהילותיהם, באו בדפוס בספר "חכמי רוסיפי ואמשטרדם", ירושלים ה'תשס"ז. ספר זה מכיל גם פסקי הלכה רבים של רבי יצחק אבוהב דה-פונסיקה, ונדפס מתוך כתבי יד שנשמרו בעיר רסיפה.

רבי יצחק התפרסם גם כאחד מחברי בית הדין שגזרו חרם על ברוך שפינוזה .

הוא תרגם מספרדית לעברית את ספריו של רבי אברהם כהן דה-הירירה, "בית א-להים" ו"שער השמים".

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.