רבי יעקב פרלוב (ארצות הברית)

רבי יעקב פרלוב
הרב פרלוב (במרכז) ולצדו (מימין לשמאל): הרב ברוך דב פוברסקי, הרב אהרן יהודה לייב שטינמן והרב שמואל הלוי וואזנר
פטירה י"ג בניסן ה'תש"ף
מקום פעילות ארצות הברית
השתייכות חסידים
תחומי עיסוק הלכה, חינוך, גמרא
תפקידים אדמו"ר מנובומינסק, ראש ישיבה אמריקאי, יו"ר אגודת ישראל באמריקה ויו"ר מועצת גדולי התורה בארצות הברית
רבותיו הרב יצחק הוטנר
חיבוריו עדת יעקב (3 חלקים)
בת זוג יהודית, לעטיל מרים

הרב יעקב פרלוב (כ"א בחשוון ה'תרצ"א, 1930י"ג בניסן ה'תש"ף, 7 באפריל 2020) היה האדמו"ר מנובומינסק וראש ישיבה אמריקאי. כיהן כיו"ר אגודת ישראל באמריקה ויושב ראש מועצת גדולי התורה בארצות הברית.

ביוגרפיה

נולד בארצות הברית לביילה רחמה בת האדמו"ר רבי יצחק זליג מורגנשטרן מקוצק-סוקולוב ולרב נחום מרדכי פרלוב, האדמו"ר מנובומינסק-ניו יורק, ונקרא על שם סב אביו רבי יעקב פרלוב (תר"ז, 1847 – תרס"ב, 1902) מייסד חסידות נובומינסק.

למד בישיבת רבנו חיים ברלין והיה תלמידו הקרוב של הרב יצחק הוטנר. במקביל השלים לימודים כלליים בברוקלין קולג'.

נישא ליהודית בתם של האדמו"ר רבי אברהם אייכנשטיין מזידיטשוב-שיקגו ורעייתו שארצא, בתו של רבי פנחס שלום רוטנברג מקוסון. לאחר נישואיו למד בכולל גור אריה , בית המדרש הגבוה לאברכים שע"י ישיבת רבנו חיים ברלין. לאחר מכן החל ללמד בישיבת בית המדרש לתורה ("Hebrew Theological College" ) בסקוקי, אילינוי. בראשית שנות ה-70 של המאה ה-20 התמנה בידי הרב שמעון שוואב כראש ישיבה בישיבת "ישורון" בוושינגטון הייטס, מנהטן , ישיבה של קהל עדת ישורון , בראשה עמד 11 שנים. לאחר פטירת אביו ב-1976 החל לכהן באדמו"רות במקומו, הוא הקים בית כנסת כמרכז לחסידות נובומינסק, וישיבה בשם "קול יהודה" בבורו פארק שבברוקלין, ניו יורק. בהדרגה עזב את תפקידיו בישיבת הרב ברויאר ולימים התפטר והתמקד בעבודתו בישיבתו.

הרב פרלוב היה ממנהיגי היהדות החרדית בארצות הברית, היה יו"ר אגודת ישראל באמריקה ועמד בראש מועצת גדולי התורה של האגודה בארצות הברית. היה ידוע בלמדנותו ובכושרו הרטורי ומחבר הספר "עדת יעקב" (ירושלים תשמ"ב-תשס"ח) על הש"ס.

אשתו יהודית נפטרה בג' בתמוז תשנ"ח (1998), נישא בשנית, לאחותה, עטיל מרים.

נפטר בי"ג בניסן ה'תש"ף (אפריל 2020) מנגיף הקורונה.

דעותיו

ביוני 1999, שנה אחרי שהתמנה לתפקידו כיו"ר אגודת ישראל באמריקה, כתב בבטאון אגו"י The Jewish Observer טור אודות מצע פיטסבורג השני של האיחוד ליהדות רפורמית, בו הוכרז על חתירה לשמירת מצוות רחבה יותר. לאחר שציין כי גיוריהם והכרתם ביהדות העוברת דרך האב פסולים, כתב: "הזהו קולו של מעוז הכפירה? לא, זהו קולם של יהודים התועים במדבר... אנו המאמינים נטעה בפירוש רצון ההשגחה אם נתייחס לכך בציניות... הדבר עשוי להוביל לתשובה. המצע הוא אמנם רק התחלה, אבל התחלה היסטורית." המאמר עורר תגובות שליליות בקהילה האורתודוקסית, אך הרב לא חזר בו. אדם פרזיגר ראה בכך עדות לביטחונה הגובר של האורתודוקסיה האמריקנית ולכך שחדלה לראות בזרם האחר איום.[1] במאי 2014 הצהיר ש"לרפורמים ולקונסרבטיבים אין עתיד, כמעט ואין להם הווה" בנאום בכינוס רשמי של אגו"י בו נכחו גם ראש העיר ניו יורק ביל דה בלאזיו ופוליטיקאים נוספים. את המסר העיקרי כיוון נגד "האורתודוקסיה הפתוחה", אותה גינה כתנועת הכפירה החדשה של העידן, וקרא לזרם המרכזי של האורתודוקסיה המודרנית לחבור לחרדים במלחמה בה.[2]

הרב פרלוב הרבה לדבר נגד נורמות של העלמת מס ואי ציות לחוק בקרב הקהילה החרדית בארצות הברית.

קישורים חיצוניים

כתביו

הערות שוליים

  1. Adam S. Ferziger, Beyond Sectarianism: The Realignment of American Orthodox Judaism, Wayne State University 2015. עמ' 135-136.
  2. Orthodox Rabbi Stuns Agudath Gala With 'Heresy' Attack on Open Orthodoxy, הפורוורד, 28 במאי 2014; נאום אדמו"ר מנובומינסק בכינוס אגודת ישראל ה-92, סרטון באתר יוטיוב.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.