רבי חיים שניאור זלמן שניאורסון

רבי חיים שניאור זלמן שניאורסון
אדמו"ר מחב"ד-ליאדי
לידה 1814
ליובאוויטש
פטירה 1880 (בגיל 66 בערך)
חסידות חב"ד-ליאדי
מקום קבורה ליאדי
מקום מגורים ליובאוויטש, ליאדי
הקודם אביו מנחם מנדל שניאורסון (הצמח צדק)
הבא בנו יצחק דובער שניאורסון
תחילת כהונה תרכ"ט
סיום כהונה בעת פטירתו
מספר בשושלת ראשון

הרב חיים שניאור זלמן שניאורסון מלאדי (ה'תקע"ד - ד' בטבת ה'תר"ם) היה אדמו"ר לחסידי חב"ד-ליאדי ובנו השלישי של האדמו"ר בעל צמח צדק מליובאוויטש.

שניאורסון נולד בעיירה לובביץ' בשנת ה'תקע"ד, כשנה לאחר פטירת זקנו האדמו"ר הזקן מחב"ד, ונקרא על שמו.

היה תלמידו של סבו האדמו"ר האמצעי ולמד אצלו. לאחר הסתלקות סבו בשנת ה'תקפ"ח, קיבל אביו את נשיאות התנועה, ובנו שניאור זלמן, למד אצלו. בילדותו חלה במחלה קשה, ונוסף לו שמו חיים.

בתו שטערנה הייתה נשואה לאחיו שמואל אך נפטרה כשלושה חודשים לאחר החתונה.

לאחר פטירת אביו בשנת ה'תרכ"ו, קיבל אחיו הצעיר שמואל את נשיאות התנועה. אך הוא נשאר להתגורר כשלוש שנים בליובאוויטש, בסמיכות לאחיו. בשנת ה'תרכ"ט עבר לעיירה לאדי, מקום מגורי זקנו שעל שמו הוא נקרא בצטטו את הפסוק "דור רביעי ישובו הנה.." (הוא היה דור רביעי לאדמו"ר הזקן), והקים את חסידות חב"ד-ליאדי. שניאורסון נפטר בד' טבת ה'תר"ם.

לאחר פטירתו התפלגה החסידות לשניים, כאשר מרבית החסידים קבלו עליהם את הנהגת בנו יצחק דובער שניאורסון מחבר ספר "סידור מהרי"ד". וחלקם קיבלו את הנהגת חתנו רבי לוי יצחק גוטרמן מסירטשין (צאצא לאדמו"רי ראדזימין שבפולין, שעבר לחסידות חב"ד). רבי לוי יצחק העביר את מרכז החסידות לעירו סירטשין. אך בסוף ימיו עבר לוורשה שבפולין ושם נפטר בכ"ג בטבת ה'תרס"ה.

משפחתו

  • בנו רבי יצחק דובער שניאורסון.
  • בתו סטערנא, אשתו הראשונה של אחיו רבי שמואל שניאורסון ונפטרה כשלושה חודשים לאחר חתונתה

.

תקופת חייו של רבי חיים שניאור זלמן שניאורסון על ציר הזמן

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.