ראש ממשלת איראן

ראש ממשלת איראן
ראש הממשלה האחרון של איראן, מיר-חוסיין מוסאווי
תחום שיפוט איראן
איוש ראשון מירצה נסרואללה חאן
איוש אחרון מיר-חוסיין מוסאווי
תאריך ביטול המשרה 3 באוגוסט 1989

ראש ממשלת איראן (בפרסית: نخست‌وزیر ایران) הייתה משרה פוליטית בכירה באיראן עד 1989. תפקיד זה היה קיים עוד מתקופת השושלת הקאג'ארית (החל מ-1906), אולם חשיבות התפקיד הייתה גבוהה בהירארכיה השלטונית באיראן בעיקר בשנים 1979-1989.

ראשי הממשלה בזמן השושלת הקאג'ארית

בתקופת שושלת קאג'אר, תפקיד ראש הממשלה נודע בשמות שונים, תחילה בשמות "אטאבאק אעט'ם" או "צדר-י אעט'ם", ובהמשך בשם "ראיס אל-ווזרא" ("ראש השרים"). רזא ח'אן היה ראש הממשלה האחרון של השושלת הקאג'ארית ב-1923, עד שהפך לשאה של איראן ב-1925.

ראשי ממשלת בתקופת פהלווי

ח'אן מינה את מוחמד עלי-פורוע'י לראש הממשלה הראשון של שושלת פהלווי ב-1925. הוא היה ראש הממשלה עד 1926, ושוב בין 1933 ל-1935 ובין 1941 ל-1942. ב-1951 מונה מוחמד מוסאדק לראש הממשלה האיראני וב-1953 הוא הודח על ידי השלטונות בסיוע שירותי הביון המערביים. בין 1965 ל-1977 כיהן בתפקיד זה עמיר עבאס הוביידה. הוא הוחלף על ידי שאפור בח'תיאר, שהיה ראש הממשלה האחרון של איראן המלוכנית.

ראשי ממשלת הרפובליקה האסלאמית של איראן

לאחר המהפכה האיראנית של 1979 מינה האייתוללה ח'ומייני את מהדי באזרגאן לראש ממשלת איראן, שכיהן עד נובמבר באותה שנה, אז התפטרה הממשלה בשל משבר בני הערובה באיראן. לאחר מספר חודשים בהם נותר התפקיד ללא מינוי, מינה הנשיא הנבחר הראשון של איראן, אבולחסן בני-סדר, את מוחמד עלי רג'אי לראש הממשלה (בעיקר בשל לחץ הפרלמנט האיראני למנות ראש ממשלה). ב-1981, לאחר הדחת בני-סדר, הפך רג'אי לנשיאה השני של הרפובליקה האסלאמית, והוא מינה את מוחמד ג'וואד באהונר לראש ממשלתו, אך שניהם נרצחו שבועות ספורים לאחר מכן.

לאחר בחירתו של עלי ח'מנאי לנשיא באוקטובר 1981, הוא מינה את עלי אכבר ולאיאתי לראש ממשלת איראן, אך הפרלמנט הכשיל את בחירתו וכפה את מינוי מיר חוסיין מוסאווי. מוסאווי היה ראש הממשלה האחרון של איראן. התפקיד בוטל ב-1989, וסמכויות ראש הממשלה חולקו בין נשיא איראן לבין תפקיד חדש שנוצר, סגן נשיא איראן.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.