ראש הנקרה (קיבוץ)

ראש הנקרה
קיבוץ ראש הנקרה, מבט ממערב
מחוז הצפון
מועצה אזורית מטה אשר
גובה ממוצע[1] 33 מטר
תאריך ייסוד 1949
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 1,365 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 0.8% בשנה עד סוף 2018

רֹאׁׁשׁ הַנִּקְרָה או כְּפַר רֹאׁׁשׁ הַנִּקְרָה[2] הוא קיבוץ בצפון הגליל המערבי ליד הגבול בין ישראל ולבנון, מצפון לעיר נהריה. זהו היישוב הצפוני ביותר לחוף ימה של ישראל. הקיבוץ משתייך למועצה אזורית מטה אשר. נקרא על שם האתר ראש הנקרה.

היסטוריה

הקיבוץ הוקם עם תום מלחמת העצמאות על ידי שתי קבוצות של לוחמים משוחררים מחטיבת "יפתח" של הפלמ"ח: חברי הכשרת חניתה שנימנו קודם עלייתם ארצה על ילדי סלבינו ועלו ארצה ב-1946 באוניית המעפילים "אנצו-סירני", והכשרת "אבוקה" של התנועה המאוחדת. הקיבוץ עלה על הקרקע ב- 6 בינואר 1949 ועבר למקום הקבע שלו על מורד רכס ראש הנקרה בתאריך 1 באוקטובר 1950. בשנים הבאות התווספו לקיבוץ חברים שהגיעו דרך גרעינים של תנועות הנוער הבונים - התנועה המאוחדת והנוער העובד.

הקיבוץ נימנה על יישובי קו העימות ובמהלך השנים ירדה האוכלוסייה פעמים רבות למקלטים עקב הפגזות או ירי קטיושות. ב-1974 חדר מחבל לקיבוץ, פצע קשה אחד מחברי הקיבוץ, ולאחר שהתבצר בבית חוסל על ידי כוח של סיירת צנחנים.

בעשור הראשון של המאה ה-21 עבר הקיבוץ תהליכי הפרטה: מעבר לשכר דיפרנציאלי ושיוך דירות לחברים. ליד הקיבוץ הוקמה הרחבה הכוללת 160 בתים צמודי קרקע, והישוב הפך לאגודה קהילתית שבתוכה שומר הקיבוץ על מסגרת כלכלית נפרדת. בראשית העשור השני של המאה ה-21 התקבלו לחברות בקיבוץ עשרות משפחות של בני הקיבוץ שבנו את בתיהם בהרחבה נוספת. הגידול באוכלוסייה והתווספות משפחות צעירות רבות חיזקו את היישוב והפיחו רוח חדשה בפעילות התרבותית ובפעילות הנוער וחברת הילדים.

תחומי עיסוק

מקורות הפרנסה של הקיבוץ הם חקלאות (רפת, לול, בננות, אבוקדו ופרדס) תפעול אתר התיירות של ראש הנקרה ו”תרביות רה”ן” - מפעל ביו-טכנולוגי לריבוי צמחים.

לאחר הפרטת הקיבוץ וכניסת תושבי ההרחבה, הורחבו מקורות המחיה והתגוונו: מקצועות חופשיים ושירות ציבורי, חינוך, בריאות, משטרה, רווחה, תעשייה, ועסקים פרטיים שונים.


ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. השם הרשמי: כפר ראש הנקרה. כינוי ארעי קודם: סולם צור. על פי ועדת השמות הממשלתית, ילקוט הפרסמים 489 עמוד 1245, 31 ביולי 1956
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.