ראלב מג'אדלה

ראלב מג'אדלה
מדינה ישראל  ישראל
סיעה עבודה-מימד, העבודה-מימד-עם אחד
חבר הכנסת
תקופת כהונה 28 ביוני 2004 - 24 בפברואר 2009 (4 שנים ו־34 שבועות)
הקודם בתפקיד אברהם בורג
שר המדע, התרבות והספורט
תקופת כהונה 21 במרץ 2007 - 31 במרץ 2009 (שנתיים)
הקודם בתפקיד יולי תמיר
הבא בתפקיד בנימין נתניהו

בממשלה ה־31

תפקידים בולטים נוספים

ראלב מג'אדלהערבית: غالب مجادلة, תעתיק מדויק: ע'אלב מג'אדלה, נכתב לעיתים גאלב מג'אדלה; נולד ב-5 באפריל 1953) הוא פוליטיקאי ערבי-ישראלי וחבר הכנסת לשעבר מטעם מפלגת העבודה, ולשעבר שר המדע, התרבות והספורט.

ביוגרפיה

גדל והתחנך ביישוב באקה אל-גרבייה. בעל השכלה תיכונית. כיהן בתפקידים שונים ובהם: מזכיר הנוער העובד והלומד בבאקה אל-גרביה, מזכיר מועצת הפועלים האזורית, ראש אגף החינוך, ההשכלה והספורט בהסתדרות הכללית.

מג'אדלה פעיל בתחומי זכויות ערבים, פנים ובעיות באזור באקה אל-גרביה.

מג'אדלה נכנס לכנסת בשנת 2004, עם התפטרותו של אברהם בורג. שנה מאוחר יותר התמנה ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, תפקיד בו המשיך להחזיק בראשית כהונתה של הכנסת ה-17. בנוסף לתפקידו כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, מג'אדלה היה חבר בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות ובוועדת המדע והטכנולוגיה בעת כהונתו בכנסת ה-16, בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות וועדת החינוך, התרבות והספורט בכנסת ה-17.

בתחילת כהונתה של הכנסת ה-17 פעל יחד עם חברתו לסיעה, נאדיה חילו, נגד הישארות מפלגת העבודה בקואליציה עם הצטרפות "ישראל ביתנו" ואביגדור ליברמן אליה[1]. מאוחר יותר נתמנה לשר לצד ליברמן.

ב-10 בינואר 2007 הודיע יו"ר העבודה, עמיר פרץ, על כוונתו למנות את מג'אדלה לתפקיד שר המדע, התרבות והספורט במקומו של אופיר פינס, שהתפטר מהתפקיד חודשיים קודם לכן במחאה על צירוף ישראל ביתנו לקואליציה. מינויו של מג'אדלה עוכב על ידי ראש הממשלה אולמרט, שרצה להמתין עד לביצוע סבב תיקים בממשלתו. בסופו של דבר נקבע כי ימונה תחילה לשר בלי תיק, ובהמשך, עם ביצוע סבב התיקים, יקבל משרד מקצועי. ב-29 בינואר אותה שנה אישרה הכנסת את מינויו כשר ברוב גדול של 59 חברי כנסת כנגד 23. עם מינויו, הפך מג'אדלה לשר המוסלמי הראשון בישראל.

ב-25 בפברואר 2007 אישרה הממשלה את מינויו לתפקיד שר המדע, התרבות והספורט. ב-21 במרץ 2007 אישרה הכנסת את מינויו.

למחרת תחילתו של מבצע עופרת יצוקה החרים מג'אדלה את ישיבת הממשלה, במחאה על המבצע. שבוע לאחר מכן הגיע לישיבת הממשלה, וקרא "להפסיק את המבצע הצבאי בעזה ולחזור לתהליך המדיני כדי לתת תקווה לשני העמים".[2]

בבחירות לכנסת ה-18 הוצב מג'אדלה במקום ה-15 ברשימת העבודה לכנסת. הרשימה זכתה ב-13 מנדטים והוא נותר מחוץ לכנסת. באפריל 2010 שב לכהן בה, בעקבות התפטרותה של יולי תמיר. כיהן כיושב-ראש ועדת המשנה לעניינים חסויים (על פי סעיף 5 לחוק הכנסת), יושב-ראש ועדת המשנה לדיור במגזר הערבי, חבר בוועדת הכספים ובועדה לביקורת המדינה. כן שימש יושב-ראש השדולה לקידום המיחזור בישראל וחבר בשדולה להעסקה ישירה.

בבחירות לכנסת ה-19 הוצב מג'אדלה במקום ה-17 ברשימת העבודה לכנסת ונותר פעם נוספת מחוץ לכנסת. בעקבות התפטרותו של ח"כ בנימין בן אליעזר וויתורו של דני עטר, מג'אדלה נכנס לכנסת ה-19 בשלושת חודשיה האחרונים.

מג'אדלה נשוי להודא ואב לשתי בנות ושני בנים, ומתגורר בבאקה אל-גרביה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.